Zamknij
REKLAMA

Gdy rozmowa o pracę odbywa się przez telefon lub komunikator video

12:42, 07.09.2019 | materiały partnera
Skomentuj

Rozwój technologii pozwala pracodawcom przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną bez konieczności zapraszania kandydata do firmy. Wykorzystywane są do tego telefony i komunikatory internetowe. Nie oznacza, że ranga takiej rozmowy spada. Myśląc poważnie o nowym stanowisku, trzeba do niej odpowiednio się przygotować.

Kiedy rozmowa o pracę prowadzona jest na odległość?

Rozmowa rekrutacyjna na odległość prowadzona jest, gdy praca dotyczy miejsca odległego od siedziby firmy i tam wykonywane będą obowiązki. Poszukiwanie kandydatów w odległych zakątkach kraju jest dzisiaj łatwe. Oferty pracy publikuje się w różnego rodzaju serwisach internetowych, np. Pracuj.pl, a to zwiększa szansę na znalezienie cennego profesjonalisty nawet na drugim krańcu Polski.

Rozmowa na odległość to w określonych przypadkach dobre i ekonomiczne rozwiązanie zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i kandydata. Żadna ze stron nie ponosi bowiem kosztów związanych z dojazdem do siedziby firmy, z którą wiąże się swoją przyszłość zawodową. Zakładając, że kandydaci rozrzuceni są po terenie całej Polski, rekrutant miałby trudne zadanie. Rozmowa przez telefon nie wymaga czasu na przemieszczanie się z jednego miejsca w drugie, a jednocześnie pozwala przekonać się, jak dana osoba wypada w kontakcie na żywo.

W pracy, w której ważny jest również przekaz niewerbalny, wykorzystywane są różnego rodzaju internetowe komunikatory video.

Jedna szansa na pierwsze wrażenie

Podobnie jak przy bezpośrednim spotkaniu, w rozmowie o pracę prowadzonej na odległość liczy się pierwsze wrażenie. Pamiętaj, że możesz je zrobić tylko raz. Od tego, jak wypadniesz będzie zależało, czy przejdziesz do kolejnego etapu rekrutacji.

Pokaż, że jesteś profesjonalistą. Rozmowy o pracę przez telefon lub prowadzone w formie telekonferencji zazwyczaj odbywają się w terminie ustalonym wcześniej. Przygotuj więc sprzęt. Sprawdź, czy działa mikrofon, słuchawki i kamera, jeśli będzie potrzebna. Znajdź spokojne miejsce, w którym nic nie będzie Cię rozpraszało. Poczuj się komfortowo w otoczeniu, w którym zmierzysz się ze stresującą rozmową. Nie żuj gumy i nie jedz nawet wówczas, gdy odbywa się ona przez telefon. Będzie to słychać. Miej pod ręką notes i długopis – przydadzą się do spisywania ustaleń. Wcześniej możesz wypisać na nim imię i nazwisko osoby, która przeprowadzi rozmowę oraz kilka zwrotów grzecznościowych. Skorzystasz z podpowiedzi, gdy w stresie ważne wyrazy ulecą z głowy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone