Zamknij
REKLAMA

Czym jest pH-metr?

12:59, 28.05.2019 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

PH metry to urządzenia, które przeliczają pomiar siły elektrometrycznej na konkretną wartość skali pH. Do czego mogą być wykorzystywane i w jaki sposób ich używać?

PH-metry to niewielkich rozmiarów urządzenia służące do pomiaru pH. Opisywane mierniki znajdują zastosowanie zarówno w badaniach laboratoryjnych, jak i w farmacji, okulistyce, rolnictwie, przemyśle spożywczym, a nawet w gabinetach kosmetycznych.

Budowa pH-metrów

PH-metry zbudowane są z dwóch elektrod (a mianowicie elektrody wskaźnikowej i elektrody porównawczej) oraz łączącego je, czułego woltomierza. Elektroda wskaźnikowa powinna zostać umieszczona w badanej substancji, natomiast elektroda porównawcza w tzw. roztworze porównawczym, a więc substancji o znanym pH. Do tego celu wykorzystywany jest najczęściej chlorek srebra. Do czego zatem służy woltomierz? Otóż przelicza on wartości pomiarów siły elektromotorycznej (SEM) substancji badanej i porównawczej na konkretny wynik ze skali pH. Takowy przyjmuje wartości od 0 do 14.

Istnieje wiele rodzajów pH-metrów, niemniej jednak do najpopularniejszych zaliczyć należy mierniki ze zintegrowanymi elektrodami umieszczonymi w jednej, wąskiej sondzie wykonanej ze szkła. Proste, mniej dokładne pH-metry są skalibrowane do 25*C, niemniej jednak w sytuacji, gdy pomiar wykonywany jest w temperaturze od 20 do 30*C ewentualny błąd nie jest bardzo istotny.

Co ciekawe, niektóre pH-metry – poza pomiarem pH – umożliwiają także odczyt temperatury, przewodności, tlenu rozpuszczonego, potencjału redox i wskaźnika, a także stężenia jonów.

Zasada działania pH-metrów

Jak zostało to już wspomniane, opisywany miernik przelicza wartości pomiarów siły elektromotorycznej (SEM) substancji badanej i porównawczej na konkretny wynik ze skali pH. Tym samym wyznacza on po prostu wartość wskaźnika pH. No dobrze, ale jak – w praktyce – używać pH-metrów? W pierwszej kolejności należy skalibrować miernik. Proces kalibracji powinien być dokonywany zawsze przed przystąpieniem do badania. Dobrze, jeśli samo badanie odbywa się w temperaturze 20 – 30*C gdyż – jak wspominaliśmy powyżej – wówczas dokładność pomiaru jest bardzo duża. Po skalibrowaniu urządzenia należy umieścić sondę w badanej substancji, a następnie poczekać. Po chwili na wyświetlaczu powinien pokazać się wynik.

Rodzaje pH-metrów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pH-metrów (zobacz w ofercie Danlab). Wybór właściwego powinien być uzależniony od warunków, w jakich przeprowadzany będzie pomiar oraz rodzaju badania. Do najpopularniejszych ph-metrów zaliczamy m.in.:

Elektroniczny tester kwasowości – wykorzystywany głównie w rolnictwie. Służy do określania stężenia jonów wodorowych w glebie, jak również do oznaczania kwasowości płynów.

Tester wodoodporny – posiada wymienne elektrody pomiarowe. Znajduje zastosowanie zarówno w laboratoriach, akwarystyce, jak i w aplikacjach wodnych.

Testery przenośne wieloparametrowe – to urządzenia o dość sporych gabarytach. Z tego względu umieszczane są one w specjalnych walizkach pozwalających na łatwe przenoszenie. Umożliwiają pomiar pH, temperatury, przewodnictwa oraz zasolenia. Wykorzystywane są zarówno w pracach laboratoryjnych, jak i terenowych.

Testery przenośne - służą do pomiaru zasolenia oraz konduktancji. Do zestawu dołączany jest czujnik oraz saszetka roztworu kalibracyjnego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone