Zamknij
REKLAMA

Znaki na środkach chemicznych - dlaczego są tak ważne?

09:17, 30.05.2019 | Materiał Partnera

Piktogramy chemiczne nowe nie są, jeśli zastanowimy się nad znakowaniem niebezpiecznych produktów - to właśnie taka branża, jak chemia piktogramy regularnie wykorzystuje, aby uchronić nas przed wypadkami. Zapewne nie raz spotkałeś się z różnego rodzaju oznaczeniami środków chemicznych. Znajdują się one na opakowaniach niebezpiecznych substancji i w jasny sposób informują o tym, z czym mamy do czynienia.

Materiały, które są szkodliwe przez swoje właściwości, mogą działać nie tylko na nasze zdrowie, lecz niekiedy zagrażają także środowisku naturalnemu. Z tego powodu znaki chemiczne są jednymi z najważniejszych, jeśli chodzi o zachowanie bezpieczeństwa i zasad BHP.

Piktogramy chemiczne przykłady i ich zastosowanie

Jeśli chodzi o oznakowanie substancji chemicznych piktogramy sprawdzają się doskonale. Najlepiej jest zacząć od początku, a mianowicie od pytania co to są piktogramy? Spotykamy się z nimi każdego dnia, ponieważ w każdym budynku lub miejscu użytku publicznego zasady BHP wymagają ich użycia. Piktogramy to oznaczenia, które zastępują słowną instrukcję symbolem czy obrazkiem. To właśnie ta forma sprawia, że są one niezwykle czytelne dla odbiorcy i praktycznie od razu wiemy, jak należy zachować się w danej sytuacji.

Piktogramy chemiczne pełnią niezwykle ważną rolę. Trzeba nadmienić, że wszystkie oznaczniki tego typu są regulowane przez wymogi Polski oraz Unii Europejskiej (Dz. U. UE L 353/2 rok 2008). Każdy producent produktu, który zawiera substancje szkodliwe i zagrażające życiu, jest zobowiązany do zastosowania odpowiednich piktogramów. Funkcjonują na terenie Unii piktogramy oraz oznaczenia chemiczne opracowane przez ONZ w Globalnie Zharmonizowanym Systemie Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (GHS). W dodatku wydano kolejne rozporządzenie, które dotyczy klasyfikacji oznaczeń na produktach chemicznych - CLP (ang. Classification, Labelling and Packaging).

Możemy wyróżnić trzy klasy zagrożeń chemicznych. Produkty dzieli się ze względu na potencjalne zagrożenie, którego mogą być przyczyną. Klasa zagrożenia fizycznego to wszystkie te substancje, które mogą ulec wybuchowi, są łatwopalne lub wpływają chociażby na korozję metali. Kolejna, klasa zagrożenia zdrowia to chemia, która działa w negatywny sposób na zdrowie. Mogą być to środki drażniące skórę, oczy lub drogi oddechowe. Ostatnia klasy dotyczy zagrożenia środowiska. Głównie chodzi tutaj środowisko wodne - jeśli zauważysz odpowiedni piktogram chemiczny na opakowaniu produktu, nie zanieczyść terenu wodnego tą substancją. Te ostatnie piktogramy chemia gospodarcza wykorzystuje w szczególności. Przez takie oznaczenia dobrze wiemy, jak postępować na przykład ze środkami czystości, które posiadamy w naszych domach.

Piktogramy BHP chemia - z jakimi oznaczeniami spotkamy się na produktach?

W użyciu jest kilka symboli, które rozpozna każdy z nas. Oznaczenia w chemii muszą rzucać się w oczy, stąd użycie czerwonego koloru - na pewno nikt nie przeoczy znaku na produkcie lub w miejscu objętym zagrożeniem. Jednocześnie rysunki powinny być zrozumiałe i czytelne. Kiedy zobaczysz symbol ognia, wiesz, że substancja jest łatwopalna lub znajdujesz się na terenie, które objęte jest ryzykiem pożaru. Produkty z symbolem zbiornika wodnego i ryby znajdziemy na środkach niebezpiecznych dla środowiska, na przykład na wspomnianej wcześniej chemii gospodarczej. Piktogramy chemiczne wykrzyknik będą przedstawiały wtedy, kiedy będziemy mieli do czynienia z produktem zagrażającym zdrowiu. Jest to jasny symbol, który ostrzega nas przez niebezpieczeństwem, lecz skuteczniejszy jest symbol czaszki - widząc go, wiesz, że bezpośredni kontakt z substancją zagraża życiu.

Sprawdź https://www.sklep.techemznaki.pl piktogramy chemiczne clp

To tylko przykłady, ponieważ symboli jest znacznie więcej i otaczają nas one w wielu miejscach. Niekiedy można spotkać się z dodatkową instrukcją pod samym rysunkiem. Piktogramy chemiczne z opisem w znaczny sposób ułatwiają zrozumienie symboliki i zastosowanie się do instrukcji postępowania z daną substancją. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych oznaczeń zminimalizujesz ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Zawsze zwracaj uwagę na piktogramy, ponieważ zastosowanie się do wytycznych producenta to klucz do zachowania bezpieczeństwa.

Wiadomo już, dlaczego piktogramy chemiczne znaczenie mają tak szczególne w zasadach BHP. Piktogramy chemiczne na produktach zapewniają bezpieczeństwo osobom, które mają styczność z tymi substancjami. Dlatego też zasady BHP wymagają użycia tego typu oznaczeń - zdrowie oraz życie jest najważniejsze, więc zawsze należy zwrócić uwagę na zastosowane oznakowanie. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że zachowujesz maksimum bezpieczeństwa.

(Materiał Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone