Zamknij

Wady wzroku - rodzaje i leczenie

07:52, 24.02.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 07:55, 24.02.2020
Skomentuj

Wady wzroku, które powodują nieostre widzenie, są wynikiem wadliwej pracy układu optycznego oka. Najogólniej dzieli się je na wrodzone lub nabyte. Najczęstszą przyczyną kłopotów z prawidłowym widzeniem są zaburzenia akomodacji oka. W ich wyniku promienie światła wpadające do narządu nie skupiają się tam, gdzie powinny, czyli na siatkówce.

Wady wzroku dotyczą około 80 procent światowej populacji. Jakie wyróżniamy typy problemów z prawidłowym widzeniem? Jakie są metody leczenia wad wzroku?

Rodzaje wad wzroku

Światło, które wpada do oka, musi znaleźć się na siatkówce wewnątrz gałki ocznej, wówczas możemy mówić o prawidłowym widzeniu. Aby jednak się tam znalazło, powinno przejść przez rogówkę, przednią komorę oka, soczewkę i ciało szkliste. Jeżeli któryś z tych narządów nie działa prawidłowo, mówimy o wadzie wzroku.

Na całym świecie wyróżnia się wiele rodzajów wad wzroku. Wśród najczęściej występujących można wymienić:

  • Dalekowzroczność, inaczej nadwzroczność, wada wzroku plus – osoby z tą wadą wyraźnie widzą przedmioty, które znajdują się daleko. Mają problem z wyostrzeniem obrazu rzeczy znajdującej się blisko. Przyczyną dalekowzroczności jest płaska rogówka i krótka gałka oczna. U dzieci ta wada wzroku może pojawić się tuż po narodzeniu, jednak z reguły mija wraz z wiekiem.
  • Krótkowzroczność, wada wzroku minus – osoby z tą wadą wyraźnie widzą przedmioty, które znajdują się blisko. Mają problem z wyostrzeniem obrazu dalekich rzeczy. Przyczyną jest nadmierne uwypuklona rogówka i rozciągnięta gałka oczna. Najczęściej ujawnia się w wieku 7-8 lub 12-13 lat. Może również pojawić się u nastolatków i osób dorosłych. Wada ta zazwyczaj pogłębia się u kobiet w ciąży. Konieczne jest jej korygowanie, ponieważ zbagatelizowanie problemów grozi całkowitą ślepotą.
  • Astygmatyzm (niezborność rogówkowa) – pojawia się, gdy światło wpadające do oka nie załamuje się jednakowo. Jest to związane z różną krzywizną rogówki. Często występuje z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością.
  • Starczowzroczność (presbyopia) – pierwsze symptomy tej wady pojawiają się między 40. a 50. rokiem życia. Podobnie jak w przypadku dalekowzroczności pogorszeniu ulega widzenie bliskich przedmiotów.
  • Zez – przyczyną zeza jest nieprawidłowa praca mięśni oka. Może być zez rozbieżny, zbieżny, skośny, ku dołowi lub ku górze.

Ceny wizyt u innych lekarzy specjalistów znajdziecie tutaj >>

Leczenie wad wzroku

Leczenie wad wzroku zależy od ich rodzaju i indywidualnej diagnozy.

Najczęściej stosowane metody korekty wzorku.  

  • Dalekowzroczność i krótkowzroczność – stosowane są okulary lub soczewki kontaktowe. Okulary kosztują od 100 złotych wzwyż – nie warto kupować najtańszych modeli ze względu na ich jakość. Dla bezpieczeństwa wzroku najlepiej udać się do profesjonalnego salonu optycznego. Koszt soczewek zależy od ich rodzaju. Ceny zaczynają się już od kilku złotych za parę. Możliwa jest także laserowa korekcja wzroku.

Koszt takiego zabiegu to około 2000 złotych na jedno oko.

  • Astygmatyzm – stosowane są specjalne okulary, rzadziej toryczne soczewki kontaktowe. Wada może być korygowana laserowo. Koszt zabiegu to około 2000 złotych za jedno oko.
  • Starczowzroczność – stosowane są okulary takie same jak w przypadku dalekowzroczności lub progresywne.
  • Zez – leczony jest za pomocą okularów oraz ćwiczeń zaleconych przez okulistę. Może być również korygowany operacyjnie. Koszt zabiegu wynosi od 2000 złotych wzwyż.

Żadnej wady wzroku nie powinno się bagatelizować. Jeżeli u siebie lub u swoich bliskich zauważymy problemy z widzeniem, koniecznie zgłośmy się do okulisty.

Jak sfinansować wizytę u specjalisty?

Jeżeli brakuje nam pieniędzy możemy zdecydować się na pożyczkę. Interesującym rozwiązaniem jest to oferowane przez firmę Dziesiątka Finanse. Nie musimy nawet iść do ich placówki, wystarczy, że zadzwonimy na numer 669 555 111, a ich przedstawiciel dostarczy pieniądze prosto do naszego domu. Wówczas większą kwotę można rozłożyć na raty, które nie będą stanowiły większego obciążenia dla domowego budżetu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%