Zamknij
REKLAMA

Wybieramy projekty domów: gotowe czy na zamówienie?

13:00, 29.01.2020 | Artykuł partnera
Skomentuj

Każdy, kto budował lub jest w trakcie budowania domu zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny – i jak trudny – jest wybór projektu. Pod uwagę konieczne jest wzięcie wielu czynników – planowana wielkość inwestycji, funkcje, jakie musi spełniać budynek i oczywiście jego wygląd. Sprawdzamy, jak wybrać najlepszy projekt domu.

Co brać pod uwagę, przeglądając projekty domów?

Niezależnie od tego, czy zamierzamy zlecić wykonanie projektu na zamówienie, czy wybrać spośród setek gotowych projektów, warto wcześniej przejrzeć zrealizowane już projekty. Może się okazać, ze dzięki temu odkryjemy rozwiązanie, na które nie wpadlibyśmy samodzielnie. Dotyczy to szczególnie pomysłów dotyczących planowania przestrzeni, ale możemy też znaleźć projekt, który nam się podoba i na którym chcielibyśmy wzorować wygląd naszego przyszłego domu.

Najważniejsze, co powinniśmy brać pod uwagę, to wielkość domu, ilość poziomów, funkcjonalność – na przykład balkony, garaż, poddasze czy aranżację piwnicy. Bardzo istotna jest też energooszczędność domu, a także ilość pokoi.

Poza cechami samego domu tym, co trzeba wziąć pod uwagę są rzeczy takie, jak jakość projektu.

Dobry projekt to taki, który wymaga jak najmniej uzupełnień czy przeróbek – a więc powinien zawierać nie tylko wszystkie rzuty pomieszczeń, ale także projekt kluczowych instalacji – wodnej, elektrycznej czy gazowej. Idealnie, jeżeli kupując projekt dostaniemy również szacunkowy kosztorys – ułatwia to planowanie wydatków związanych z budową. W niektórych przypadkach w cenie projektu zawiera się także zgoda na dokonywanie przeróbek – jest to istotne, jeżeli chcemy w jakiś sposób jeszcze bardziej dostosować dom do własnych potrzeb.

Czym gotowe projekty domów różnią się od indywidualnych?

Tym, co odróżnia gotowe projekty domów od wykonywanych na zamówienie jest przede wszystkim cena. Są one nawet kilkukrotnie tańsze od tych indywidualnych – wynika to z tego, że jeden projekt jest przeznaczony do wielokrotnego wdrożenia. Umożliwia to opłacenie pracy architekta, a jednocześnie oszczędność dla kupujących. Mimo znacznie niższej ceny, gotowe projekty domów w niczym nie ustępują jakością indywidualnym.

Takie projekty wykonuje się praktycznie w każdym możliwym wariancie, uwzględniając różną liczbę kondygnacji, styl budynku, jego kształt czy zastosowane materiały. Można więc spodziewać się, że bez problemu znajdziemy coś dla siebie. Wyjątkiem są największe domy – są one na tyle rzadko budowane, że biura projektowe często uznają, że nie opłaca się wykonywanie takich projektów do wielokrotnej sprzedaży.

Drugą istotną różnicą jest czas, jaki mija od zlecenia do wykonania projektu. W przypadku projektów indywidualnych może to być nawet kilka miesięcy – gotowe projekty domów dostępne są od ręki, i choć konieczna jest jeszcze adaptacja do warunków działki, to ten czas jest wielokrotnie krótszy. Jeżeli więc nie mamy bardzo niestandardowych oczekiwań, to zapewne zarówno pod względem oszczędności pieniędzy, jak czasu, gotowe projekty domów powinny być lepszym rozwiązaniem.

Gdzie można znaleźć gotowe projekty domów?

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na zakup takiego projektu, to warto poszukać na stronach mających jak najwięcej ofert. Mogą to być albo wielkie biura projektowe, albo firmy współpracujące z kilkoma biurami w celu zapewnienia jak najszerszej oferty. Jedną ze stron z najbogatszą ofertą znajdziecie tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/. Zaletą takich sklepów z projektami domów jest możliwość zastosowania filtrów wyszukiwania – znacznie ułatwia to nawigację po stronie.

(Artykuł partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone