Zamknij

Odpowiednia ilość tlenu to odpowiednia jakość życia

08:12, 13.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:15, 13.04.2021

Czego w życiu potrzebujemy? Zdrowia. Jednak aby móc mówić o zdrowiu, powinniśmy regularnie dostarczać do organizmu różnych substancji - zgodnie z zapotrzebowaniem naszego ciała. Jednak nie mówimy tutaj tylko i wyłącznie o składnikach pokarmowych, ale również o powietrzu. Często mówmy "potrzebujemy tego jak powietrza". Jednak nie zawsze uświadamiamy sobie, że powietrza również może nam zabraknąć, a to ono tak naprawdę jest nam najbardziej potrzebne. Powietrze, czy też może raczej jego składnik - chodzi nam tutaj o tlen.

Potrzebujemy tlenu przez całe życie. W normalnych warunkach iw przypadku organizmów zdrowych jego zawartość w zwykłym powietrzu wynosi około 21%, co wystarcza do normalnego funkcjonowania. Normalne funkcjonowanie jednak jest wtedy, kiedy jesteśmy w stanie przyswoić samodzielnie odpowiednią ilość tlenu. Jeśli jednak wystąpi niewydolność oddechowa, należy podać większą dawkę tlenu, aby utrzymać wystarczający poziom tlenu we krwi. Jak to zrobić? Za pomocą specjalnego urządzenia - samodzielnie raczej nie jesteśmy sobie w stanie skutecznie poradzić z problemem niewydolności oddechowej, jednak na szczęście, istnieją metody, żeby sobie z tym radzić. Krótko mówiąc, taki jest cel terapii tlenowej - zniwelowanie problemów, związanych z niewydolnością oddechową. Jak już wspomniano, tlenoterapia to metoda leczenia zwiększająca stężenie tlenu w powietrzu, które pacjent wdycha do płuc. Dzięki temu tlen dociera do większej liczby pęcherzyków płucnych i możliwe jest osiągnięcie i utrzymanie prawidłowego poziomu nasycenia krwi. Tlen dociera również do naszych ważnych organów wewnętrznych, odpowiednio zasila mózg i serce. To wpływa pozytywnie na ogólną kondycję organizmu oraz na samopoczucie. Zbyt mała ilość tlenu znacznie obniża komfort naszego życia. Przez niedotlenie mamy zbyt mało energii, spada nasza kondycja oraz znacznie pogarsza się samopoczucie. Dzięki zastosowaniu tlenoterapii, możemy usunąć te dolegliwości i znów cieszyć się energią.

Jak jednak przebiega tlenoterapia i kto powinien się na nią zdecydować? Warto wiedzieć, że w przypadku niewydolności oddechowej, bezwzględnie powinniśmy skonsultować się z lekarzem, ponieważ sama niewydolność oddechowa może świadczyć o różnych chorobach, które rozwijają się w organizmie. W związku z tym najpierw powinniśmy zostać gruntownie przebadani, a dopiero później decydować, jaka forma leczenia w tym przypadku będzie najbardziej adekwatna. Jako metodę leczenia tlenoterapia dzieli się na dwa podstawowe typy: tlenoterapię aktywną i tlenoterapię bierną. Tlenoterapia aktywna polega na oddychaniu zastępczym i zwykle jest stosowana w sytuacjach, kiedy niewydolność oddechowa jest na bardzo zaawansowanym poziomie. Podaje się tlen pacjentom, u których zdiagnozowano niewydolność oddechową lub duszność. W takim przypadku można użyć respiratora, aby dostarczyć tlen do dróg oddechowych. Ta forma terapii może być stosowana również w przypadku zagrożenia życia, gdy pacjent nie jest w stanie oddychać samodzielnie. Tlenoterapia bierna polega na zastosowaniu specjalnej maski lub cewnika w celu dostarczenia pacjentowi tlenu, kiedy pacjent oddycha samodzielnie, jest to swojego rodzaju wspomaganie funkcji organizmu, a nie zastępowanie ich. Osoby z następującymi objawami stosują tlenoterapię bierną: duszność, astma, zawał serca. W innych przypadkach może, ale nie musi wystąpić wskazanie do tlenoterapii czynnej. Wszystko w rzeczywistości zależy od stopnia zaawansowania schorzenia oraz od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Pacjent może oddychać samodzielnie, ale z powodów wymienionych powyżej wymaga dodatkowego tlenu. Ponadto na podstawie różnych klasyfikacji wyróżniamy tlenoterapię wykonywaną w domu i hiperbaryczną. Właśnie tlenoterapii domowej się tutaj skupimy.

Tlenoterapia to zabieg leczniczy, który może przynieść wiele korzyści pacjentom z potwierdzoną niewydolnością oddechową. Wpływa pozytywnie na pracę narządów wewnętrznych. Dzięki odpowiedniemu dotlenieniu mózgu i mięśnia sercowego poprawie uległo zdrowie psychiczne i fizyczne pacjenta. I co bardzo ważne, każdy z nas (w momencie, kiedy nie ma innych wskazań) może wykonywać ją w domu. Bardzo ważne jednak jest, aby było to zalecenie od lekarza - nie powinno się samodzielnie eksperymentować z różnymi typami leczenia, ponieważ mogą one przynieść więcej szkód niż korzyści, jeżeli nie będziemy ich wykonywać prawidłowo, ale podejmiemy działania nieadekwatne do naszego schorzenia. Ponadto terapia tlenowa może zwiększyć odporność organizmu i zmniejszyć zaburzenia oddychania. Inne korzyści obejmują poprawę jakości snu pacjentów i zmniejszenie liczby hospitalizacji.

Jeśli pacjent chce poddać się tlenoterapii w domu, powinien kupić przenośny koncentrator tlenu. Koncentratory tlenu to nowoczesne urządzenia, które wspomagają dopływ tlenu do organizmu. Ich zasada działania nie różni się od baterii stacjonarnej, ale wbudowana bateria pozwala im pracować bez zewnętrznego źródła zasilania. Ten koncentrator działa w systemie pulsacyjnego dostarczania tlenu, co może wydłużyć żywotność baterii. Ta metoda wymaga tlenu tylko podczas pierwszej połowy inhalacji. Należy jednak pamiętać, że przy tej metodzie szybsze oddychanie spowoduje, że podczas inhalacji pacjent będzie wchłaniał mniej tlenu, a jego ilość może być niewystarczająca. Co ważne, same koncentratory tlenu niewiele zdziałają, konieczne jest również stosowanie specjalnego tlenu, który za pomocą urządzenia zostanie dostarczony do naszego organizmu. Tlen dostarczany pacjentowi musi być w 100% certyfikowanym tlenem medycznym. Należy również pamiętać, że każdy koncentrator tlenu posiada wbudowany alarm, który może monitorować poprawność jego działania i sygnalizować wszelkie odchylenia od tego, co jest dla nas zdrowe i bezpieczne.

Leczenie tlenem polega na zwiększeniu stężenia tlenu w powietrzu, którym oddychasz. W rezultacie więcej tlenu dostaje się do pęcherzyków płucnych i krwi. Terapia tlenowa jest zwykle wykonywana na dwa sposoby. Oba wymagają koncentratorów tlenu. Pierwszym jest użycie stacjonarnych lub mobilnych koncentratorów tlenu. Urządzenie pochłania tlen z powietrza, a następnie wdycha go przez specjalną maskę lub tlenowe wąsy. Ta metoda ma jedną zasadniczą zaletę - pozwala osobie chorej na zdecydowanie większą mobilność. Druga opcja to koncentratory stacjonarne. Te niestety ograniczają możliwość poruszania się. Drugą metodą podawania tlenu może być użycie butli z tlenem medycznym. To rozwiązanie jednak bardziej sprawdzi się, jako reakcja doraźna, obecnie koncentratory tlenu cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem. Butle z tlenem medycznym z kolei są bardzo popularne w ratownictwie medycznym, ale mogą je nabyć również osoby prywatne w dobrych hurtowniach medycznych. Muszą jednak okazać zamówienie dotyczące tlenu medycznego wydane przez lekarza.

Koncentratory tlenu to doskonałe rozwiązanie, a tlenoterapia to skuteczny sposób na radzenie sobie z problemem niewydolności oddechowej. Jednak ta metoda leczenia, podobnie jak prawie wszystkie inne metody leczenia, nie może być stosowana u każdego pacjenta. Przeciwwskazań jest wiele, należy wymienić najczęściej wymieniane przeciwwskazania to padaczka, ciąża, czy nowotwory. W przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem, który dobierze sposób leczenia. Warto pamiętać, że to co w odpowiednich dawkach jest dobre, w zbyt małych lub zbyt dużych może być przyczyną wystąpienia poważnych problemów, w związku z czym do każdego schorzenia i do każdej metody leczenia należy podchodzić z rozwagą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%