Zamknij

Intralogistyka magazynowa - jaki system regałowy jest najlepszy dla magazynu?

18:49, 02.09.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:52, 02.09.2019

Intralogistyka magazynowa to dziedzina zajmująca się wykorzystaniem przestrzeni magazynowych celem zwiększenia efektywności wykonywanych prac. Odpowiedni dobór systemów magazynowych wydaje się kluczowy dla uzyskania sprawnie działającego magazynu. Na co warto zwrócić uwagę?

Jak system regałowy wpływa na intralogistykę magazynową?

Prace nad osiągnięciem finalnego efektu, jakim jest sprawnie funkcjonujący magazyn, powinny rozpocząć się od analizy przestrzeni i pomysłów na jej wykorzystanie. Już od samego początku powinno się rozważyć zastosowanie takich systemów, które zagwarantują odporność względem powstawania tzw. wąskich gardeł, mogących skutecznie sparaliżować transport wewnątrz magazynu.

Intralogistyka magazynowa bezpośrednio wpływa na to, czy prace wykonywane w magazynach będą odbywały się płynnie i bez zastojów, czy też będą mniej lub bardziej podatne na paraliż transportowy. Wybór odpowiednich systemów regałowych, na których przechowywane są magazynowane produkty, zwykle na paletach, to klucz do sukcesu. Warto podkreślić, że nie w każdym magazynie sprawdzą się takie same zastosowania. Wynika to zarówno z charakterystyki przechowywanych produktów i ich potrzeb, jak i ze specyfiki danej przestrzeni. Na docelowy wybór konkretnego systemu regałowego, ułatwiającego intralogistykę magazynową, wpływ powinny mieć także rozmiar i kształt budynku, liczba stałego personelu i układ dostawczy.

Łączenie ze sobą różnych systemów regałowych

Czy można wprost powiedzieć, że istnieje jeden najlepszy system regałowy dla magazynów? Raczej nie. Z tego powodu zdecydowanie warto polecić rozwiązanie, jakim jest łączenie ze sobą różnych systemów.

W wielu magazynach z pewnością przydatne będzie wydzielenie segmentu przeznaczonego do umieszczenia mobilnych systemów regałowych. Dzięki mobilności segment ten może być wykorzystywany na różne sposoby, a w przypadku nagłej potrzeby bez trudu zdemontowany lub przewieziony do innego magazynu, którego potrzeby nagle wzrosły.

Najbardziej tradycyjnym systemem regałowym są regały paletowe, które służą do przechowywania towarów umieszczanych na paletach drewnianych. Ciekawą alternatywą jest autorski system firmy Still – Pallet Shuttle – stworzony z myślą o maksymalizacji prędkości obrotów i skróceniu czasu pracy. Jeżeli obiekt ma magazynować ciężkie towary, prawdopodobnie konieczna będzie implementacja silnych regałów wspornikowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%