Zamknij

Jak pomóc psu przy zaparciach?

08:15, 02.06.2020 artykuł sponsorowany

Podobnie jak ludzie, psy miewają problemy z układem trawiennym. Mało tego, tak samo jak u nas, często są one efektem złej diety lub trybu życia. Jedną z najczęstszych dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym są zaparcia. W jaki sposób pomóc psu, kiedy widzimy, że się męczy z bólem brzucha?

Zdrowy pies powinien się wypróżniać raz lub dwa razy dziennie. Jeśli obserwujemy, że pies przez dwa ma kłopot na spacerze, najpewniej męczy się z zatwardzeniem. W wielu przypadkach pomogą domowe sposoby i pewne zmiany w codziennych przyzwyczajeniach. Jeśli jednak nie przynoszą żadnego efektu, albo problem zaparć u psa zaczyna pojawiać się częściej, należy skonsultować się z weterynarzem. Niestety psy również mogą cierpieć na poważne schorzenia.

Co jest przyczyną zatwardzenia u psa?

Właściwie na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo przyczyn może być co najmniej kilka. Najczęściej powstają w efekcie nieprawidłowego odżywiania, czyli wtedy kiedy pies dostaje niskiej jakości karmę albo za mało pije. Słaba jakościowo karma często jest jednocześnie tucząca, co prowadzi do nadwagi, a nadwaga również niesie za sobą ryzyko zaparć. Zatwardzenie u psa może wynikać z niedostatecznej dawki ruchu, czy braku regularności w spacerach. Wszystkie wymienione przyczyny można wyeliminować poprzez zmianę nawyków, więc sprawa nie wydaje się poważna.

Niestety są też takie powody zaparć, które nie tylko wymagają konsultacji weterynarza, ale i dłuższego leczenia. W przypadku kiedy równocześnie z zaparciami zaczynają pojawiać się takie symptomy jak wymioty, może to być wskazówka, że w organizmie jest jakieś ciało obce. Zweryfikować to można poprzez zdjęcie RTG. Poza tym podobnie jak ludzie, psy mogą cierpieć na przewlekłe schorzenia układu pokarmowego, czy guzy, które także mogą objawiać się poprzez zaparcia.

Jak można pomóc psu?

Najlepiej zaparciom zapobiegać poprzez odpowiedni styl życia i zbilansowaną dietę, ale niestety o tym, że może pojawić się zatwardzenie u psa, myślimy dopiero wtedy, kiedy problem już jest. Jak pomóc pupilowi? Metoda postępowania przy zaparciach zależy od tego, z czego one wynikają.

Doraźnie, kiedy problem pojawił się pierwszy raz lub jest sporadyczny, możemy pomóc psiakowi poprzez podanie mu na przykład oleju parafinowego albo ciasteczek, które bez trudu można znaleźć w dobrych sklepach zoologicznych. Powinniśmy też pilnować, czy piesek ma świeżą wodę i co jakiś czas nakłaniać go do paru łyczków. Są osoby, które podczas zaparć u psa sięgają po środki przeczyszczające, ale należy zachować ostrożność. Łagodne preparaty są dozwolone, ale wcześniej trzeba porozmawiać na ten temat z weterynarzem.

Jeśli natomiast szukamy metod nieinwazyjnych, to z pewnością zalicza się do nich większa niż zwykle dawka ruchu. Aktywność fizyczna pod każdą postacią w sposób naturalny usprawnia perystaltykę jelit. Nie możemy jednak zapominać o tym, że przy powtarzających się trudnościach i wtedy, kiedy widać, że z psem dzieje się coś niedobrego, konieczna jest wizyta u lekarza.

Więcej informacji na https://www.zpazurem.pl/artykuly/ratunku,_moj_pies_ma_zaparcie

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%