Zamknij

Czym jest i jak przygotować cold brew?

08:04, 14.01.2021 artykuł sponsorowany

Kawa kojarzy nam się głównie z gorącym, parującym naparem o niesamowitym aromacie. Można ją przygotować również w wersji mrożonej, co wspaniale sprawdza się latem. Mamy jeszcze kawę na zimno w wersji na słodko, czyli cold brew. Mowa jest tutaj o kawie niepoddawanej obróbce termicznej. Można ją zamówić w kawiarni lub zrobić samodzielnie, wystarczy wyposażyć się w odpowiednie akcesoria.

Masz ochotę na zimną, orzeźwiającą kawę? Sięgnij po cold brew

Mogłoby się wydawać, że kawa alternatywna "parzona" na zimno jest czymś nowym, ale serwowano ją już w takiej formie na początku XVI wieku. Obecnie cold brew cieszy się coraz większą popularnością i to na całym świecie. Chodzi tutaj o kawę ekstrahowaną na zimno, a dokładniej macerowaną. Wymaga to oczywiście większej ilości nakładów czasowych, ale nie poddajemy ziaren żadnej obróbce termicznej. Koniecznością staje się zmielenie ziaren, po czym zanurzenie ich w wodzie mającej temperaturę pokojową. Potem odstawiamy naczynie na co najmniej dziesięć godzin do macerowania. Efektem tego będzie przejście do wody substancji smakowych zawartych w ziarnach. Taka kawa z pewnością przypadnie do gustu osobom szukającym czegoś orzeźwiającego i jednocześnie pozbawionego nie do końca lubianego posmaku goryczki. W USA i Europie cold brew cieszy się rosnącą popularnością, nawet polskie kawiarnie oferują kawy speciality przygotowane w ten sposób. Uzyskany smak jest bardzo unikalny, głęboki, wyszukany. Mówimy tutaj o najwyższej jakości kawy, idealnej pod każdym wglądem.

Wbrew pozorom przygotowanie cold brew jest banalnie proste, każdy sobie z tym poradzi. Jedynym minusem będzie konieczność zachowania cierpliwości, bo macerowanie trochę trwa. Wystarczy jednak zalać ziarna na noc, aby z samego rana mieć już pod ręką gotowy surowiec, do którego można dodać różne dodatki. Dobry sklep z kawą ma w swoim asortymencie wielorakie akcesoria potrzebne do przygotowania cold brew. Nie są one jednak niezbędne, bo zrobimy tę kawę także bez używania specjalistycznego sprzętu do macerowania. Niemniej jednak będzie to zdecydowanie większa wygoda. Zanim sięgniemy po łyk cold brew, trzeba liczyć się z tym, że zawiera ona sporą ilość kofeiny, co wynika z długiego kontaktu ziaren z wodą podczas wielogodzinnego macerowania. Należy wobec tego uważać, aby nie uzyskać zbyt mocnego efektu pobudzenia.

Jak zrobić cold brew?

Do przygotowania cold brew najlepiej będzie wyposażyć się w specjalne akcesoria kawowe, czyli butelki z filtrem, brewer, wagę, młynek, mieszadełko, zaparzacz do kawy, papierowe filtry, sitko o drobnych oczkach, karafki itd. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować cold brew w zwykłym słoiku czy nawet termosie, ale dedykowane gadżety zawsze będą mile widziane.

W pierwszej kolejności trzeba zmielić ziarna kawy, po czym wsypać do wybranego naczynia i zalać zimną/chłodną wodą w proporcji 1:4. Przykryte naczynie wstawiamy do lodówki, po czym wyjmujemy po ok. 12 godzinach i ostrożnie przelewamy płyn prze sitko. Klarowny koncentrat uzyskamy, przepuszczając płyn jeszcze dodatkowo przez filtr do ekspresu lub gazę. Tak powstałą kawę można podawać z lodem, plasterkiem cytryny lub pomarańczy lub w wersji z mlekiem i lodem, nawet bitą śmietaną lub syropem do drinków.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%