Zamknij

Czy sepsa jest groźna?

09:11, 10.07.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:11, 10.07.2019
Skomentuj

Wbrew powszechnemu przekonaniu, sepsa to nie choroba. Jest to natomiast zespół objawów, który towarzyszy silnemu zakażeniu drobnoustrojami, które zaatakowały organizm. Atakuje zdrowych, wychodzących z choroby i chorych, nagle i intensywnie. Rozwiej swoje wątpliwości i dowiedz się, czy sepsa jest groźna, jakie objawy wywołuje i jak się z nią zmierzyć.

Sepsa – co to takiego?

Sepsa jest inaczej zwana posocznicą, endotoksemią lub SIRS, czyli zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej. Oznacza gwałtowną reakcję zapalną organizmu na zakażenie, które najczęściej jest spowodowane przez bakterie i ich toksyny, rzadziej przez wirusy lub grzyby. Na sepsę są więc szczególnie narażone osoby o obniżonej odporności – bez względu na płeć czy wiek. Do zarażenia nią dochodzi wskutek drobnoustrojów, które wywołają reakcję obronną układu immunologicznego, a osłabiony organizm nie jest w stanie sobie z nimi poradzić. W wyniku zakażenia drobnoustroje przedostają się do krwi, a następnie rozprzestrzeniają po całym organizmie i sieją spustoszenie. Według danych około 80 proc. przypadków wywoływanych jest przez bakterie pozaszpitalne, takie jak meningokoki, czyli dwoinki zapalenia opon mózgowych. Oprócz tego często powodują ją paciorkowce (odpowiedzialne m.in. za wywołanie anginy) czy pałeczki hemofilne typu B (wywołują m.in. zapalenie płuc).

Jakie są objawy sepsy?

Cechą charakterystyczną sepsy jest fakt, że ta przebiega bardzo gwałtownie. Niemniej objawy mogą mieć różne nasilenie, stąd też wyróżnia się sepsę, ciężką sepsę oraz wstrząs septyczny. W ostatnim przypadku dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi i zmniejszenia ukrwienia tkanek oraz narządów, czego efektem najczęściej jest zespół niewydolności wielonarządowej.

Początkowe objawy sepsy nie są jednoznaczne i mogą przypominać symptomy przeziębienia czy grypy jelitowej.  Towarzyszą temu takie oznaki jak osłabienie, rozbicie, gorączka, obniżona temperatura ciała. Z czasem jednak objawy przybierają inny obrót i może to być:

  • temperatura powyżej 38,3°C lub bardzo niska – poniżej36°C;
  • przyspieszona akcja serca;
  • przyspieszony oddech;
  • drgawki;
  • silne bóle głowy, mięśni, brzucha;
  • nudności, wymioty;
  • zaburzenia świadomości;
  • czerwone wybroczyny na skórze, które nie bledną pod naciskiem.

Na sepsę mogą też wskazywać wyniki – np. znacznie zwiększony lub podwyższony poziom leukocytów czy drobnoustroje obecne we krwi, ciałach jamistych i tkankach.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Sepsa - przyczyny, objawy, leczenie

Sepsa – konsekwencje

Sepsa może mieć różne objawy i różny przebieg. Niemniej bardzo często prowadzi do śmierci, która następuje niezwykle szybko – nawet w kilkanaście godzin po postawieniu diagnozy. Jeśli więc pojawiają się objawy – trzeba działać sprawnie i skutecznie. Nieprawidłowo rozpoznane źródło infekcji i źle dobrany antybiotyk mogą okazać się na wagę życia pacjenta, a przyjmuje się, że opóźnienie rozpoznania sepsy o godzinę zwiększa ryzyko śmierci pacjenta aż o 7%.

Podsumowując, sepsa jest bardzo niebezpieczna i zgodnie z danymi WHO, na świecie co 3-4 minuty ktoś umiera z jej powodu. Jeśli więc wystąpią objawy – trzeba działać ekspresowo, bowiem każda minuta jest niezwykle cenna.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%