Zamknij
REKLAMA

Będziesz holować samochód? Musisz pamiętać o tych zasadach

09:37, 20.05.2020 | art.sponsorowany

Zdarzyła Ci się awaria na drodze i potrzebujesz pomocy? A może to komuś innemu samochód odmówił posłuszeństwa i poprosił Cię o odholowanie do warsztatu? W każdym przypadku trzeba przestrzegać pewnych reguł, aby pomoc przebiegła gładko i bezpiecznie.
 

Żaden kierowca nie życzy sobie zepsutego samochodu – zwłaszcza gdy usterka jest na tyle poważna, że kontynuowanie podróży nie będzie możliwe bez czyjejś pomocy. Przy tej trzeba jednak uważać, bo nietrudno o to, by dobre intencje skończyły się mandatem lub czymś jeszcze gorszym. Z tego artykułu dowiesz się, jak poprawnie holować samochód, żeby było to bezpieczne i zgodne z prawem.

Co jest potrzebne do holowania samochodu?

Aby można było wziąć samochód na hol, potrzebne jest kilka rzeczy, które wcale nie muszą znajdować się w każdym aucie. Do obowiązkowego wyposażenia samochodu, które jest niezbędne również przy holowaniu, należy bowiem tylko trójkąt ostrzegawczy, o resztę trzeba zadbać osobno.

Podstawową sprawą jest oczywiście lina holownicza. W przypadku samochodów osobowych o masie do 3,5 t w zupełności wystarczy długa na 4-6 m lina syntetyczna. Można ją dostać na stacjach benzynowych lub w supermarketach w cenie do ok. 30 zł. Kupując, zwróć jednak uwagę, by nie była to lina kinetyczna, bo ten rodzaj nie nadaje się do użytku na drogach asfaltowych.

Dodatkowo potrzebne mogą być jeszcze kable rozruchowe. Przy holowaniu niezbędne jest użycie świateł, więc bez naładowanego akumulatora nic nie zrobimy.

Od czego zacząć holowanie samochodu?

Do holowania auta trzeba się odpowiednio przygotować, by nie narażać na wypadek siebie lub innych uczestników ruchu. W tym celu niezbędne jest wyraźne oznakowanie holowanego samochodu przez umieszczenie na nim (z lewej strony) trójkąta ostrzegawczego. Jeśli warunki pogodowe wpływają na widoczność lub jest już po zmroku, trzeba też włączyć światła pozycyjne pojazdu. Uwaga: nie uruchamiaj świateł awaryjnych!

Kluczową sprawą jest właściwe zamocowanie liny holowniczej. Trzeba ją przypiąć do haka lub ucha holowniczego, które wkręca się w zazwyczaj niewidoczne otwory. Poszukaj ich dobrze, zamiast mocować linę do elementów, które nie są do tego przystosowane, bo to może się źle skończyć.

Zderzak, elementy karoserii lub zawieszenia mogą wyglądać, jakby nadawały się do zaczepienia o nie liny holowniczej, ale ich użycie w tym celu będzie miało opłakane skutki. Pojazd holowany może np. najechać na źle przymocowaną linę i w ten sposób doprowadzić do poważnych szkód w samochodzie holującym – mówi Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń na Mubi.pl.

Jakie są zasady holowania samochodu?

Przepisy dotyczące prawidłowego holowania samochodu znajdziemy w art. 31 Kodeksu drogowego.

  • Przy holowaniu samochodu obowiązuje ograniczenie prędkości: do 30 km/h na terenie zabudowanym i do 60 km/h na terenie niezabudowanym.
  • Holujący samochód musi mieć włączone światła mijania.
  • Holowany samochód musi prowadzić osoba posiadająca prawo jazdy, chyba że nie ma potrzeby kierowania pojazdem.
  • Połączenie między pojazdami musi wykluczać możliwość łatwego rozłączenia podczas jazdy.
  • Samochód holowany na giętkiej linie musi mieć sprawne dwa układy hamulcowe, przy holu sztywnym wystarczy jeden.
  • Odległość między holującym a holowanym musi wynosić nie więcej niż 3 m (hol sztywny) lub 4-6 m (połączenie giętkie).
  • Połączenie między pojazdami musi być oznakowane: na przemian białymi i czerwonymi pasami albo chorągiewką koloru żółtego lub czerwonego.
  • Przy holowaniu, w trakcie którego nie używa się hamulców i nie jest potrzebny kierowca, całkowita masa pojazdu holowanego musi być mniejsza od masy samochodu holującego.

Nieprzestrzeganie przepisów może skutkować otrzymaniem mandatu przez kierowcę holującego auta. Gdyby natomiast spowodował on szkodę w pojeździe holowanym, drugi kierowca będzie miał prawo do odszkodowania z tytułu OC sprawcy. Uszkodzenia pojazdu holowanego, jeśli ten uderzy w holujący, likwidowane są z kolei z AC, natomiast ubezpieczenia assistance często zawierają usługę holowania. Warto więc poszukać najkorzystniejszych ofert na zakup polisy – najtańsze OC znajdziesz na Mubi.pl.

Czy holowanie samochodu jest zawsze dozwolone?

Nie zawsze można wziąć samochód na hol. Sytuacje, w których jest to zabronione, określają przepisy Kodeksu drogowego.

Nie można zatem holować pojazdu, który posiada niesprawny układ kierowniczy lub hamulcowy (chyba że podczas holowania nie ma potrzeby ich użycia). Zabronione jest także holowanie na autostradzie – może to robić tylko wyspecjalizowany pojazd do najbliższego zjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.

Ponadto wykluczone jest holowanie więcej niż jednego pojazdu, a także holowanie samochodem wyposażonym w przyczepę/naczepę.

Jak zachować bezpieczeństwo podczas holowania samochodu?

Stosowanie się do zakazów i nakazów wynikających z przepisów Kodeksu drogowego to jedno, ale dla zachowania bezpieczeństwa podczas holowania samochodu ważne jest też przestrzeganie innych reguł. Jakich?

Bardzo ważna jest komunikacja, zarówno między holującym i holowanym (np. poprzez umówione wcześniej znaki), jak i między nimi a pozostałymi uczestnikami ruchu (np. obydwa samochody powinny informować o zamiarze zmiany pasa lub skrętu). Warto też odpowiednio przygotować się do trudnych warunków, choćby wybierając dłuższą, ale mniej uczęszczaną trasę lub trzymając się prawego pasa drogi.

Przy holowaniu dużo zależy od umiejętności kierowcy. Regułą jest, że ten bardziej doświadczony prowadzi holowany samochód, przez co może zadbać m.in. o ciągłe napięcie liny holowniczej, które jest niezbędne, aby unikać gwałtownych szarpnięć podczas jazdy.

Pamiętajmy też, że niektóre pojazdy nie są przystosowane do holowania. Samochody elektryczne, posiadające automatyczną skrzynię biegów lub hydropneumatyczne zawieszenie mogą zostać łatwo uszkodzone podczas takich manewrów, a koszt naprawy będzie znacznie wyższy niż przy zwykłej awarii.

(art.sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA