Zamknij

Pedały w samochodzie - układ, funkcje i zasady

03:41, 08.03.2021 artykuł sponsorowany

Kwestia lokalizacji pedałów w różnych samochodach jest często dość istotna dla wielu początkujących kierowców. Z reguły wszyscy wiedzą, że samochód z manualną skrzynią biegów wyposażony jest w sprzęgło, hamulec i gaz. Natomiast skrzynia automatyczna nie posiada sprzęgła.

Układ pedałów w samochodzie

Wsiadając do samochodu wyposażonego w manualną skrzynię biegów, zobaczysz trzy pedały naprzeciwko siedzenia kierowcy. Pierwszy po lewej stronie nazywa się sprzęgłem. Służy do przenoszenia momentu obrotowego na koła, powodując w ten sposób uruchomienie samochodu. Pedał sprzęgła jest również używany podczas zmiany biegów.

Hamulec lokalizuje się pośrodku. Uwaga: pedał ten może być obsługiwany tylko prawą stopą! Pozwala na łagodne zmniejszenie prędkości pojazdu (lub gwałtowne podczas hamowania awaryjnego). Pedał gazu możemy znaleźć po prawej stronie. Samochód zaczyna się poruszać po wciśnięciu tego pedału.

Sprawy wyglądają prościej w przypadku automatycznej skrzyni biegów. Skrzynia automatyczna posiada dwa pedały: hamulec oraz gaz. Dźwignia posiada następujące oznaczenia: P, N, R, L, 2, 3, D. R oznacza bieg wsteczny, czyli to samo co w mechanice . P jest trybem parkowania, N służy do przemieszczania samochodu na niewielką odległość, D jest trybem głównym, 3 i 2 bieg jest taki sam jak w manualnej skrzyni biegów, natomiast L pomaga pokonać niewygodną drogę przy niskiej prędkości.

Automatyczna skrzynia jest bardziej podatna na awarie, ogranicza prędkość i jest droższa. Mimo to, automatyczna skrzynia biegów ma swoje zalety: znacznie łatwiej jest nauczyć się prowadzić samochód.  Jednak trzeba pamiętać, że przejście z automatycznej skrzyni biegów na manualną jest trudniejsze niż odwrotnie, ponieważ aby kontrolować mechanikę potrzebujesz dobrej reakcji i szybkiego myślenia.

Zobacz, jakie są światła w samochodzie: https://motoklub.pl/rodzaje-swiatel-w-samochodzie

Zasady działania pedałów

Po zapoznaniu się z lokalizacją pedałów w samochodach łatwo będzie w końcu zapamiętać, gdzie się znajdują. Każdy z was wie, że pedały w samochodzie odgrywają pewną rolę. Mają one ściśle określoną funkcję. I należy je wziąć pod uwagę, wsiadając za kierownicę.

Sprzęgło

Łatwo jest zapamiętać, gdzie w samochodzie znajduje się pedał sprzęgła. Należy pamiętać, że znajdują się one zawsze w tym samym miejscu we wszystkich samochodach. Producenci samochodów nie mogą zmieniać układu pedałów.

Sprzęgło pełni funkcję połączenia i rozłączenia skrzyni z silnikiem. Jeśli nie nadepniemy na pedał, silnik podłączy się do skrzyni, co oznacza, że w tym momencie sprzęgło jest uważane za włączone.

Gdy dźwignia sterująca zostanie pociągnięta do podłogi, następuje rozłączenie i sprzęgło się rozłącza. Kierowca musi ponownie włączyć sprzęgło, aby pojazd mógł ruszyć. W tym celu należy po prostu zwolnić pedał. Dzieje się to szybko i cyklicznie przy każdej zmianie prędkości na manualnej skrzyni biegów.

Hamulec

Wiesz już gdzie w samochodzie powinien znajdować się pedał hamulca. W samochodach z manualną skrzynią biegów znajduje się on na środku, a w samochodach z automatyczną skrzynią biegów po lewej stronie. 

Naciśnięcie tego pedału powoduje przeniesienie obciążenia na wzmacniacz. Powoduje to dodatkowy nacisk na zamontowaną w pojeździe pompę hamulcową.

W konstrukcji tego elementu nie ma nic skomplikowanego. Jest to dźwignia ze specjalną podkładką pod stopę od spodu. W pobliżu górnego końca znajduje się również para otworów. W jednym z otworów znajduje się trzpień, za pomocą którego pedał porusza się do przodu i do tyłu w ograniczonej przestrzeni.

Drugi otwór jest potrzebny do podłączenia wspomagania podciśnieniowego do widelca. Jeżeli nie ma wspomagania, to przyłącze znajduje się w pompie hamulcowej. Metalowe bolce służą do stworzenia bezpiecznego i ruchomego połączenia.

Po naciśnięciu tego pedału przez kierowcę, w każdym samochodzie konstrukcyjnie przewidziany jest system automatycznego włączania świateł hamowania umieszczonych z tyłu samochodu.

Gaz

Element ten jest wykorzystywany do nadawania przyspieszenia pojazdowi. Osiąga się to poprzez otwarcie przepustnicy i zwiększenie ilości paliwa dostającego się do komory spalania. Im mocniej kierowca naciska pedał, tym więcej mieszanki paliwowo-powietrznej dostaje się do komory spalania. Należy pamiętać, że w pojazdach mogą być montowane zarówno pedały konwencjonalne, jak i elektroniczne.

W przypadku pedału elektronicznego sprawa wygląda nieco inaczej. Gdy dźwignia sterująca zostanie naciśnięta w celu przyspieszenia, specjalny czujnik odczytuje kąt i przekazuje go do jednostki sterującej silnika. Określa on dokładny kąt, pod jakim przepustnica powinna zostać otwarta, a następnie wysyła odpowiednie polecenie do siłownika.

Kontrola nad gazem nie jest trudna. Ale są też osobliwości. Dlatego też na początku zaleca się trochę poćwiczyć, aby przyzwyczaić się do reakcji pedału gazu.

Więcej o pedałach w samochodzie przeczytasz tutaj: https://motoklub.pl/pedaly-w-samochodzie

Podsumowanie

Jak widać ze wszystkiego, co napisano powyżej, obecne zasady prowadzenia samochodu są zgodne z ustalonymi normami, niezależnie od tego, czy jest to samochód osobowy, jeep, autobus czy ciężarówka. Daje to współczesnemu człowiekowi większą swobodę działania, bo nie trzeba obarczać się innowacjami i martwić, że nie będzie można wyjechać na drogę czy kupić jakiegoś samochodu, bo nie umie się nim jeździć.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%