Zamknij

Wybór wyciągarki krok po kroku ? poradnik nie tylko dla początkujących

09:52, 23.12.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:53, 23.12.2019
Skomentuj

Wyciągarka okazuje się przydatna w wielu różnych sytuacjach. Bez niej przejazd przez trudny teren często byłby niemożliwy. Z powodzeniem można wykorzystywać ją do ładowania motorówki na przyczepę, a nawet do prac porządkowych w ogrodzie. Jak właściwie dobrać wyciągarkę?

Określenie potrzeb

Właściwy wybór wyciągarki powinien uwzględniać sposób, w jaki będziemy ją wykorzystywać. W ofertach sklepów znajdziemy różnego rodzaju modele. Jeżeli planujemy wykorzystywać urządzenie rekreacyjnie, w zupełności wystarczy nam wyciągarka elektryczna. Na stronie dragonwinch.com znajdziemy modele przeznaczone do różnych zastosowań – zarówno do jazdy terenowej, jak i sprzęty mechaniczne czy hydrauliczne o dużej mocy. Kierowca uprawiający off-road ma inne potrzeby niż np. straż pożarna czy punkt przeładunkowy. Zakup wyciągarki hydraulicznej lub mechanicznej będzie dla niego niepotrzebnym wydatkiem, gdyż moc urządzenia pozostanie niewykorzystana. Zdecydowanie lepiej jest również poszukać sprzętu, który łatwo zainstaluje się w samochodzie i pochodzącego od renomowanego producenta.

Moc i uciąg

Znając swoje potrzeby, należy obliczyć potrzebny uciąg urządzenia. Wylicza się go, mnożąc dopuszczalną masę całkowitą samochodu przez 1,5. Dzięki określeniu potrzebnego uciągu zyskamy pewność, że nabędziemy sprzęt, dzięki któremu damy radę wyciągnąć z błota samochód maksymalnie obciążony. Siła uciągu wyciągarki odnosi się wyłącznie do pierwszego zwoju liny. Dotyczy też uciągu na terenie płaskim, a przecież nie zawsze w takim będzie wykorzystywana. Nierówny teren będzie powodował dodatkowy opór. Optymalnie zakłada się, że ciężar samochodu powinien stanowić połowę siły nominalnej uciągu wyciągarki. Do auta, które waży 2 tony, nie jest potrzebne urządzenie, którego moc uciągu wynosi 5000 kg. Wyciągarka o większej sile uciągu będzie droższa, a my nie wykorzystamy jej mocy. Słabsze urządzenie może z kolei nie podołać trudnym okolicznościom. Do jazdy terenowej wystarczy model zasilany napięciem 12 V. Warto także zwrócić uwagę na moc silnika elektrycznego. Do większości zadań stawianych przed wyciągarką wystarcza moc od 5 do 10 KM.

Montaż i typ wyciągarki

Kolejną ważną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę, jest typ urządzenia. Na rynku dostępne są modele zintegrowane oraz z oddzielną puszką sterującą. Większość samochodów ma przewidziane miejsce przeznaczone specjalnie do montażu wyciągarki zintegrowanej. Dzięki temu instalacja przebiega znacznie prościej i szybciej. Jednak ten typ ogranicza sposób sterowania urządzeniem. Modele z oddzielną puszką sterującą można obsługiwać, nie przebywając w bezpośrednim sąsiedztwie wyciągarki. W niektórych sytuacjach może to zwiększyć bezpieczeństwo użytkownika. Warto więc przemyśleć takie rozwiązanie. Montaż tego typu wyciągarki jest znacznie trudniejszy i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Więcej informacji na temat wyboru znajdziemy w artykule: „Wyciągarka samochodowa - jak dobrać odpowiedni rodzaj wyciągarki?”.

Przed wyborem wyciągarki należy dokładnie określić jej parametry i rodzaj. Wtedy z łatwością znajdziemy urządzenie odpowiednie do naszych potrzeb. Warto też postawić na jakość i wybrać markowy sprzęt, który będzie bezpieczny w użytkowaniu i objęty gwarancją.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KowalczykKowalczyk

0 0

Nie do końca zgodzę się z tym, że nie potrzeba dużej mocy na wyciągarce. Warto mieć pewien limit ponad potrzeby by to było bezpieczne. Do tego mniej to obciąża przeważnie elektrykę samochodu. W moim Kangaroowinch K12000 przy 390A potrafi wyciągnąć ok. 5500 kg. Wiem, że tyle nie potrzebuje w Patrolu ale mam zawsze zapas mocy i nie muszę tak mocno obciążać całości. Pracuje na mniejszym obciążeniu, więc nie jest wysilona. To korzystniejsze niż dobieranie urządzenia pod 100% mocy. 18:54, 06.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%