Zamknij

Laserowe cięcie blach - idealne rozwiązanie?

09:33, 28.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:18, 28.09.2020

Cięcie laserowe blach pozwala na stworzenie kształtu z ogromną precyzją, której nie da się powtórzyć w takim stopniu, przy innych metodach wycinania. Poza tym, obróbka laserem daje ogromną powtarzalność, która ułatwia i przyspiesza wykonywanie zadań. Czy metoda laserowa jest więc najlepsza? 

Czym jest cięcie blach laserem? 

Obróbka laserowa polega na wykorzystaniu wiązki lasera, która rozprowadza sporą ilość energii na niewielkiej przestrzeni. Pozwala to wykonać precyzyjne nacięcia. Trzeba jednak wiedzieć, że jakość promieni laserowych może się między sobą różnić. Parametry urządzenia należy dostosować do konkretnego materiału. Cięcie laserowe blach ma kilka rodzajów: 

  • Wypalanie 

  • Tworzenie pęknięć 

  • Odparowanie 

  • Topnienie z wydmuchiwaniem 

Czy wszystkie blachy można poddać obróbce? 

Obróbce mogą zostać poddane właściwie wszystkie rodzaje metalu. Przykładem są choćby: aluminium, miedź, mosiądz. Liczy się jedynie wielkość blachy. Maksymalnie materiał poddany obróbce może mieć 2000 x 8000 mm. Dopuszczalna grubość materiału zależna jest od rodzaju metalu. W przypadku aluminium jest to około 3 mm, a blach nierdzewnych – 6 mm.  

Inne sposoby cięcia blach 

Wycinanie w metalu nie odbywa się jedynie za pomocą lasera. Innymi metodami są cięcia: 

  • Tlenowe 

  • Plazmowe 

  • Wodą 

W cięciu tlenowym wykorzystuje się specjalny palnik, który ogrzewa materiał i przygotowuje go do dalszej obróbki. Takie cięcie sprawdza się przy blachach grubszych niż 25 milimetrów. Cięcie plazmowe jest raczej kosztowną metodą i nie zapewnia wysokiej jakości cięcia, zwłaszcza przy blachach poniżej 6 milimetrów. Cięcie metalu wodą jest nawet bardziej precyzyjne niż laser i nie zostawia żadnych odkształceń. Często jednak rezygnuje się z tej metody przez niebywale wysokie koszty pracy. Chodzi przede wszystkim o konieczność zakupu piasku ściernego.  

Laser jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza przy blachach o grubości do 25 milimetrów. Cięcia laserowe są precyzyjne i powtarzalne. Koszt wykonania takiej usługi zależy od rodzaju, grubości materiału oraz wielkości zamówienia.   

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%