Zamknij

Czym ocieplić dom aby był energooszczędny?

00:00, 08.04.2021 artykuł sponsorowany

Dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie domy energooszczędne. Fakt ten wynika z kilku ważnych aspektów, takich jak: ekonomia, ochrona środowiska i dbałość o ekologię, a także zaostrzenie przepisów prawnych. Tego typu budynki cechują się przede wszystkim nowoczesnością, komfortem i niskimi kosztami w eksploatacji. Wobec tego podczas ich projektowania i budowania, należy zwracać uwagę na każdy detal. Jednym z ważniejszych czynników jest ocieplenie. Zatem czym ocieplić dom aby był energooszczędny?

Dlaczego warto ocieplać dom?

Termoizolacja znacznie wpływa na wykorzystywanie energii, niezbędnej do ogrzania budynku. Im lepsze jest ocieplenie budynku, tym mniej energii zewnętrznej potrzebne jest do ogrzania go wewnątrz, ponieważ ciepło nie ucieka przez ściany i inne szczeliny na zewnątrz. W ten sposób można znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie, a także dbać o ekologię.

Najpopularniejsze materiały ociepleniowe

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele materiałów ociepleniowych, jednakże różnią się one znacząco od siebie pod względem parametrów. Im niższy współczynnik przewodzenia ciepła ma materiał budowlany, tym lepsze ma on właściwości termoizolacyjne. Ponadto wpływ na efektywność energetyczną domu mają także inne parametry materiału ociepleniowego, takie jak: paroprzepuszczalność, niepalność, stabilność wymiarowa i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Najpopularniejszymi materiałami obecnie są wełna mineralna, styropian oraz pianka.
Pierwszy z nich, czyli wełna mineralna dzieli się na dwie kategorie: wełnę skalną i wełnę szklaną. Ich zastosowanie jest w zasadzie identyczne, zależy jedynie od stopnia sprasowania, czyli gęstości minerałów. Najczęściej z wełny mineralnej produkowane są wyroby w postaci płyt, granulatu lub mat. Materiał ten szczególnie polecany jest do ocieplania poddaszy i strychów. Przy wyborze odpowiedniego rodzaju wełny należy kierować się kilkoma współczynnikami, takimi jak współczynnik przewodzenia ciepła czy niepalność produktu, który ma gwarantować bezpieczeństwo.
Kolejny bardzo popularny materiał izolacyjny to polistyren, czyli potocznie styropian. Wyrób ten powstaje z granulek polistyrenu, który poddany zostaje procesowi spienienia, zwiększając przy tym swoją objętość nawet kilkudziesięciokrotnie. Jest on najczęściej stosowanym produktem termoizolacyjnym w Polsce. Z uwagi na ich uniwersalność, różnorodność i trwałość, płyty styropianowe mogą być stosowane do izolacji termicznej całego budynku. Podczas dobierania odpowiednich płyt styropianowych należy wziąć jedynie pod uwagę ich grubość. Ich bardzo dobre właściwości pozwalają na zastosowanie w różnych układach warstw wszystkich elementów budynku: fundamentów, podłóg, dachów, stropów czy ścian zewnętrznych. Niektóre płyty posiadają również właściwości akustyczne.
Ostatni rodzaj najbardziej popularnych materiałów termoizolacyjnych to pianka poliuretanowa. Główną zaletą pianki jest przede wszystkim sposób jej aplikacji, ponieważ można ją wprowadzić nawet w najmniejszą szczelinę, a także szczelnie przylega do podłoża. Dzięki temu warstwa pianki o tej samej grubości, co warstwa wełny, zapewnia znacznie wyższe oszczędności energetyczne. Najczęściej pianka poliuretanowa stosowana jest do ocieplania poddaszy.

Parametry poszczególnych materiałów termoizolacyjnych

Jak wspomniano, głównym parametrem, wpływającym na poziom izolacji cieplnej jest współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Im jest on niższy, tym cieńsza warstwa materiału wystarczy, by zapewnić odpowiednią termoizolację i ograniczyć zużycie energii.
W przypadku wełny mineralnej najczęściej wartość ta wynosi około 0,038 W/mK (dane ze strony www.mgprojekt.com.pl, dostęp 02.04.2021). Podobny poziom lambdy osiąga również pianka poliuretanowa w wersji otwartokomórkowej.
Natomiast współczynnik lambda styropianu zależy od jego rodzaju. Styropian zwykły wynosi 0,044 W/mK, natomiast styropian z domieszką grafitu wynosi 0,031 W/mK.
Obecnie obowiązujące regulacje prawne zobowiązują wykonawców do wykorzystywania materiałów o jak najmniejszym współczynniku lambda. Szacuje się, że w kolejnych latach ograniczenie to będzie wynosiło 0,020 W/mk.

Porównując powyższe dane, stwierdzić należy, iż najlepszym materiałem ociepleniowym jest styropian grafitowy, jednakże ze względu na sposób aplikacji, w niektórych trudno dostępnych miejscach warto zastosować piankę poliuretanową.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%