Zamknij

Spacerkiem po Liceum im. K.K. Baczyńskiego

00:00, 09.05.2019 artykuł sponsorowany

Jest takie miejsce, przy ulicy Kaliskiej 108 we Włocławku, inne od wszystkich. Właśnie tam, w budynku z czerwonej cegły, mieści się siedziba IV Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego. Szkoły nowoczesnej, ale z tradycjami. Wejdźmy do budynku IV LO, aby poczuć niezwykłą atmosferę i zrozumieć, na czym polega niepowtarzalny charakter szkoły.

Wizytę w Baczyńskim rozpoczynamy od forum. To tu mają miejsce wszystkie ważne wydarzenia i tu bije „serce szkoły”. Przez okno dachowe wpadają promienie słońca oświetlające kawiarniany kącik ze stolikami. Na ścianie widnieje pejzaż Włocławka nad Wisłą, ulica 3 Maja schodząca ku rzece… W czasie przerw tętni tu życie, toczą się rozmowy, klasa Rainbow ćwiczy układy taneczne…

Z forum rozchodzą się drogi prowadzące w różne strefy budynku. Zaczynamy od segmentu sportowego. Mijamy gabinet pedagogów, sale lekcyjne, sklepik, salę tenisową i wchodzimy do części szkoły, w której króluje sport. Spotykamy tu nauczycieli wychowania fizycznego: panią Iwonę Zielińską i pana Piotra Śmigielskiego, którzy powiedzą kilka słów o swojej pracy: „Nasza szkoła wyposażona jest w pełnowymiarową salę gimnastyczną, siłownię, salę tenisową oraz kompleks boisk Orlik. Panuje tutaj przyjazna atmosfera, a uczniowie mogą realizować swoje zainteresowania i pasje. Oferujemy zajęcia, które wychodzą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom młodzieży. Staramy się wszelkimi sposobami oraz przykładem osobistym uświadomić uczniom, że w zdrowym ciele,zdrowy duch.”

Zajęcia sportowe to nie wszystko. Jeżeli nie zgubimy się w labiryncie schodów, znajdziemy zejście do podziemnej strzelnicy. Właśnie odbywają się ćwiczenia dla klas mundurowych- musztra i strzelanie pozwalają uczniom pracować nad dyscypliną i sprawnością.

Wracamy do „serca szkoły” i kierujemy się do sekretariatu. W zależności od tego, z jaką sprawą przychodzimy, będziemy skierowani do sekretariatu uczniowskiego lub gabinetu dyrekcji. Tam będziemy mogli spotkać się z dyrektorem szkoły panem Kazimierzem Mendalą lub panią wicedyrektor, Anną Hazy. W czasie rozmowy z nimi z pewnością dowiemy się, na czym polega wyjątkowość tego miejsca.„Z Baczyńskim jestem związany od 1989 roku. Od blisko 2 lat mam natomiast przyjemność i zaszczyt kierować tą placówką. Jest to ogromna odpowiedzialność, ale też satysfakcja. Gronopedagogiczneto ludzie, dla których szkoła, tak jak dla mnie, jest drugim domem. To dobrze wykwalifikowana kadra, ale przede wszystkim pedagodzy z pasją. Z przyjemnością razem obserwujemy dzieci, które na naszych oczach stają młodymi dorosłymi i kibicujemy im nie tylko podczas lat licealnych, ale też po opuszczeniu murów naszej szkoły.” –mówi pan Kazimierz Mendala.

Idziemy w górę. Mijamy pełen gwaru pokój nauczycielski i stołówkę, popularne miejsce spotkań. Wspinając się wyżej, trafiamy na gabinet pielęgniarski i bibliotekę. Spotykamy tu dwie pełne energii i pomysłów nauczycielki bibliotekarki. Pani Katarzyna Chmielewska popularyzuje książki na Bookstagramie baczynski_czyta. Pani Jolanta Wojewoda zaprasza na kolejne spotkanie organizowane w ramach cyklu „Absolwent naszą wizytówką”.

Przejdźmy teraz do innej strefy szkoły. Na trzech kondygnacjach budynku, w salach przedmiotowych, tętni życie naukowe, bo przecież IV Liceum Ogólnokształcące to nie tylko wspaniały klimat tworzony przez uczniów i nauczycieli, ale również miejsce, które stanowi kuźnię talentów. W pracowniach przedmiotów ścisłych możemy zgłębiać wiedzę, wykonywać doświadczenia oraz przygotowywać się do konkursów i olimpiad. Jeżeli jesteśmy humanistami, możemy przeżyć niezwykłą przygodę, biorąc udział w realizacji spektaklu teatralnego lub pracując w redakcji szkolnej gazetki. Prawdziwą lekcję wiedzy o społeczeństwie i historii zapewni nam praca w szkolnym Parlamencie, którego opiekunką jest pani Jolanta Andrzejewska. Młodzi parlamentarzyści obradują pod czujnym okiem nauczycielki w sali 312a-pracowni historycznej. Warto wspomnieć, że uczniowie Baczyńskiego przyczynili się do utworzenia Młodzieżowej Rady Miasta, która działa już 7 kadencji i w każdej z nich aktywnie pracują nasi przedstawiciele.

Wszystkie korytarze i schody ponownie prowadzą nas na forum szkoły. Spotykamy tu opiekunkę Samorządu Uczniowskiego, panią Joannę Skorupską, która opowie nam, jak prężnie działa szkolna organizacja.„ Samorząd Uczniowski jest bardzo ważny, gdyż ma zasadniczy wpływ na życie szkoły. Praca w SU Baczyńskiego jest postrzegana jako przywilej i wyróżnienie. Młodzież znajduje tu możliwość realizacji własnych pomysłów, dzięki czemu codzienność szkolna jest barwna i wyjątkowa.”

Naszą wędrówkę po IV Liceum kończymy w późnych godzinach wieczornych. Wtedy to, raz w roku, rozpoczyna się niezwykłe, pełne atrakcji spotkanie uczniów i nauczycieli –„Noc w Baczyńskim” , noc na forum…

Na koniec krótkie spojrzenie na IV Liceum Ogólnokształcące z perspektywy historii i tradycji. Od 1985 roku, czyli od początku swojego istnienia, Baczyński jest szkołą z charakterem. W budynku z czerwonej cegły – który wpisał się na stałe w krajobraz osiedla Południe- od zawsze odbywały się ważne uroczystości szkolne oraz imprezy środowiskowe. Warto wymienić chociażby koncert Dzieci Dzieciom, Wieczór Kolęd, Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji K.K. Baczyńskiego, koncerty charytatywne czy Narodowe Czytanie.

Jak widać, Baczyński tętni życiem. O IV LO mówi się dużo, ale przede wszystkim, jest to szkoła, która akceptuje indywidualizm każdego z uczniów, rozwija jego pasje. Wyjątkowość szkoły idealnie podsumowuje absolwentka, znana pisarka, Małgorzata Falkowska:

„Lata spędzone w naszym liceum wspominam jako pierwszą z lekcji życia. Poczułam wtedy dorosłość i nauczyłam się odpowiedzialności. Ta szkoła pozwalała mi zawsze być sobą i to jest dla mnie najważniejsze.”

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%