Zamknij

Jakie warunki musi spełnić działka budowlana pod budowę domu- powierzchnia, wymiary

09:50, 02.08.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:51, 02.08.2019
Skomentuj

Wybór działki budowlanej jest pierwszym etapem prowadzącym do budowy domu. Przede wszystkim najważniejsze są indywidualne preferencje i oczekiwania. Oprócz lokalizacji i ceny powinno brać się pod uwagę wiele innych czynników wpływających na ostateczną decyzję. Nie ma przepisów regulujących minimalną powierzchnię działki. Jednak niektóre gminy ustalają minimalną powierzchnię działki pod zabudowę domu mają na celu uniknięcie zbytniego stłoczenia budynków obok siebie.

Jakie parametry powinna spełniać działka?

Mimo iż brak konkretnych wytycznych co do minimalnej wielkości działki to istnieje wiele ustaw regulujących warunki zabudowy między innymi: ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, prawo budowlane, prawo ochrony środowiska, ustawa o drogach publicznych czy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Jednym z najistotniejszych jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury.  Wymienione rozporządzenie nie dyktuje minimalnych wymiarów działki, jednak określa wymagania co do odległości  domu od granic działki. Ściana budynku na której znajdują się okna lub drzwi powinna być usytuowana w minimalnej odległości 4 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną. W przypadku braku okien i drzwi ściana budynku może znajdować się w odległości 3 m odd granicy działki. Jeżeli mamy wybrany już projekt domu pozwala to nam określić wielkość działki pod budowę zgodną z regulacjami prawnymi.  Przed ostatecznym wyborem działki należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, gdzie czasami jest determinowana minimalna powierzchnia działki.

Media i przyłącza – istotny aspekt wyboru działki budowlanej

Znaczna część terytorium Polski nie jest jeszcze skanalizowana lub nie posiada wodociągu. W takiej sytuacji inwestorzy muszą rozwiązywać problem produkowanych odpadów ściekowych oraz brak możliwości przyłączenia się do wodociągu we własnym zakresie. Informację o możliwości uzbrojenia działki można uzyskać z planu zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Jest to niezwykle istoty czynnik mający wpływ na wymaganą wielkość działki. W przypadku braku możliwości przyłączenia się do sieci wodociągowej rozwiązaniem może być budowa studni głębinowej.  Natomiast rozwiązaniem braku kanalizacji sanitarnej jest budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Mimo, że budowa własnej oczyszczalni jest droższa od szamba to duże koszty opróżniania zbiornika bezodpływowego  sprawiają, że inwestycja w oczyszczalnię zwraca się po około 3-4 latach. Jednak montaż przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga dodatkowego miejsca, co przekłada się na wymaganą powierzchnię działki. Minimalna odległość przydomowej oczyszczalni od granicy działki wynosi 2 m. Sprawa komplikuje się, gdy chcemy być posiadaczami własnej oczyszczalni i studni wody pitnej. Minimalna odległość między oczyszczalnią a studnią musi wynosić 15 m, natomiast odległość  systemu odprowadzającego oczyszczone ścieki z oczyszczalni powinna wynosić minimum 30 m. W takim przypadku rozwiązaniem może być przydomowa oczyszczalnia ścieków charakteryzująca się niewielkimi wymiarami. Przykładem takiego urządzenia jest przydomowa oczyszczalnia NV firmy Traidenis-Pol. Urządzenie posiada jednozbiornikową budowę i  wyróżnia się małą powierzchnią zabudowy. Oczyszczalnia NV jest jakościowym rozwiązaniem na które udzielana jest 20-letnia gwarancja.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%