Zamknij

Uzależnienie od cukru - czy to faktyczny problem?

15:41, 23.10.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:41, 23.10.2019

Od wielu lat naukowcy prowadzą bardzo dogłębne badania, które mają wykazać, jaki jest wpływ cukru na nasze zdrowie. Szkodliwość cukru ma być bardzo wysoka, wręcz śmiertelnie niebezpieczna, co skłania niektórych do przekonania, by wprowadzić dietę absolutnie go pozbawioną – ewentualnie zastępować sacharozę wszelkiego rodzaju słodzikami. Inni są zdania, że każdy cukier (nawet ten w owocach) jest szkodliwy, zawiera dużo kcal i w związku z tym powinien być wyeliminowany z naszej diety.

Pojawia się również paląca kwestia uzależnienia. Niektórzy naukowcy są zdania, że cukier uzależnia na podobnym poziomie jak narkotyki, alkohol czy palenie. Odpowiedzialność za to mają ponosić koncerny spożywcze, które dodają cukier do wielu produktów, aby człowiek nie mógł sobie poradzić z brakiem tej substancji w diecie, co ma się przyczynić do rozregulowania układu nagrody.

Czym właściwie jest uzależnienie?

Jak jest w istocie? Uzależnienie nie bierze się z tego, że posłodzimy herbatę czy zjemy batonika, tak samo, jak od jednego kieliszka wódki nie zostaniemy nagle alkoholikami. Kwestią jest tu nie tylko umiar, ale również rozumienie mechanizmu uzależniania się – kiedy przyzwyczajamy nasz organizm do tego, że dostanie „nagrodę” np. po tym jak jest nam smutno, to faktycznie, od tej przyjemności możemy się uzależnić.

Wtedy osoba uzależniona może borykać się z problemem całe życie. Wtedy konieczne jest całkowite wykluczenie danej substancji, aby unikać sytuacji, w której może dojść do utraty poczucia kontroli. Z tego też powodu np. alkoholicy niechętnie przychodzą na wydarzenia, gdzie serwuje się alkohol – bo zwyczajnie może to doprowadzić niepohamowania się od spożywania nadmiernych ilości i uruchomienia spirali nie do zatrzymania.

Kwestia uzależnienia od cukru jest jednak dużo bardziej złożona. Jak wykazano w badaniach naukowych, potencjalny potencjał uzależniający cukru jest znacznie mniejszy niż alkohol, marihuana, twarde narkotyki lub nawet seks. W konsekwencji, znacznie łatwiej odzwyczaić się od cukru, aniżeli innych, wcześniej wymienionych.

Uzależnienie od cukru może być także częścią uzależnienia od jedzenia, kompulsywnego objadania się lub innych zaburzeń odżywiania, bo słodki smak sprawia nam przyjemność...

Zatem kiedy przestajemy spożywać ogromne ilości słodzonych napojów i pożywienia, na początku faktycznie czujemy się nieswojo, mogą pojawić się pewne mechanizmy związane z syndromem odstawienia, aczkolwiek po pewnym czasie przestaniemy odczuwać brak nadmiaru cukru, a kiedy wrócimy do słodzenia różnych dań i napojów, wystarczające będą dla nas znacznie mniejsze ilości cukru. Wtedy nasze spożycie cukru pozostanie w zgodzie z zalecanymi normami.

Czytaj więcej na ten temat na stronie: https://uczymyjakslodzic.pl/czy-to-prawda-ze-cukier-uzaleznia/

Cukier to nie heroina

Stawianie cukru na równi z twardymi narkotykami jest więc nadużyciem. W takim rozumieniu uzależnić można się od wszystkiego, z jedzeniem fasolki szparagowej włącznie. Niewątpliwie spożywanie cukru sprawia, że nasz mózg czuje się lepiej, bo powoduje uwolnienie hormonów szczęścia, co w toku ewolucji oznaczało przetrwanie.

Porównywanie cukru – którego szkodliwość występuje dopiero wtedy, gdy mówimy o nadmiarze i nie dbamy o inne elementy stylu życia – do heroiny, jest nadużyciem.

Czy jestem uzależniony od cukru?

Chociaż uzależnienie od cukru będzie częścią kompulsywnego, niezdrowego jedzenia, to każda osoba może zadać sobie to pytanie. Wystarczy zastanowić się, ile dziennie spożywamy łyżeczek cukru… i to nie tego, który świadomie dodajemy do potraw, ale tego, który jemy w innych produktach np. owocach czy płatkach śniadaniowych, przez co nawet nie zauważamy, że być może spożywamy jego nadmierne ilości.

Jeżeli nie wyobrażamy sobie dnia bez słodkiego batonika, jeżeli jesteśmy poddenerwowani i czujemy się kiepsko, kiedy nie dostarczymy naszemu ciału słodyczy, to najlepiej jest ograniczyć lub na pewien czas całkowicie wyeliminować cukier ze swojej diety. Powinno to trwać do momentu, aż znowu będziemy w stanie go jeść w sposób kontrolowany. Zachowanie umiaru pozwala na jednoczesne czerpanie przyjemności z jego słodyczy, a także zapewnia nam bezpieczeństwo zdrowotne.

Cukier a zdrowie to temat, który nadal będzie rozgrzewał naukowców i lekarzy na całym świecie, aczkolwiek my nie powinniśmy dawać się zwariować niepewnym informacjom. Także, jeśli mamy jakieś zastrzeżenia co do stanu naszego zdrowia, to powinniśmy wybrać się do specjalisty, zamiast na własną rękę wcielać rygorystyczne diety.

Nasze zdrowie nie jest więc zagrożone przez cukier, a jego nadmiar. Natomiast uzależnienie od cukru to stan, nad którym możemy i powinniśmy pracować, najlepiej we współpracy ze specjalistą, np. dietetykiem. Skorzystanie z jego pomocy z pewnością pozwoli nam zrozumieć, jak powinniśmy dawkować sobie cukier i co robić, żeby w pełni cieszyć się zarówno słodkim smakiem, jak i nienagannym zdrowiem. Te dwie rzeczy zdecydowanie mogą być elementem zdrowego stylu życia!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%