Zamknij

ESTA - rejestracja podróży do USA (bez wizy!)

00:00, 24.10.2020 artykuł sponsorowany

Od 11 listopada 2019 roku wszyscy obywatele Polski mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez uciążliwych, dotąd obecnych, ograniczeń i bez konieczności uzyskania wizy. Polska oficjalnie dołączyła do Programu Ruchu Bezwizowego - Visa Waiver Program. Czy oznacza to, że można po prostu kupić bilet na samolot i udać się za ocean bez żadnych formalności?

Ruch bezwizowy między Polską a USA ma sporo entuzjastów. W końcu można będzie bez niepotrzebnego stresu i wielu formalności ruszyć za ocean! Nie oznacza to jednak, że można ot tak wsiąść w samolot i ruszyć do Stanów Zjednoczonych - najpierw musisz dokonać rejestracji podróży w systemie ESTA. Podróże bezwizowe do USA są możliwe wtedy, kiedy udajesz się tam w celach turystycznych i służbowych, które nie trwają dłużej niż 90 dni. Jeśli Twoja podróż odbywa się w innym celu lub zamierzasz pozostać dłużej w Stanach Zjednoczonych, w celu pracy, studiowania itp., koniecznie będziesz musiał postarać się o wizę. Aby wybrać się do Stanów na nowych zasadach należy mieć obywatelstwo polskie, posiadać paszport biometryczny, z chipem do odczytu komputerowego ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym pobycie w USA, posiadać autoryzację wniosku z systemu ESTA.

Co to jest ESTA?

ESTA to Elektroniczny System Autoryzacji Podróży. Rejestracja w ESTA jest płatna, jej koszt wynosi około 14 dolarów - czyli ponad 50 złotych. Pozytywna autoryzacja upoważnia aplikującego do wielokrotnych podróży do USA przez dwa lata.

Aby złożyć wniosek elektroniczny ESTA powinieneś mieć przy sobie kilka dokumentów:

  • ważny(!) paszport biometryczny;
  • ważną kartę kredytową lub konto w PayPal, poprzez które uiścisz opłatę za wniosek;
  • aktualne dane kontaktowe oraz, w niektórych sytuacjach, informacje o ostatnim zatrudnieniu, a także informacje dotyczące aktywności w mediach społecznościowych; prócz tego należy przygotować się na odpowiedź na pytania dotyczące chorób zakaźnych, kryminalnej przeszłości, wizyt w krajach, które w USA są na "czarnej liście" czy przynależności do organizacji terrorystycznych.

Aby poprawnie wypełnić i złożyć wniosek ESTA, należy wejść na stronę Department od Homeland Security i krok po kroku wypełnić dane:

  1. zapoznać się z ograniczeniami i zastrzeżeniami, zapoznać się z klauzulą zrzeczenia się odpowiedzialności oraz zasadami ustawy Travel Promotion Act;
  2. podać swoje dane osobowe;
  3. wskazać cel swojej podróży;
  4. sprawdzić wypełniony wniosek;
  5. uiścić opłatę za rozpatrzenie wniosku.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: https://wizaonline.pl/blog/esta-rejestracja-podrozy-do-usa/.

Wypełnienie wniosku nie zajmuje wiele czasu - zrobisz to w około 20 minut, co jest znacznym skróceniem czasu w porównaniu z wielogodzinnym ubieganiem się o wniosek wizowy.

Odpowiedź zostanie udzielona w maksymalnie 72 godziny po rejestracji w systemie, dlatego nie należy jej odkładać do ostatniej chwili przed planowaną podróżą. Pamiętajmy, że odpowiedź może być pozytywna i negatywna; samo złożenie wniosku nie świadczy o pozytywnym rozpatrzeniu go. W wielu przypadkach odpowiedź przychodzi po kilku chwilach od złożenia i opłacenia wniosku.

Warto mieć na uwadze fakt, że bez rozpatrzonego wniosku i autoryzacji ESTA możesz kupić bilety lotnicze do USA, ale odprawa biletowa i wpuszczenie na pokład samolotu nie będą bez niej możliwe.

Autoryzacja ESTA jest ważna dwa lata, dlatego jeśli w ciągu tego czasu kolejny raz wybierasz się do Stanów Zjednoczonych, upewnij się, że jest ona nadal ważna. Możesz to uczynić na stronie, na której składa się wnioski - wystarczy podać numer referencyjny pozytywnej autoryzacji lub numer paszportu.

Pamiętaj, że jeśli latałeś do USA przed 11 listopada 2019 roku i masz ważną wizę turystyczno-służbową, to autoryzacja w systemie ESTA nie jest potrzebna. 

Zdjęcie: unsplash.com

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%