Zamknij

Utrata gwarancji na laptopa - na co uważać?

11:10, 29.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:18, 30.04.2019
Skomentuj

Twój laptop uległ zniszczeniu i chciałbyś go oddać na gwarancję? A może właśnie kupiłeś nowy sprzęt i chcesz wiedzieć, jak poprawnie się z nim obchodzić, żeby w przyszłości nie stracić szansy na skorzystanie z tego przywileju? Oto kilka rzeczy, na które powinien uważać każdy użytkownik komputera.

Prawo do gwarancji

Obecnie niemal wszyscy producenci sprzętu oferują klientom prawo do oddania sprzętu w ramach gwarancji. Taka możliwość daje poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza że mowa o urządzeniach, których zakup wiąże się z niemałym wydatkiem. Po nabyciu laptopa koniecznie zachowaj wszystkie dokumenty, jakie otrzymałeś. Na początku nikt nie zakłada czarnych scenariuszy, ale korzystanie z każdego sprzętu jest do pewnego stopnia nieobliczalne. Dokładnie przeczytaj też tekst gwarancji, żeby dowiedzieć się, przez jaki czas możesz skorzystać z tego prawa.

Codzienne użytkowanie laptopa

Laptop to sprzęt, z którego wiele osób korzysta każdego dnia. Warto wyrobić sobie kilka dobrych nawyków, które uchronią go przed uszkodzeniami z Twojej winy. Po pierwsze, komputer należy prawidłowo konserwować zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Regularne myciu przy użyciu przeznaczonych do tego produktu to podstawa. Konieczne będzie zainstalowanie antywirusa, robienie regularnych aktualizacji systemu operacyjnego oraz używanych programów, a także pozbywanie się niepotrzebnych danych.

Dzięki niewielkim rozmiarom i braku konieczności ciągłego korzystania z zasilania, laptopy świetnie sprawdzają się w pracy, szkole czy podróży. Częste przemieszczanie się ze sprzętem naraża go jednak na wiele uszkodzeń mechanicznych, które także zostaną zakwalifikowane jako Twoja wina, a co za tym idzie – gwarancja nie zostanie uwzględniona. W sytuacji pęknięcia obudowy czy ekranu na skutek upuszczenia sprzętu, koszty naprawy ponosi właściciel laptopa. Nie dotyczy to oczywiście wad fabrycznych, czyli wszelkich usterek wynikających z winy producenta. Wtedy możesz domagać się wymiany komputera na nowy bez żadnych opłat.

Samodzielne podkręcanie podzespołów

Osoby z zapałem do majsterkowania mogą chcieć poeksperymentować nieco z wnętrzem komputera. Bardzo popularne jest na przykład podkręcanie procesora, czyli darmowy sposób na zwiększenie wydajności sprzętu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że urządzenie, którego wnętrze było w jakikolwiek sposób modyfikowane nie podlega już gwarancji. W ten sposób producenci zabezpieczają się przez osobami, które umyślnie psułyby sprzęty tylko po to, żeby później żądać wymiany. Obecnie podkręcanie pod zespołów jest możliwe coraz rzadziej ze względu na plomby, które mają chronić wnętrze urządzenia przed ingerencją osób, które nie są do tego uprawnione. Naruszenie takiej plomby wiąże się wtedy z utratą gwarancji.

Bez ryzyka można natomiast przeinstalowywać systemy operacyjne, ponieważ gwarancja to zabezpieczenie na fizyczny sprzęt. To dobra wiadomość dla wszystkich miłośników technologicznych niuansów, jak i graczy chcących uruchomić tytuły niekompatybilne z ich domyślnym systemem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Jan1Jan1

1 0

Większych *%#)!& nie czytałem ,pisanina dla kasy tzw wierszówka,mycie laptopa tylko przy użyciu dedykowanych środków,szkoda że nie wymieniał ich piszący ale i tak wskazał co trzeba kupić ,jak kąpie lapka pod prysznicem tylko 07:31, 01.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%