Zamknij

Czym jest pH-metr?

12:59, 28.05.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:00, 28.05.2019
Skomentuj

PH metry to urządzenia, które przeliczają pomiar siły elektrometrycznej na konkretną wartość skali pH. Do czego mogą być wykorzystywane i w jaki sposób ich używać?

PH-metry to niewielkich rozmiarów urządzenia służące do pomiaru pH. Opisywane mierniki znajdują zastosowanie zarówno w badaniach laboratoryjnych, jak i w farmacji, okulistyce, rolnictwie, przemyśle spożywczym, a nawet w gabinetach kosmetycznych.

Budowa pH-metrów

PH-metry zbudowane są z dwóch elektrod (a mianowicie elektrody wskaźnikowej i elektrody porównawczej) oraz łączącego je, czułego woltomierza. Elektroda wskaźnikowa powinna zostać umieszczona w badanej substancji, natomiast elektroda porównawcza w tzw. roztworze porównawczym, a więc substancji o znanym pH. Do tego celu wykorzystywany jest najczęściej chlorek srebra. Do czego zatem służy woltomierz? Otóż przelicza on wartości pomiarów siły elektromotorycznej (SEM) substancji badanej i porównawczej na konkretny wynik ze skali pH. Takowy przyjmuje wartości od 0 do 14.

Istnieje wiele rodzajów pH-metrów, niemniej jednak do najpopularniejszych zaliczyć należy mierniki ze zintegrowanymi elektrodami umieszczonymi w jednej, wąskiej sondzie wykonanej ze szkła. Proste, mniej dokładne pH-metry są skalibrowane do 25*C, niemniej jednak w sytuacji, gdy pomiar wykonywany jest w temperaturze od 20 do 30*C ewentualny błąd nie jest bardzo istotny.

Co ciekawe, niektóre pH-metry – poza pomiarem pH – umożliwiają także odczyt temperatury, przewodności, tlenu rozpuszczonego, potencjału redox i wskaźnika, a także stężenia jonów.

Zasada działania pH-metrów

Jak zostało to już wspomniane, opisywany miernik przelicza wartości pomiarów siły elektromotorycznej (SEM) substancji badanej i porównawczej na konkretny wynik ze skali pH. Tym samym wyznacza on po prostu wartość wskaźnika pH. No dobrze, ale jak – w praktyce – używać pH-metrów? W pierwszej kolejności należy skalibrować miernik. Proces kalibracji powinien być dokonywany zawsze przed przystąpieniem do badania. Dobrze, jeśli samo badanie odbywa się w temperaturze 20 – 30*C gdyż – jak wspominaliśmy powyżej – wówczas dokładność pomiaru jest bardzo duża. Po skalibrowaniu urządzenia należy umieścić sondę w badanej substancji, a następnie poczekać. Po chwili na wyświetlaczu powinien pokazać się wynik.

Rodzaje pH-metrów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pH-metrów (zobacz w ofercie Danlab). Wybór właściwego powinien być uzależniony od warunków, w jakich przeprowadzany będzie pomiar oraz rodzaju badania. Do najpopularniejszych ph-metrów zaliczamy m.in.:

Elektroniczny tester kwasowości – wykorzystywany głównie w rolnictwie. Służy do określania stężenia jonów wodorowych w glebie, jak również do oznaczania kwasowości płynów.

Tester wodoodporny – posiada wymienne elektrody pomiarowe. Znajduje zastosowanie zarówno w laboratoriach, akwarystyce, jak i w aplikacjach wodnych.

Testery przenośne wieloparametrowe – to urządzenia o dość sporych gabarytach. Z tego względu umieszczane są one w specjalnych walizkach pozwalających na łatwe przenoszenie. Umożliwiają pomiar pH, temperatury, przewodnictwa oraz zasolenia. Wykorzystywane są zarówno w pracach laboratoryjnych, jak i terenowych.

Testery przenośne - służą do pomiaru zasolenia oraz konduktancji. Do zestawu dołączany jest czujnik oraz saszetka roztworu kalibracyjnego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%