Zamknij
REKLAMA

Mój Prąd: 5000 zł dotacji na fotowoltaikę!

11:15, 05.09.2019 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

23 lipca 2019 r. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił utworzenie nowego programu rządowego "Mój Prąd", a 30 sierpnia 2019 r. rozpoczął się nabór wniosków. Program Mój Prąd został przygotowany przez Ministerstwa Środowiska i Energii, a jego celem jest zwiększenie roli odnawialnych źródeł energii w produkcji prądu elektrycznego. Program skierowany jest do wszystkich gospodarstw domowych zlokalizowanych na terenie Polski. Każde z nich będzie mogło uzyskać  dofinansowanie do 50% kosztów zakupu oraz montażu instalacji fotowoltaicznej. Jednorazowe wsparcie nie będzie mogło być jednak wyższe niż 5 tys. zł.

Jakie są zasady programu "Mój Prąd" ?

Według danych szacunkowych z dofinansowania będzie mogło skorzystać nawet 200 tys. osób. Przewidziana do wypłacenia kwota czyli 1 mld zł. pochodzi ze sprzedaży niewykorzystanych uprawnień do emisji dwutlenku węgla za lata 2011-2014. Pozwoli to zwiększyć moc  instalacji fotowoltaicznych o ok. 1200 MW, dzięki temu liczba prosumentów, czyli podmiotów które jednocześnie produkują i zużywają energię znacznie wzrośnie, obecnie jest ich ok. 85 tys. Pozwoli to odciążyć sieć elektryczną, szczególnie w okresie letnim, kiedy występuje zwiększone zapotrzebowanie na prąd. Ponadto produkowanej w ten sposób energii nie towarzyszy emisja szkodliwych zanieczyszczeń.

Program "Mój Prąd" został przewidziany na lata 2019-2024 lub do wyczerpania przeznaczonych na ten cel środków. W tym czasie, każda osoba zainteresowana instalacją paneli słonecznych może złożyć wniosek o zwrot części poniesionych kosztów. Dofinansowanie obejmuje instalacje o mocy od 2kW do 10kW, czyli takich, które najczęściej stosowane są w budynkach jednorodzinnych. Do programu kwalifikują się wydatki poniesione po 23.07.2019 r. na zakup paneli fotowoltaicznych wraz z wymaganym oprzyrządowaniem oraz koszty ich zamontowania. Wnioski o dofinansowanie mogą być składane dopiero po zakończeniu montażu instalacji, podpisaniu umowy z dostawcą energii elektrycznej oraz zamontowaniu licznika dwustronnego. Program obejmuje jedynie nowe urządzenia, czyli takie, które zostały wyprodukowane nie wcześniej niż 24 miesiące przed montażem. Ponadto nie ma możliwości uzyskania wsparcia na rozbudowę już istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Osoby, które skorzystają z programu muszą wyrazić zgodę na ewentualną kontrolę instalacji w okresie do 3 lat od dnia wypłacenia środków.

Jak uzyskać wsparcie w ramach programu "Mój Prąd"?

Pierwszy nabór do programu trwa od 30 sierpnia do 20 grudnia 2019 r. lub do wyczerpania kwoty 1 mld zł. O kolejności zgłoszeń decyduje data złożenia wniosku. Jeśli środki nie zostaną wyczerpane w ramach pierwszego naboru to następny planowany jest na początek przyszłego roku. Wniosek o dofinansowanie należy wypełnić w formie papierowej i przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście do siedziby Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej znajdującej się przy ulicy Konstruktorskiej 1 w Warszawie. Co ważne wniosek można złożyć dopiero po zakończeniu inwestycji związanej z montażem instalacji fotowoltaicznej. Można go pobrać z oficjalnej strony internetowej programu http://nfosigw.gov.pl/moj-prad/. We wniosku  wymagane jest podanie jedynie podstawowych danych osobowych, lokalizacji inwestycji czy informacji o instalacji, w tym całkowitego kosztu zakupu i montażu paneli słonecznych oraz niezbędnego oprzyrządowania. Do wniosku należy dołączyć m. in. kopię faktury za zakup oraz montaż paneli fotowoltaicznych, dowód lub oświadczenie o wykonaniu zapłaty, zaświadczenie wydane przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego zawierające potwierdzenie zamontowania licznika oraz numer Punktu Poboru Mocy. Szczegółowy spis wymaganych załączników dostępny jest na oficjalnej stronie programu. Otwarto również dedykowaną skrzynkę mailową programu "Mój Prąd", zapytania można wysyłać na adres [email protected]

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone