Zamknij

Tabletki odchudzające - kto może, a kto nie powinien po nie sięgać

00:00, 25.11.2019 artykuł sponsorowany

Każdy lekarz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że odchudzanie i utrzymywanie optymalnej wagi na dłuższą metę, to ciężka praca, w niektórych przypadkach, trwająca całe życie.

Niestety, nie można uciec od zagrożenia jakie nadwaga stanowi dla naszego zdrowia. Oprócz zwiększania prawdopodobieństwa wystąpienia chorób serca i cukrzycy typu 2, otyłość zwiększa ryzyko zapalenia stawów i raka. A to i tak nie wszystko.

Jeśli więc chcemy być zdrowi, żyć długo i mieć dobre samopoczucie, powinniśmy poważnie zastanowić się nad odchudzaniem.

Nic zatem dziwnego, że powstało tak wiele preparatów, które mają być wybawieniem dla każdego, kto potrzebuje schudnąć.

Na wyciągnięcie ręki mamy tabletki, napoje, herbatki, plastry. Do wyboru, do koloru. Pytanie brzmi jednak, czy takie preparaty są bezpieczne i jakie są przeciwwskazania do ich stosowania.

Tabletki na odchudzanie – czy pomogą schudnąć?

Od dłuższego czasu, ogromną popularnością wśród osób, które pragną schudnąć cieszą się tabletki odchudzające.

Dostępne tabletki, które mają umożliwić nam szybsze zrzucenie nadwagi, są zazwyczaj skomponowane ze specjalnie dobranych składników pochodzenia naturalnego.

Zazwyczaj zawierają wyciągi roślinne znane ze swoich prozdrowotnych i odchudzających właściwości. Najpopularniejsze składniki takich tabletek, to: kofeina, chrom, zielona kawa, zielona herbata, guarana, piperyna, mango afrykańskie i wiele, wiele innych.

Działanie takich preparatów sprowadza się do ograniczenia łaknienia, podkręcenia metabolizmu, dodania energii.

Tabletki odchudzające, jeśli mają odpowiednie stężenie składników aktywnych i są stosowane zgodnie z zaleceniami na ulotce, mogą poprawić nasze wyniki w odchudzanie. Pamiętajmy jednak o jednym. Tabletki odchudzające są tylko dodatkiem do aktywności fizycznej i diety.

Niestety, jeszcze nie powstała cudowna tabletka, dzięki której, magicznie z dnia na dzień schudniemy.

To o czym jeszcze powinniśmy wiedzieć, zanim zainteresujemy się takimi tabletkami, to kwestia bezpieczeństwa. Tabletki odchudzające nie dla każdego są dobrym rozwiązaniem.

Kto nie powinien brać tabletek na odchudzanie?

W tym przypadku, wiele zależy od preparatu, który akurat wpadł nam w oko.

Zazwyczaj na opakowaniu i/albo ulotce takich preparatów (tak samo jak w przypadku leków), znajdziemy wytyczne na temat tego, kto nie powinien brać danego środka.

Najczęściej osoby, które powinny wystrzegać się takich preparatów, to te uczulone na jakikolwiek składnik tabletek, kobiety będące w ciąży i karmiące oraz dzieci.

To jednak nie wszyscy, którzy powinni dwa razy się zastanowić, zanim zdecydują się kupić tabletki na odchudzanie - jak przestrzega Szczupła Kobieta.

Preparaty, na które niektóre osoby powinny zwracać szczególną uwagę, to tzw. spalacze tłuszczu.

Takie produkty, w składzie zwykle zawierają ekstrakty roślinne i kofeinę, które powodują wzrost produkcji katecholamin i mogą wpływać na podniesienie ciśnienia tętniczego krwi.

Takie działanie może być wyjątkowo niebezpieczne np. dla osób zmagających się z wysokim ciśnieniem, będących po zawale, udarze i dla wszystkich, którzy cierpią na zaburzenia rytmu serca.

Każda osoba, która cierpi na dolegliwości związane z układem krążenia, powinna, zanim zakupi takie tabletki, zapytać swojego lekarza czy to bezpieczne dla jej zdrowia.

Poza tym substancje bioaktywne, które często w termogenikach możemy znaleźć, mogą mieć wpływ na poziom niektórych neuroprzekaźników w naszym mózgu.

Zdrowe osoby raczej nie powinny mieć powodów do obaw, w najgorszym wypadku mogą czuć się lekko pobudzone i doświadczyć spadku apetytu.

Co innego w przypadku osób mających problemy natury neurologicznej. Tutaj skutki łykania termogeników, mogą być poważniejsze, np. depresja, nerwowość, zachowania agresywne. Tak więc również w tym przypadku, jeśli cierpimy z powodu dolegliwości neurologicznych, wizyta u lekarza przed wzięciem jakiegokolwiek lelku (nie tylko na odchudzanie), będzie wskazana.

Na koniec, jeszcze jedną grupą, która powinna uważać na termogeniki, są cukrzycy. Oczywiście wiele zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz tego, jak silny termogenik wybraliśmy.

Pewne substancje zawarte w spalaczach tłuszczu, mogą mieć znaczący wpływ na gospodarkę glukozową i insulinową w naszym organizmie i tym samym, przyczyniać się do hiperglikemii, ale również hamować działanie leków.

Podsumowując

Tabletki odchudzające mogą być dość przydatne, jeśli są odpowiednio skomponowane. Wraz ze zmianami w odżywianiu i wprowadzeniem do codzienności aktywności fizycznej, mogą stanowić idealny sposób na pozbycie się nadwagi.

Musimy mieć jednak na uwadze, że nie są one rozwiązaniem dla każdego i przed zakupem powinniśmy zastanowić się, czy zamiast nam pomóc nie zaszkodzą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%