Zamknij
REKLAMA

Okna drewniane, czy plastikowe? Przed wyborem, poznaj kilka faktów

13:31, 26.05.2020 | materiały partnera

Wybierasz okna? Wymieniasz stare na nowe lub wstawiasz okna w budowanym właśnie domu? Sprawdź zatem, czym charakteryzują się najpopularniejsze rodzaje okien - plastikowe i drewniane. Podpowiadamy kilka istotnych faktów, które ułatwią Ci dokonanie optymalnego wyboru.

Okna drewniane i plastikowe - różnice

Okna plastikowe należą do wybieranych częściej przede wszystkim ze względu na niższą cenę. To podstawowa różnica pomiędzy oknami PCV i drewnianymi. Oba warianty różnicuje oczywiście także zastosowany materiał. Okna plastikowe to najczęściej białe ramy PCV, rzadziej występujące w innych kolorach (plastikowe ramy w ciemniejszych kolorach niestety odkształcają się pod wpływem wyższych temperatur, co należy uwzględnić podczas dokonywania pomiarów i samego montażu). To wariant raczej mało atrakcyjny wizualnie. Z kolei okna drewniane to wysoka estetyka głównie ze względu na zastosowanie naturalnego, szlachetnego wręcz materiału, jakim jest drewno. Wśród dostępnych propozycji znaleźliśmy m.in. okna drewniane  dostarczane przez wiodącego w branży producenta z imponującym doświadczeniem na rynku krajowym i zagranicznym https://sokolka.com.pl/oferta/okna-drewniane/. Tutaj okna proponowane są w szerokiej gamie kolorystycznej, a wykonane z drewna dębowego, sosnowego lub meranti. Jeśli zależy Ci na rozwiązaniu wysoce estetycznym i bliższym naturze - wybór jest prosty.

Wspólne cechy

Zarówno okna drewniane, jak i plastikowe zapewnią pożądana izolację termiczną, ochronią nas od zewnętrznego hałasu, będą wygodne w użytkowaniu i pozwolą na montaż systemu antywłamaniowego. Cechą wspólna okien będzie również ich dostępność w różnych wymiarach i kształtach oraz pełna stabilność. Pozostałe cechy okien drewnianych i plastikowych to już jednak zasadnicze różnice.

Okna drewniane tworzą przytulną atmosferę i zapewniają więcej ciepła

Ze względu na wykonanie z naturalnego materiału, jakim jest drewno, a także dostępności w różnych kolorach, w tym ze schematem słojów na powierzchni, okna drewniane prezentują się naprawdę elegancko tworząc jednocześnie nastrojowy klimat ciepła i przytulności. Ciepło to jednak nie tylko wrażenia, ale i realne właściwości. Drewno posiada bowiem współczynnik przenikania ciepła 1,4 W/m2K, podczas gdy plastik 1,9 W/m2K. Okna drewniane zapewnią nam więc zawsze więcej ciepła.

Okna drewniane zdecydowanie lepiej współpracują z więźbą dachową, dlatego jeśli myślisz o oknach dachowych, to właśnie okna drewniane będą odpowiednim rozwiązaniem. 

Atutem okien plastikowych może być mniejsza waga, czy wygoda eksploatacji (plastikowe profile nie wymagają konserwacji nawet przez 40 lat). Jednak to drewno wyróżnia ponadczasowy charakter, solidność i nieuleganie kaprysom mody. Poprawna pielęgnacja zapewnia ich ponad 150-letnią trwałość! A jeśli zależy Ci na nowoczesnej aranżacji, możesz wybrać okna drewniane w wariancie z nakładką aluminiową.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA