Zamknij
REKLAMA

Czy umiejętności miękkie przydają się w pracy?

12:35, 04.09.2019 | materiały partnera
Skomentuj

Od kandydatów do pracy wymaga się kompetencji. Można podzielić je na twarde i miękkie. Pierwsze oznaczają konkretną wiedzę i umiejętności związane z wykonywaniem zawodu. Można dość łatwo je zweryfikować. Kompetencje miękkie są trudno mierzalne, gdyż oznaczają zespół predyspozycji psychicznych odpowiadających m.in. za relacje interpersonalne. Te umiejętności są uniwersalne i przydają się w pracy niezależnie od wybranej branży.

Dobra współpraca w zespole

Aby praca zespołowa układała się pomyślnie, a konflikty służyły wyłącznie rozwojowi, niezbędne są dobrze rozwinięte kompetencje miękkie członków zespołu. To dzięki nim osoby są otwarte na cudze argumenty, potrafią prowadzić burzliwe dyskusje, które wiodą do nowatorskich rozwiązań. Dzięki empatii możliwe jest nawiązanie współpracy w atmosferze zrozumienia i wzajemnego szacunku.

Umiejętności komunikacyjne

Osoba o rozwiniętych umiejętnościach miękkich nie będzie mieć problemu w czasie interakcji z trudnym klientem. Taki pracownik będzie potrafił zrozumieć sytuację zdenerwowanego klienta, uspokoić jego emocje i wspólnie z nim znaleźć rozwiązanie sytuacji. Zdolności komunikacyjne są szczególnie ważne w pracy sprzedawcy, który musi błyskawicznie reagować na informacje płynące ze strony potencjalnego kontrahenta i umiejętnie trafiać z ofertą w jego potrzeby.

Chęć rozwoju

Dążenie do rozwoju i samorealizacji jest bardzo pożądaną cechą u pracowników. Dzięki temu osoby zatrudnione na danym stanowisku czują wewnętrzną motywację do podnoszenia kwalifikacji. Taki pracownik jest zaangażowany w wykonywane obowiązki i stale poszukuje nowych, lepszych rozwiązań.

Otwartość i wzbudzanie sympatii

Nie jest tajemnicą, że wolimy otaczać się osobami pozytywnie nastawionymi do życia o optymistycznym i radosnym usposobieniu. Tacy ludzie znacznie łatwiej odnajdują się w nowym miejscu, cieszą się sympatią i szybciej są w stanie wdrożyć się w nowe obowiązki. Osoby otwarte znacznie lepiej radzą sobie na stanowiskach związanych z obsługą klienta niż ci, którzy nie posiadają rozwiniętych tych kompetencji miękkich.

Łatwość w znalezieniu pracy

Kompetencje miękkie pomagają w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Otwartość i empatyczność wywołują dobre wrażenie. Sympatycznie usposobieni kandydaci, którzy w dodatku mogą poszczycić się dobrą wiedzą branżową, mają znacznie większe szanse na zatrudnienie niż konkurenci o podobnych kwalifikacjach zawodowych, lecz słabo rozwiniętych umiejętnościach miękkich.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone