Zamknij
REKLAMA

Znaki ewakuacyjne BHP - dlaczego są tak ważne?

14:41, 31.05.2019 | Materiał Partnera

Każdy z nas praktycznie codziennie styka się ze znakami ewakuacyjnymi. Znajdują się one dosłownie wszędzie, ponieważ tego wymaga prawo oraz zasady BHP. Biurowce lub inne zakłady pracy, szkoły, szpitale, centra handlowe, dworce - wszystkie te miejsca są opatrzone odpowiednim oznakowaniem ewakuacyjnym. Są one tak powszechne, że zazwyczaj nawet nie zauważamy ich obecności - są dla nas czymś normalnym i oczywistym.

Piktogramy ewakuacyjne przedstawiają czytelną i klarowną informację o tym, jak powinna przebiegać droga ucieczki z budynku objętego zagrożeniem (na przykład pożarem). Na przykład znak wyjście ewakuacyjne poinformuje nas o tym, czy powinniśmy iść w lewo czy w prawo, a także możemy spotkać się ze słownym opisem takiego wyjścia. Jednak piktogramy to nie tylko kierunek, w którym powinniśmy się udać, lecz także informacja o przeszkodach na naszej drodze czy instrukcje, co należy zrobić w danym wypadku.

Znaki ewakuacyjne - polskie normy i wymagania

Tabliczki ewakuacyjne powinny być dostosowane do ogólnie przyjętych norm i ustaw. Wszystko po to, aby zachować maksimum bezpieczeństwa w sytuacji zagrażającej naszemu zdrowiu lub życiu. Co znajduje się w przepisach dotyczących znaków? Na pewno informacje o rozmieszczeniu piktogramów. Powinny się one znaleźć w każdym miejscu, gdzie możemy mieć wątpliwość, w którym kierunku należy udać się w przypadku ewakuacji. Znaki powinny wskazywać najkrótsza i najbezpieczniejszą drogę do wyjścia.

Bardzo ważna jest kolorystyka oraz kształt oznaczeń. Barwa powinna być zielono-biała, a znak ewakuacyjny powinien dodatkowo posiadać właściwości fosforescencyjne. Pozwala to na doskonałą widoczność znaku nawet w ciemnych pomieszczeniach. Aby zachować bezpieczeństwo taka cecha jest niezbędna. W przypadku kształtu, dopuszcza się kwadraty oraz prostokąty. Istnieje możliwość zaokrąglenia rogów znaków.

Znak musi być dobrze widoczny nie tylko w ciemnych pomieszczeniach, lecz także z pewnej odległości. W zależności od tego ustala się wymiary znaków. Jeżeli odległość jest do 20 metrów, szerokość znaku powinna wynosić 200 milimetrów. 20-30 metrów to 300 milimetrów, a powyżej 30 metrów szerokość powinna wynieść 400 milimetrów.

Materiał, z którego wykonuje się oznaczenia, powinien być trwały i bardzo dobrej jakości, aby służył w budynku jak najdłużej. Symbol musi pozostać czytelny, dlatego jeśli zauważymy zniszczenia znaku, należy go wymienić lub zgłosić taką potrzebę do osoby odpowiedzialnej za budynek. To niezwykle ważne, gdyż nigdy nie wiemy, kiedy w danym miejscu wydarzy się coś nieprzewidzianego, a znaki ewakuacyjne mogą uratować nam zdrowie, a nawet życie.

Znaki ewakuacyjne z opisem lub symbolem

Oznaczniki powinny być przede wszystkim zrozumiałe dla wszystkich. Dlatego też należy zastosować taką ilustracje lub opis, aby w szybki i łatwy sposób zakomunikować informację. Można spotkać się na przykład ze strzałkami, które w oczywisty sposób sugerują nam, w którym kierunku musimy się udać. Jeżeli na naszej drodze znajdą się schody, zostaniemy o tym również poinformowani. Oznaczone zostaną również drzwi, czyli wyjście ewakuacyjne znak nam jak najbardziej wskaże.

Niektóre piktogramy będą przedstawiały tylko symbol. Jednak czasem znaki ewakuacyjne opis również będą w sobie zawierały, co może nam ułatwić zrozumienie instrukcji. Na przykład znaki ewakuacyjne podpisane będą wtedy, kiedy do zachowania bezpieczeństwa należy użyć przedmiotu (gaśnicy, klucza). Opis może informować nas o ich miejscu przechowywania. Jednak w większości przypadków wystarczy jedynie symbol, który wskaże nam drogę wyjścia.

Sprawdź http://www.sklep.techemznaki.pl/ewakuacja znaki ewakuacyjne bhp

Oznaczenie ewakuacyjne jest bardzo ważne!

Zasady BHP wymagają tego, aby stosować różne znaki w budynkach, w tym te ewakuacyjne. Tak samo ważne są chociażby znaki przeciwpożarowe, które pomagają nam zminimalizować ryzyko pożaru, lub instruują nas, kiedy ogień zostanie już zaprószony. Jeśli wszystkie piktogramy znajdą się na swoim miejscu, akcja ewakuacyjna na pewno przebiegnie bezpiecznie i bez komplikacji. Kiedy chodzi o ludzkie zdrowie i życie nie wolno bagatelizować takich wymogów - znaki ewakuacyjne są obligatoryjnym elementem każdego pomieszczenia!

(Materiał Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone