Zamknij

Związek nieformalny a kredyt

13:54, 16.05.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:55, 16.05.2019

Żyjesz w związku nieformalnym i wspólnie staracie się o kredyt? Zastanawiasz się, czy macie szansę na uzyskanie wsparcia finansowego? Sprawdź, jak banki podchodzą do tego typu sytuacji.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK), ponad 15 mln Polaków ma czynne zobowiązania kredytowe, takie jak te dostępne na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/. Chociaż sporą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne, często zaciągane są także kredyty konsumpcyjne, w tym gotówkowe. O ile korzystanie z tego typu wsparcia finansowego przez małżeństwa jest oczywiste, o tyle wiele wątpliwości budzi ubieganie się o kredyty przez osoby będące ze sobą w związkach nieformalnych.

Związki nieformalne a przepisy prawa bankowego

Przepisy prawa bankowego nie ograniczają możliwości ubiegania się o kredyt wspólnie – nawet przez dwie obce osoby. Liczy się bowiem przede wszystkim rodzaj zabezpieczenia oraz zdolność finansowa kredytobiorców, a nie stan cywilny. Warto jednak mieć świadomość, że niektóre banki traktują osoby w związkach nieformalnych jako oddzielne gospodarstwa domowe – dlatego zdolność kredytową także ustalają oddzielnie.

Jednak niezależnie od tego czy o wsparcie finansowe ubiegasz się jako małżeństwo, czy osoba żyjąca w związku nieformalnym, możesz samodzielnie ocenić zdolność kredytową. Wystarczy, że skorzystasz prostego narzędzia dostępnego np. na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/kalkulator-gotowkowy/.

Kredyt hipoteczny w związku nieformalnym

Zakup mieszkania jest poważną inwestycją, która wymaga sporych nakładów finansowych. Jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego, o który można wnioskować nie tylko jako małżeństwo, ale również jako związek nieformalny. Coraz więcej banków dysponuje narzędziami, za pomocą których szacują zdolność kredytową osób niespokrewnionych ze sobą.

Kredyt gotówkowy dla osób niespokrewnionych

Z kredytami gotówkowymi zaciąganymi przez osoby niespokrewnione jest dużo łatwiej. Wynika to z prostego powodu: takie wsparcie finansowe opiewa na dużo niższe kwoty, dlatego warunki co do zdolności kredytowej są sporo mniejsze. W tym przypadku nie ma zatem potrzeby ubiegania się o kredyty przez dwie osoby – chyba że bank wymaga np. obecności poręczyciela.

Pamiętaj o solidarnej odpowiedzialności za kredyt

Osoby żyjące w związkach nieformalnych, które decydują się na wspólny kredyt, muszą pamiętać o ważnej kwestii. Chodzi o solidarną odpowiedzialność za zobowiązanie. W przypadku, gdy jeden z kredytobiorców nie spłaca miesięcznych rat, taki obowiązek ciąży na drugim kredytobiorcy. Dla banku nie liczy się wówczas, że np. związek się rozpadł. Dlatego warto dokładnie przemyśleć opłacalność i zasadność ubiegania się o wsparcie finansowe we dwójkę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%