Zamknij

Przepisy regulujące korzystanie z monitoringu GPS

00:00, 01.09.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Korzystanie z monitoringu GPS jest powszechną praktyką stosowaną przez firmy transportowe i handlowe. Za sprawą aktualizacji Kodeksu pracy w 2019 pracodawcy mogą go również zaimplementować w służbowej poczcie elektronicznej oraz w monitoringu wizyjnym. Z powodu pewnych kontrowersji związanych z prywatnością pracowników w niniejszym artykule przedstawiono, czy kierowca ma obowiązek wyrazić zgodę na monitorowanie prowadzonego samochodu. Ponadto poruszony został również temat spełniania obowiązku informacyjnego przez właściciela przedsiębiorstwa.

Przeznaczenie monitoringu

Wedle Kodeksu prawnego, monitoring GPS może być zainstalowany tylko w momencie, w którym szefostwo danej firmy ma zamiar wykorzystać go do następujących celów:

  • umożliwienie optymalnego korzystania z firmowych narzędzi pracowniczych (przykładowo można wspomnieć o prowadzeniu samochodu w sposób ekonomiczny),
  • zorganizowania i odpowiedniego wykorzystania czasu pracy, za sprawą kontrolowania danych przejazdów oraz sprawdzania ich stopnia efektywności.

Legalne pobieranie danych dotyczących lokalizacji

Trzeba zaznaczyć, że dane związane z lokalizacją pojazdu firmowego są też tymi osobowymi. Pozwalają one bowiem na identyfikację pracownika za sprawą daty, czy trasy. Monitoring ma pobierać tego typu informacje tylko, gdy kierowca pracuje, a nadzorowanie go po upływie dnia pracy jest nielegalne. Jednakże jak zatem sprawdzać, czy pracownik używa pojazdu służbowego po wypełnieniu swoich obowiązków? W tej kwestii zdecydowanie pomoże monitoring posiadający funkcję przełączania trybu ze służbowego na prywatny.

Obowiązek informacyjny

?

Wedle przepisów RODO, zanim zainstalowany zostanie monitoring GPS w wozach pracowniczych, należy wcześniej spełnić obowiązek informacyjny w postaci poinformowania o tej sytuacji kierowców. Trzeba też wspomnieć o dodatkowych wytycznych:

  • kierowcy mają być poinformowani o sytuacji nie później, niż 2 tygodnie przed instalacją,
  • kierowcy mają otrzymać dane dotyczące tego, jaki podmiot będzie archiwizował ich dane,
  • wszystkie pojazdy z zainstalowanym monitoringiem muszą być specjalnie oznaczone.

Aprobata monitoringu

Nie należy jednak uważać, że wystarczy sam fakt poinformowania pracowników o planach związanych z monitoringiem wystarczy. Bez zgody pracodawca nie ma prawa wdrażać tego rozwiązania chyba, że mowa o kontrolowaniu pojazdów w godzinach pracy.

Szukasz nowoczesnego oprogramowania do zarządzania flotą? Odwiedź VerizonConnect.com.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

oo

2 1

Wszystkim giepeesy wszczepić pod skórę.HEHEHEHHEHEHEHHEHE 08:49, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

IdyyotaIdyyota

0 0

Idyyota !! oby tylko Tobie wszczepili !!!!!!!!!!!!!!!!!! 23:37, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%