Zamknij
REKLAMA

Narkomania – czym jest i jak ją leczyć

15:13, 05.02.2020 | Artykuł partnera
Skomentuj

Narkomania to ogromny problem. Nie dotyczy on tylko samego uzależnionego, ale także jego najbliższego otoczenia. Dlatego tak ważne jest, aby narkoman otrzymał odpowiednią pomoc i wyszedł skutecznie ze swojego uzależnienia.

Narkomania to ogromny problem. Nie dotyczy on tylko samego uzależnionego, ale także jego najbliższego otoczenia. Dlatego tak ważne jest, aby narkoman otrzymał odpowiednią pomoc i wyszedł skutecznie ze swojego uzależnienia.

Czym jest uzależnienie od narkotyków

Narkomania to uzależnienie od substancji odurzających. Mają one bezpośredni wpływ na czynności mózgu, ale także cały układ nerwowy. W zależności od rodzaju substancji, mogą wywoływać różnorodne efekty.

 Jest to najczęściej postępujące schorzeniem. To oznacza, że osobna uzależniona z czasem potrzebuje coraz więcej narkotyków i coraz częściej. To sprawia, że jej organizm jest coraz bardziej wyniszczony. Uzależnienie od narkotyków może mieć poważne konsekwencje, włącznie ze śmiercią, np.: w wyniku przedawkowania.

Ważnym aspektem są także przyczyny narkomanii. To może sprawić, jak bardzo dana osoba będzie uzależniona. Do przyczyn narkomanii należą:

  • Chęć naśladowania grupy
  • Chęć eksperymentowania z nowościami, chęć doświadczenia czegoś nowego
  • Próba ucieczki od problemów i codzienności
  • Niska samoocena i inne problemy psychiczne
  • Problemy w grupie rówieśniczej lub rodzinne

Dlaczego konieczna jest terapia?

Terapia jest konieczna w każdym przypadku.. Narkomania nie jest problemem, z którym uzależniony może poradzić sobie sam. Nawet wspierające środowisko nie sprawi, że uzależniona osoba poradzi sobie z tym samodzielnie. Wynika to ze specyfiki tego uzależnienia. Branie narkotyków odbija się zarówno na sferze psychicznej, jak i fizycznej.

Narkomania sprawia też, że chory coraz częściej musi przyjmować narkotyki i w coraz większych dawkach. Jego życie jest skupione wręcz wokół narkotyków. Myśli o nich w sposób niemal obsesyjny, a przyjmuje je kompulsywnie.  To wszystko sprawia, że chory potrzebuje zewnętrznej pomocy.

Jak przebiega terapia?

Terapia leczenia narkomanii skupia się na dwóch aspektach. Ośrodek leczy zarówno uzależnienie psychiczne, jak i fizyczne.

W przypadku uzależnienia psychicznego konieczna jest psychoterapia. Terapeuta docieka źródeł i przyczyn uzależnienia. Terapia opiera się na regularnej pracy z terapeutą. Stosowana jest także terapia grupowa, gdzie osoby uzależnione opowiadają o swoich doświadczeniach.

Ważnym elementem terapii uzależnienia od narkotyków jest także detoks. Uzależniony od początku terapii musi odstawić narkotyki. Przez to w krótkim czasie odczuwa objawy zespołu odstawienia – bóle głowy, drżenie mięśni, czy dreszcze. Dzieje się, ta ponieważ zmniejszenie dawki narkotyku lub jego całkowity brak ma wpływ na układ nerwowy, trawienny i krwionośny.  Detoksykacja ma na celu złagodzeniu objawów zespołu odstawienia.

Czym charakteryzuje się dobry ośrodek odwykowy?

Leczenie odwykowe ma miejsce w odpowiednich ośrodkach. Są one wyspecjalizowane w leczeniu tego typu uzależnienia. To oznacza, że terapeucie tam pracujący mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.

W dobrym ośrodku odwykowym sam typ terapii praz czas jej trwania dobierany jest indywidualnie do potrzeb chorego. Obecnie stosuje się trzy rodzaje terapii:

  • Terapia krótkotrwała – trwająca do 6 tygodni
  • Terapia długotrwała - trwająca do 2 lat

Długość trwania terapii zależy od:

  • Długości trwania uzależnienia i częstotliwość brania narkotyków
  • Stopień wyniszczenia organizmu
  • Stopień wyniszczenia psychiki

Podsumowując. W dobrze wybranym ośrodku leczenia uzależniony czuje się bezpiecznie i może skupić się jedynie na leczeniu. Spotyka tam też osoby, które go rozumieją i starają się pomóc najbardziej, jak potrafią. Ale przede wszystkim – potrafią to zrobić odpowiednio. Dowiedz się więcej na stronie PCTU Koninki: terapie.net.pl.

(Artykuł partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (2)

UzdrowionyUzdrowiony

1 0

Wspólnota NA - bardzo pomaga. 09:18, 16.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Gratuluję TobieGratuluję Tobie

1 0

Jesteś mądrym czlowiekem , bo zauważyłeś gdzie jesteś i postanowiłeś zmienić swoje życie. Nie każdy uzależniony jest do tego zdolny aby podjać terapię , wielu walczy z otoczeniem nawet najbliższymi osobami. Na tzw. Państwo nie można liczyć policja może pobić , sąd skazać , wsadzić za działkę ale leczenie to na końcu. 09:35, 16.02.2020


REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone