Zamknij

Rynek pierwotny czy wtórny? Wady i zalety

12:19, 19.02.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:19, 19.02.2021

Mieszkania od dewelopera, czy może z drugiej ręki? Od czego powinna zależeć decyzja o wyborze? Podpowiadamy.

Ceny nowych mieszkań w Warszawie, a mieszkań z rynku wtórnego

Mogłoby się wydawać, że nowo wybudowane mieszkania wiążą się z wyższym kosztem. W Warszawie nie zawsze tak jest. Lokale w kamienicach na Śródmieściu kosztują znacznie więcej niż te na nowo wybudowanych osiedlach na obrzeżach miasta. Koszty przeważnie uzależnione są od lokalizacji. Bliskość centrum, najważniejszych ośrodków kulturalnych i rekreacyjnych, szkół, przedszkoli, uczelni wyższych, biurowców czy dworca kolejowego, to czynniki znacząco podnoszące wartość nieruchomości. Koszt lokalu w zabytkowej kamienicy w centrum miasta jest znacznie wyższy niż nowego mieszkania na Białołęce.

Są także dzielnice, w których jednostkowa cena za 1 mkw. jest wyższa w przypadku lokali z rynku wtórnego. Obserwujemy to na prestiżowym Mokotowie, Żoliborzu, Woli, Targówku, Ursynowie oraz Pradze Północ. Najdrożej zapłacisz za mieszkanie w ścisłym centrum, koło stacji metra. Wpływ na cenę ma także renoma i historia budynku. Na Śródmieściu 1 mkw. to koszt 8-25 tysięcy złotych. Dla porównania na Rembertowie ceny zaczynają się od 5 tysięcy złotych za 1 mkw.

Wady i zalety mieszkania z rynku wtórnego

Najczęściej są to lokale gotowe do wprowadzenia się od razu, zatem wybierają je osoby, którym zależy na czasie, zmieniają pracę, czy muszą szybko opuścić dotychczas zajmowane mieszkanie. Często jednak mieszkania z drugiej ręki wymagają drobnego lub gruntownego remontu, z wymianą wszystkich instalacji. Koszt zakupu takiego mieszkania jest wówczas niższy, ale czas oczekiwania na przeprowadzkę dłuższy. Nabywcy mogą jednak wówczas samodzielnie zdecydować o wystroju i urządzić wnętrze tak, by było dla nich jak najbardziej funkcjonalne oraz odpowiadało ich indywidualnym potrzebom.

Kupując lokal na rynku wtórnym zawsze musisz liczyć się z nieprzewidzianymi wydatkami, awariami oraz doliczyć dodatkowe koszty, które pojawiają się chyba przy każdym remoncie.

Kiedy warto kupić mieszkanie na rynku pierwotnym w Warszawie?

Nowe mieszkania w stolicy, to najczęściej bloki na dużych osiedlach przy granicy miasta lub pojedyncze, wysokie budynki w okolicy centrum. Zwykle teren wokół nich jest strzeżony, zaopatrzony w monitoring, a nawet ochronę. Nieruchomości z rynku pierwotnego znikają bardzo szybko pomimo wysokiej ceny. Najczęściej decydują się na nie inwestorzy, którzy potem wynajmują nabyte lokale. To świetny i bezpieczny sposób na ulokowanie swojego kapitału. Sprawdź oferty na nowe mieszkania w Warszawie na obido.pl i porównaj ceny w różnych dzielnicach. 

Kupując mieszkanie na wynajem w Warszawie warto pamiętać, że na Śródmieściu, Mokotowie i Żoliborzu najłatwiej będzie znaleźć zainteresowanych wśród singli lub studentów. Dlatego dobrym wyborem będzie tutaj zakup małego lokalu lub kawalerki. Na Białołęce, Wesołej lub Rembertowie więcej chętnych jest wśród rodzin z dziećmi, zatem tam bezpieczniej zdecydować się na większe mieszkanie. Dobrze, by w okolicy znajdowała się szkoła, przedszkole, przychodnia lekarska, przystanek komunikacji miejskiej oraz podstawowe sklepy i punkty usługowe. Nowe osiedla najczęściej posiadają prywatne place zabaw oraz lepiej zagospodarowaną część wspólną mieszkańców.

Warto pamiętać, że nowo wybudowane bloki, to zwykle lepsza technologia i ekologiczne rozwiązania. Niektóre z nich zaopatrzone są w odnawialne źródła energii i inteligentne systemy, które mogą wpływać na niższe koszty utrzymania danej nieruchomości.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%