Zamknij
REKLAMA

Gokarty na pedały. Jak zadbać o bezpieczeństwo i wygodę jazdy?

00:00, 15.08.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

O rosnącej popularności gokartów na pedały nie trzeba nikogo przekonywać. Świadczy o niej, chociażby coraz większa liczba pojazdów spotykanych w parkach i na ścieżkach rowerowych. Jazda gokartami to bardzo ostatnio popularna forma spędzania czasu. Łączy w sobie dwa istotne elementy: świetną zabawę i aktywność na świeżym powietrzu. Dlatego tak łatwo przekonać do niej dzieci, dorosłych, a nawet całe rodziny. Żeby jednak zabawa była udana, musimy zadbać o kilka istotnych elementów. Przede wszystkim jazda powinna być bezpieczna, a pojazd odpowiednio dostosowany do osoby prowadzącej.

Bezpieczna jazda

Ogólnie rzecz biorąc, gokarty na pedały są bardzo łatwe w prowadzeniu. Jeździ się nimi prosto i raczej bezpiecznie. Mają 4 koła, więc nie trzeba uczyć się utrzymywania równowagi. To sprawia, że prowadzić je mogą już nawet 4-latki. Jeśli obawiamy się o bezpieczeństwo naszych pociech jeżdżących samodzielnie, możemy rozważyć zakup modelu rodzinnego. Posiadają one dwa lub cztery miejsca do siedzenia, więc cała rodzina może się zmieścić na jednym pojeździe, a dzieci są cały czas pod opieką dorosłych.

Podstawą bezpiecznej jazdy jest oczywiście zdrowy rozsądek i stosowanie się do ogólnych przepisów. Jeśli przemieszczamy się ścieżkami rowerowymi, obowiązują nas zasady takie jak rowerzystów. Na alejkach parkowych i na chodnikach jesteśmy gościem. Przeznaczone są one w pierwszej kolejności dla pieszych i korzystając z tych ciągów komunikacyjnych, dbajmy, aby nie zakłócać ich spokoju.

Jeśli posiadamy terenowy model gokarta na pedały, zapewne preferujemy nieco bardziej wyczynowy sposób jazdy, a wjechać możemy prawie wszędzie. Jeśli chcemy być bezpieczni, tu szczególnie liczy się zdrowy rozsądek. Możliwości pojazdu należy dostosować do uwarunkowań terenu, swoich umiejętności oraz kondycji fizycznej.

?

Panowanie nad pojazdem

Drugim ważnym elementem bezpiecznej jazdy jest panowanie nad pojazdem. Możemy doskonale wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie wykonać manewr, ale z przyczyn technicznych nie być w stanie tego zrobić. Dlatego gokart powinien być indywidualnie dobierany do osoby go prowadzącej. Przy wyborze modelu należy uwzględniać wagę i wzrost oraz prawidłowe ustawienie fotela. Oparcie powinno być wygodne i odpowiednio chronić kręgosłup. Zadbać też musimy o to, by pedały i kierownica były w odpowiedniej odległości od siedziska. Pozycja, w której musimy się wyciągać, żeby wykonać manewr, opóźnia naszą reakcję, na pewno nie sprzyja bezpieczeństwu jazdy i nie służy też naszemu zdrowiu. 

Źródło: https://www.sportking.pl

(Artykuł sponsorowany )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone