Zamknij

Uzależnienie od komputera

08:42, 13.08.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:43, 13.08.2019
Skomentuj

Komputer wydaje się być nieodłącznym elementem codzienności. Jest uznawany za jeden z najważniejszych wynalazków. Ciężko wyobrazić sobie jak bez niego wyglądałby nasz świat. Komputer to niewątpliwie ogromna siła, jednak źle wykorzystana może być bardzo negatywna w skutkach. Od czego można się uzależnić? Uzależnienie od komputera pozostaje w związku z aktywnościami, które można na nim znaleźć. Najczęściej wśród nich wymienia się gry komputerowe oraz Internet, a także możliwość oglądania non stop filmów czy seriali. Niemniej istotna pozostaje także możliwość nieustannego kontaktu z innymi oraz, tak zwanego, „bycia na bieżąco”. Oczywiście wszystkie te aktywności to ogromna część naszej codzienności. Służą za rozrywkę i formę spędzania czasu. Problemem nie jest samo korzystanie z możliwości jakie daje komputer. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to w jaki sposób i do jakich celów z nich korzystamy.

Czy łatwo się uzależnić?

Uzależnienie od komputera jest stosunkowo trudne do zdiagnozowania. Szczególnie w przypadku lekkiego stopnia uzależnienia, bez wyraźnych objawów fizjologicznych. Jest to bowiem uzależnienie należące do tak zwanych uzależnień behawioralnych, czyli uzależnień od czynności i w porównaniu do uzależnień od substancji, na przykład alkoholu  czy narkotyków, nie daje tak szybkich i widocznych objawów ani skutków. Jak wykazują badania, uzależnienie od komputera postępuje stosunkowo szybko. Aż 25% osób korzystających z tego urządzenia uzależnia się już w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od rozpoczęcia swojej przygody z ekranem, myszką i klawiaturą, a u około 58% osób uzależnienie występuje w ciągu 6–12 miesięcy od rozpoczęcia korzystania z komputera. 

Objawy uzależnienia od komputera

Do podstawowych kryteriów, na podstawie których możemy ocenić dane zachowanie z punktu uzależnienia, jest czas. Dokładniej - ilość godzin lub niekiedy i dni, które spędzamy przed komputerem. Często osoby uzależnione potrafią spędzić przed ekranem nawet kilka dni, nie robiąc często przerw. W skrajnych przypadkach potrafią nie robić ich nawet w ogóle. Wtedy, dla przykładu, aby skorzystać z toalety używają butelki, a jedzą to, co przygotują sobie wcześniej aby mieć pod ręką - najczęściej słodkie i słone przekąski jak batoniki i chipsy. Oczywiście często praca sprawia, że musimy korzystać z komputera. W przypadku dzieci i młodzieży może to być potrzeba nauki. Objawów uzależnienia możemy się dostrzegać gdy korzystanie z komputera staje się kompulsywne. Jeśli dziecko nie potrafi się od niego oderwać, a niemożność korzystania z komputera w danym momencie wywołuje u niego złość czy nawet agresję, powinno nas to zaniepokoić i skłonić do skrupulatnej obserwacji dziecka. Kolejnym częstym objawem uzależnienia od komputera jest brak poczucia upływu czasu. Może to przejawiać się na przykład tym, że dziecko zamiast pójść spać, siedzi przed komputerem myśląc, że jest jeszcze wcześnie. W tym przypadku na nic zdadzą się limity czasowe korzystania z komputera, bowiem dziecko siedzące przed ekranem po prostu zatraca poczucie czasu i kompletnie odpływa od rzeczywistości. Z tym zachowaniem związany jest kolejny objaw uzależnienia od komputera, czyli utrata zainteresowań oraz znajomych. Przez uzależnienie dziecko odsuwa na bok wszystko co jest poza komputerem. Nie ma czasu na hobby ani dla znajomych. Traci kontakt ze światem realnym. Przewrotnie, może spędzać całe dnie na rozmowach ze znajomymi poprzez różnego rodzaju chaty czy komunikatory internetowe. Nie ma to jednak zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Z tym, co dzieje się poza monitorem. W poważniejszych przypadkach uzależnienia, kiedy pojawiają się objawy fizyczne, można z dużą pewnością mówić o jego wystąpieniu. Jeśli zauważymy, że dziecko (a także i osoba dorosła) podczas bycia z dala od komputera wykonuje ruchy i gesty, które wykonuje się podczas korzystania z tego urządzenia, powinniśmy niewątpliwie poszukać pomocy. Takie fizyczne objawy mogą przypominać na przykład ruszanie palcami i uderzanie w stół w sposób przypominający pisanie na klawiaturze. Objawami silnego uzależnienia są także napady lęku oraz silna agresja w przypadku braku dostępu do komputera.

Skutki uzależnienia od komputera

Skutków uzależnienia od komputera można doszukiwać się w różnych sferach funkcjonowania. Mogę być one zarówno fizyczne jak i psychiczne, indywidualne oraz społeczne. W przypadku tych pierwszych wymienia się między innymi powstałe w wyniku siedzenia przez dużą ilość godzin w niedogodnej pozycji wady kręgosłupa, a także, chyba najczęstsze, problemy z oczami oraz bóle głowy. Ekran komputera niewątpliwie wpływa negatywnie na wzrok, jak również wywołuje migrenę. W kontekście skutków psychologicznych można mówić przede wszystkim o gwałtownej zmianie zachowania. Na  przykład, osoba dotychczas spokojna i towarzyska staje się agresywna, przestaje spotykać się ze znajomymi i najchętniej nie wychodziłaby ze swojego pokoju. Często pojawiają się także problemy z pamięcią oraz koncentracją. 

Źródło: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/psycholog-dzieciecy/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%