Zamknij

Rozszerzanie polis komunikacyjnych - czy to opłacalne?

14:49, 31.05.2019 Materiał Partnera Aktualizacja: 10:42, 03.06.2019

O co warto rozszerzyć obowiązkowe ubezpieczenie OC? Czy lepiej wybrać pełne autocasco, czy może minicasco? Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszą ofertę? Na te i inne pytania dotyczące polis komunikacyjnych odpowiedzieliśmy w artykule. Przekonaj się, jak zapewnić sobie kompleksową ochronę podczas jazdy samochodem. Wybierz ofertę w korzystnej cenie.

O co rozszerzyć OC? – polisy fakultatywne i dodatki

Podstawowe, obowiązkowe ubezpieczenie OC możesz rozszerzyć w dwójnasób. Po pierwsze poprzez dodatkowe polisy, takie jak AC, NNW czy assistance. Kiedy kupujesz je w pakiecie, wydasz mniej pieniędzy, niż gdybyś najpierw zapłacił za odnowienie OC, a potem – w trakcie okresu rozliczeniowego – dokupił autocasco czy assistance. Warto też wspomnieć, że każde z tych dodatkowych ubezpieczeń też możesz rozszerzyć. Zobacz, jak wygląda rozszerzenie polisy NNW: https://kioskpolis.pl/o-jakie-opcje-warto-rozszerzyc-ubezpieczenie-nnw/.

Drugi sposób na rozszerzenie ochrony od odpowiedzialności cywilnej to wybranie towarzystwa ubezpieczeniowego, który w ramach polisy nieodpłatnie oferuje dodatkowe usługi. Wartościowa jest np. ochrona zniżek, dzięki której nawet jeśli doprowadzisz do jednej szkody drogowej w okresie rozliczeniowym, w kolejnym roku nie stracisz zniżki przysługującej Ci z tytułu bezkolizyjnej jazdy. Inne dodatki to chociażby darmowa Zielona Karta czy Bezpośrednia Likwidacja Szkód.

Autocasco czy minicasco?

W zależności od potrzeby i możliwości finansowych możesz rozszerzyć OC o autocasco. Występuje zarówno w wersji pełnej, jak i pomniejszonej (minicasco). Oba ubezpieczenia sprawdzają się w przypadku szkody całkowitej, czyli zniszczenia pojazdu, np. w kolizji lub wypadku samochodowym. Mają także zastosowanie, gdy dojdzie do kradzieży lub zniszczenia zostaną spowodowane działaniem sił natury: pożarem, powodzią, gradem, huraganem itd.

Na tym kończy się zakres minicasco. Pełne autocasco obejmuje dodatkowo mniejsze szkody, np. parkingową czy powstałe w trakcie stłuczki, jak również awarie części. Z uwagi na większą ochronę autocasco występuje w wyższej cenie. Nie wszystkim jednak uda się je kupić. Z odmową spotkają się właściciele starszych samochodów, których wartość rynkowa jest niższa od ewentualnej naprawy.

Assistance czy assistance mini?

Polisę assistance również możesz zakupić w wersji pełnej lub pomniejszonej. Ponadto możesz ją nabyć w wariancie krótkoterminowym, np. na tydzień lub miesiąc. Okresowe ubezpieczanie auta jest często i chętnie praktykowane przez osoby, które podróżują za granicę i chcą w tym czasie korzystać z większej ochrony, by podróż przebiegła bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Choć bez wątpienia atrakcyjne cenowo, assistance mini ma znaczące ograniczenia. Są inne dla każdego towarzystwa ubezpieczeniowego – sprawdzisz je w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Często stosowane ograniczenia to chociażby limit odległości holowania uszkodzonego auta do warsztatu oraz limit czasu przeznaczony na naprawę samochodu na miejscu w razie awarii.

Jeśli wybierasz mniejszy pakiet ubezpieczenia z uwagi na brak środków finansowych, wykorzystaj do znalezienia polisy porównywarkę ubezpieczeń. Być może wcale nie będziesz musiał rezygnować z kompleksowej ochrony!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%