Zamknij

Myjki wysoko ciśnieniowe jak prawidłowo serwisować?

07:46, 28.12.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 07:47, 28.12.2020

Nawet najwyższej jakości myjki wysokociśnieniowe wymagają serwisowania. Po pierwsze: regularnego, zgodnego z planem przeglądów, co ma zapobiec poważniejszym usterkom, a po drugie w celu usunięcia konkretnych awarii. Jakie są jednak podstawowe zasady serwisu takich urządzeń?

Myjki wysokociśnieniowe - serwisować regularnie i jak najszybciej

Absolutnie najważniejszą zasadą, jeśli chodzi o myjki ciśnieniowe, jest regularne wykonywanie ogólnych przeglądów. Kontroluje się stan przewodów, paneli, dysz roboczych czy głównych filtrów. Te ostatnie zresztą trzeba też regularnie wymieniać. Producent podaje interwały w zależności od czasu lub intensywności użytkowania. To istotny element serwisu, ponieważ zapobiega przyspieszonemu zużywaniu się myjek.

Co zaś się tyczy serwisu awaryjnego, należy wykonać go niezwłocznie po stwierdzeniu usterki. Często bowiem można teoretycznie prowizorycznie usprawnić maszynę „na biegu”, ale maszyny wysokociśnieniowe, choć naprawdę wytrzymałe, źle znoszą druciarstwo. Warto pamiętać, że nawet pojedyncza, niewielka na pierwszy rzut oka usterka, może przesadnie obciążać inne elementy myjki wysokociśnieniowej, a więc koszty późniejszych napraw będą wzrastały.

Dobre części i materiały

W serwisowaniu myjki ważne jest, aby zastosować odpowiedniej klasy części zamienne lub materiały eksploatacyjne. Dominującą tendencją jest polecanie przez serwisantów części oryginalnych – to słuszna strategia, natomiast przy niektórych modelach myjek można też postawić na dobrej klasy zamienniki. Tutaj warto jednak wziąć pod uwagę, że muszą to być filtry czy przewody naprawdę najwyższej klasy, ponieważ nawet nieznaczne obniżenie jakości względem oryginału będzie często oznaczało wyraźne pogorszenie parametrów pracy lub skrócenie interwałów serwisowych.

Dziś kwestia jakości jest szczególnie istotna. Nawet profesjonalne maszyny wysokociśnieniowe są bowiem wycieniowane do granic możliwości: muszą oferować maksymalne parametry, być oszczędne, ekonomiczne, ekologiczne – to często wymaga poważnych kompromisów technologicznych.

Serwis zawsze pełny

Myjka ciśnieniowa to wbrew pozorom dość złożone urządzenie. Jedno z najważniejszych przykazań serwisanta podpowiada, żeby nigdy nie ograniczać przeglądu do spraw i miejsc oczywistych. Zdecydowanie rozsądniej jest przy okazji nawet drobnej naprawy przejrzeć przynajmniej najbliższą okolicę uszkodzonego elementu i kilka newralgicznych punktów całej konstrukcji. Nawet jeśli miesiąc wcześniej był wykonywany przegląd okresowy, odrobina dodatkowej uwagi na pewno nie będzie zbyt wielką ekstrawagancją.

Są granice wytrzymałości

Nawet najlepsze myjki wysokociśnieniowe mają swoje granice wytrzymałości. Zużywają się w nich przewody, elektronika, dysze, nawet pompa pracująca pod sporym obciążeniem, w pewnym momencie zwyczajnie nie daje rady. Warto sobie zdać sprawę z tego, że w wielu przypadkach możliwa jest regeneracja myjki. To już operacja zdecydowanie bardziej złożona i kosztowna niż okresowy serwis czy wymiana filtrów, natomiast nadal znacznie prostsza i tańsza niż wymiana wszystkich urządzeń myjni.

W czasie renowacji wymieniane są wszystkie kluczowe elementy, maszyna jest dogłębnie odświeżana, gruntownie czyszczona i rozbierana na drobne elementy, aby każdy z nich można było ocenić pod kątem dalszej przydatności. W Polsce działa kilka firm, które zajmują się wykonywaniem tego rodzaju usług i z roku na rok w ich terminarzach jest coraz mniej miejsc.

Prawidłowa eksploatacja to za mało

Jest jeszcze jedna kwestia, którą warto w tym miejscu poruszyć. Bardzo często bowiem wciąż powtarzany jest mit, jakoby myjki ciśnieniowe były urządzeniami bezobsługowymi. To nieprawda nawet w przypadku maszyn domowych, a co dopiero myjni przemysłowych. Jakkolwiek technologia sprawia, że lepsze myjki faktycznie wybaczają pewne zaniedbania konserwacyjne, to w praktyce istnieje zawsze pewien zakres prac, które należy z określonym interwałem wykonać. Od wymiany filtrów, przez czyszczenie dysz, po wymianę przewodów i węży.

Prawidłowa eksploatacja jest oczywiście ważna, ponieważ pozwala uniknąć przykrych niespodzianek i jest formą dbałości o maszynę, ale zdecydowanie to za mało, żeby można było w ogóle nie przejmować się działaniem myjki.

Ryzyko samodzielnej naprawy

Myjka ciśnieniowa ma dość intuicyjną konstrukcję i gdyby spojrzeć jedynie na ogólne założenia, to można by pomyśleć, że jej naprawy może dokonać statystyczny majsterkowicz. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Bo choć zwykle nie potrzeba tu ani specjalnych narzędzi, ani wielkiej wprawy, to jednak warto pamiętać, że ten ogólny schemat budowy jest nieco mylący. Nawet dobór odpowiednich uszczelek może być wyzwaniem, nie wspominając o spasowaniu bardziej precyzyjnych elementów. Zdecydowanie więc myjek ciśnieniowych nie może serwisować każdy – pewne przeszkolenie i wiedza na temat szczegółów technicznych dotyczących konkretnego modelu są niezbędne.

Podsumowanie

Prawidłowe serwisowanie myjek wysokociśnieniowych nie jest trudne, ale na drodze do sprawnego urządzenia stoi kilka pułapek: kiepskiej jakości części, szczegóły konstrukcyjne, precyzja przeglądu i odpowiednio wczesne reagowanie na sygnały świadczące o nieprawidłowej pracy urządzenia. Dobrze więc o serwisie pamiętać, ale zlecać jego wykonanie profesjonalistom, którzy orzekną, czy w danym przypadku serwis to dobre rozwiązanie, czy raczej należy już myśleć o pełnej renowacji maszyn ciśnieniowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%