Zamknij
REKLAMA

Jak, czym i kiedy karmić kota?

00:00, 23.02.2021 | materiały partnera

Żywienie kota jest obszernym i złożonym zagadnieniem. Najważniejsze pytanie, jakie zadają sobie świeżo upieczeni opiekunowie kotów, to: czym karmić kota? Sucha czy mokra karma będzie dla niego odpowiednia? Kolejne dylematy, to: kiedy i jak często karmić kota, jakiej wielkości porcje pokarmu mu podawać? Przeczytaj nasz krótki, ale treściwy poradnik i dowiedz się więcej na temat prawidłowego odżywiania kota.

Czym karmić kota? Co powinien jeść kot?

Porady na temat prawidłowego odżywiania kota warto rozpocząć od odpowiedzi na pytanie: czym karmić kota? Podstawą diety Twojego mruczącego przyjaciela powinna być pełnoporcjowa karma gotowa. Taki rodzaj pokarmu zapewnia mu wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania.

Dieta kota powinna być kompletna i zbilansowana, ale też smakowita. W przeciwieństwie do psów koty odczuwają instynktowną potrzebę zmiany smaku i tekstury pokarmu, co czyni z nich pewnego rodzaju wybrednych smakoszy. W naturze w ten sposób chronią się przed niedoborami pokarmowymi i przełowieniem danego gatunku na swoim terenie. Dlatego powinieneś zadbać o to, żeby Twój pupil otrzymywał jedzenie urozmaicone pod względem smaku i konsystencji – wybieraj dla niego różne wersje smakowe karmy, najlepiej od tego samego producenta, ponieważ ich bazą są te same surowce. Nagła zmiana karmy na zupełnie inną może wywołać u kota biegunkę, wymioty, zaparcia.

Optymalnym sposobem karmienia kota jest żywienie mieszane. Taka dieta jest kompletna i zbilansowana oraz urozmaicona pod względem smaku i tekstury. Żywienie mieszane polega na podawaniu kotu zarówno suchej, jak i mokrej karmy pełnoporcjowej w proporcjach 1:9 pod względem masy produktu, z przewagą wilgotnego jedzenia. Kot ma możliwość skorzystania z zalet obu pokarmów. Sucha karma m.in. pomaga usuwać płytkę bakteryjną, z której tworzy się kamień nazębny. Mokra karma ma prawie 4 razy mniej kalorii (w przeliczeniu na masę produktu), więc ułatwia utrzymanie szczupłej sylwetki zwierzęcia. Zawiera też więcej wody niż karma sucha, więc dba o odpowiednie nawodnienie mruczka. 

Jeśli chcesz zadbać o prawidłowy sposób odżywiania kota, musisz zadbać o to, żeby miał stały dostęp do miseczki ze świeżą i czystą wodą. Koty mają bardzo wrażliwy układ moczowy, a przez swoje wysokie wymagania względem jakości wody (czystość, ustawienie miseczki z wodą, ruch wody), narażone są na odwodnienie, co sprzyja wystąpieniu groźnych chorób nerek, np. kamicy moczowej. Miska z wodą powinna znajdować się w odległości min. 0,5 m od miski z jedzeniem, a obie miski z dala od kuwety. 

Jak karmić kota? Ile razy dziennie?

Koty to zwierzęta, które wiele zwyczajów odziedziczyły po swoich przodkach. Należy do nich również częstotliwość jedzenia. Dzicy przodkowie kota domowego polowali bardzo często w ciągu dnia na niewielkich rozmiarów ofiary, które od razu zjadali. Ich posiłki były częste, ale małe objętościowo. Podobne potrzeby mają współczesne mruczki. Twój pupil najchętniej jadłby kilka-kilkanaście razy dziennie małe porcje pokarmu. Oczywiście trudno jest zapewnić mu kilkanaście posiłków w ciągu dnia, ale wystarczy podzielić jego dzienną dawkę pokarmową na 4–8 porcji. Dopilnuj, żeby mokrą karmę zjadał zawsze od razu. Sucha karma może poleżeć w miseczce przez kilka godzin – kot będzie do niej podchodził, kiedy poczuje głód, dzieląc ją sobie na taką liczbę posiłków, jakiej potrzebuje.

Pory karmienia kota

Zapewnienie zwierzęciu stałego dostępu do pokarmu to wygodne rozwiązanie, jednak korzystniejsze dla jego zdrowia jest ustalenie stałych pór karmienia. Koty, zwłaszcza niewychodzące i sterylizowane, są narażone na nadwagę i otyłość. Zazwyczaj są mniej aktywne fizycznie, a po zabiegu dodatkowo wzrasta u nich apetyt i spada tempo metabolizmu. Najpierw należy ustalić dobowe zapotrzebowanie kota na energię i określić wielkość porcji mokrego i suchego pokarmu, które będą odpowiadały dokładnie takiej liczbie kalorii. Mokry pokarm podawaj rano i wieczorem, kiedy jesteś w domu, żebyś mógł wyrzucić niezjedzone resztki karmy i umyć miseczkę. Suchą karmę pozostaw kotu na czas Twojej nieobecności w domu oraz na noc, kiedy śpisz.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%