Zamknij

Soczewki kontaktowe dla początkujących - wybór i zakup szkieł

09:34, 15.07.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:31, 15.07.2019

 

Soczewki kontaktowe - co musisz wiedzieć na start

Soczewki kontaktowe to alternatywa dla klasycznych okularów korekcyjnych dla osób, które posiadają wady wzroku. Z roku na rok ich popularność rośnie. Są bowiem wygodne w użytkowaniu i nie ograniczają pola widzenia. Nie ma również ryzyka, że soczewki zaparują czy odbije się od nich światło, w przeciwieństwie do okularów. Po soczewki sięgnąć można podczas joggingu czy innych aktywności fizycznych. Co warto na ich temat wiedzieć?

Czym w zasadzie są soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to bardzo cienkie, zaokrąglone soczewki, które umieszcza się na filmie łzowym znajdującym się na powierzchni oka. Soczewki są naturalnie przezroczyste, mimo że na pierwszy rzut oka mogą wydać się nieco zabarwione. Wszystko to po to, aby ułatwić ich użytkownikom zakładanie i zdejmowanie.

Co ciekawe, soczewki kontaktowe mają wbrew pozorom dość długą historię. Ich prototyp stworzył sam Leonardo da Vinci. Jednak dopiero w końcówce wieku XIX dmuchacz szkła z Niemiec stworzył soczewkę, która pozwalała na dość dobre widzenie i była dobrze tolerowana. Pierwszą soczewkę kontaktową z prawdziwego zdarzenia stworzył później niemiecki okulista.  Można było nosić ją przez kilka godzin.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać? Rodzaje podział i typ soczewek.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych. Trudno jest więc wybrać produkt odpowiedni dla siebie. Soczewki kontaktowe podzielić można przede wszystkim z uwagi na materiał, z którego są wykonane, tryb i czas noszenia oraz przeznaczenie.

Podział soczewek z uwagi na materiał wykonania

  1. Soczewki twarde - wykonane są ze szkła organicznego polimetakrylanu metylu o dobrej przepuszczalności tlenu, są jednak dość sztywne. Z uwagi na stosunkowo niski komfort użytkowania są stosowane coraz rzadziej.
  2. Soczewki miękkie - wykonane są z materiałów miękkich, które cechują się dobrą przepuszczalnością tlenu. Wyróżnia się w tym przypadku soczewki hydrożelowe (w zasadzie niewyczuwalne) oraz silikonowo-hydrożelowe (bardziej sztywne).

Podział soczewek z uwagi na czas noszenia

  1. Soczewki jednorazowe (soczewki kontaktowe jednodniowe) - to soczewki przeznaczone do użytku jednorazowego, które po zdjęciu należy wyrzucić. Nie wymagają one więc pielęgnacji. Polecane są osobom, które wcześniej soczewek nie nosiły, a chcą czymś zastąpić okulary oraz tym, które cenią sobie brak konieczności pielęgnacji soczewek.
  2. Soczewki wielokrotnego użytku (soczewki kontaktowe dwutygodniowe, soczewki kontakrowe miesięczne, trzymiesięczne) - soczewek tego typu używa się przez określony czas. Wymagają one więc odpowiedniej pielęgnacji. Na koniec dnia powinno się je wyczyścić i zdezynfekować, a następnie umieścić w specjalnym pojemniku.
  3. Soczewki roczne - to najstarsze soczewki miękkie dedykowane do noszenia przez 12 miesięcy w trybie dziennym. Produkowane są z materiałów hydrożelowych. Obecnie stosowane są coraz rzadziej.

Podział soczewek z uwagi na zastosowanie

  1. Soczewki korekcyjne - ich zadaniem jest wyrównanie wad wzroku - nabytych i wrodzonych. Są to soczewki sferyczne (do korekty dalekowzroczności i krótkowzroczności), toryczne (do korekty astygmatyzmu) oraz multifokalne (do korekty starczowzroczności).
  2. Soczewki lecznicze - stosowane są jako nośniki leków bądź w przypadku różnego rodzaju urazów rogówki, bo skutecznie chronią przed czynnikami zewnętrznymi.
  3. Soczewki kosmetyczne - zmieniają kolor tęczówki oka.

Ile kosztują, gdzie kupić soczewki kontaktowe i na co zwrócić szczególną uwagę?

Panuje powszechne przekonanie, że soczewki kontaktowe są dość drogą metodą korekty wzroku, co wcale nie musi być prawdą. Rzeczywiście w przypadku noszenia soczewek codziennie, trzeba zaliczyć je do stałych wydatków. Spore znaczenie ma to, jakie soczewki będą noszone i jak często. Nie mniej istotna jest też sama wada wzroku.

Najtańsze są soczewki sferyczne przeznaczone dla osób z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością. Najbardziej opłaca się przy tym kupić soczewki roczne. To koszt niecałych 200 złotych. Jednak na takie rozwiązanie decyduje się coraz mniej osób. Najdroższe są soczewki jednodniowe. Dzienny koszt użytkowania takiej soczewki wynosi średnio 4-5 zł. Dodatkowo do soczewek wielokrotnego użytku zakupić należy specjalny płyn do ich pielęgnacji (kilkanaście złotych).

Droższe są soczewki toryczne przeznaczone np. dla osób z astygmatyzmem. Wykonuje się je bowiem na zamówienie, dopasowując do danego oka. Najbardziej opłaca się zainwestować w soczewki miesięczne (niecałe 2 zł za sztukę). Najdroższe są oczywiście szkła jednodniowe. Jeszcze droższe są soczewki dla osób ze starczowzrocznością.

Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Przede wszystkim dłonie podczas zakładania i zdejmowania soczewek zawsze muszą być suche i czyste. Soczewek nie należy zakładać po zrobieniu make-upu. Soczewkę chwyta się palcem wskazującym. Warto sprawdzić czy nie posiada ona żadnego zatarcia. Następnie należy odciągnąć środkowym palcem tej samej dłoni w dół dolną powiekę, a drugą dłonią unieść powiekę górną. Później do oka przykłada się soczewkę i mruga. Do zakładania soczewek nie są potrzebne żadne dodatkowe narzędzia.

W celu zdjęcia soczewek, należy unieść wzrok do góry i przesunąć soczewkę w kierunku dolnej części oka, a następnie zdjąć ją za pomocą kciuka i palca wskazującego. Soczewki jednodniowe wyrzuca się, a pozostałe umieszcza w specjalnym pojemniku. W praktyce nie jest to trudne, ale wymaga pewnej wprawy.

 

Pamiętaj: soczewki kontaktowe kupuj wyłącznie w sprawdzonych sklepach np. na stronie https://www.kontaktowe.pl/14-soczewki-kontaktowe.

Salony Optyczne Online sp. z o.o.

ul. Jaworowa 9

55-003 Nadolice Wielkie

Telefon:

+48 801 103 206

+48 76 870 32 20

+48 502 304 150

Kontakt e-mail:

[email protected]

 

 

 

undefined
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%