Zamknij

Aranżacja ogrodu japońskiego

11:41, 14.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:42, 14.04.2021

Styl japoński jest bardzo charakterystyczną aranżacją ogrodu. W niej liczą się nawet najmniejsze szczegóły. Trzeba pamiętać o tym, że wymagają one wiele pracy, dużo wiedzy oraz zaangażowania. Jednak jeśli uda nam się uzyskać zamierzony efekt, od razu stwierdzimy, że było warto. Poniżej dowiesz się, jak zaaranżować ogród japoński i na co trzeba zwrócić uwagę.

Ogólnie ogród japoński jest krajobrazem w miniaturze. Zazwyczaj każdemu elementowi przypisuje się jakieś znaczenie. Dlatego każda część tego ogrodu ma ogromne znaczenie dla całości. Należy więc dbać o każdy szczegół. Ogrody japońskie wydają się być proste oraz uporządkowane. Dzięki temu sprawiają wrażenie eleganckiego ogrodu. Sadzi się w nim raczej małą ilość roślin, dzięki czemu ogród sprawia wrażenie przestrzennego. Wszystkie dekoracje muszą sprawiać wrażenie, jakby były w tym miejscu przez wiele lat. Bardzo ważną zasadą w ogrodzie japońskim jest harmonia, która wynika z asymetrii. Ma on odzwierciedlać dwie siły jing i jang. Warto więc zastanowić się nad zestawieniem światła i cienia czy kamieni i wody.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Ogrody japońskie składają się z kilku podstawowych elementów, których nie może zabraknąć. Pierwszym jest woda, która ma symbolizować ruch i spokój. Zazwyczaj w ogrodach stawia się dwa oczka, które połączone są strumykiem albo wodospadem. Jeśli chcemy tego dokonać, konieczne są nierówności terenu. W ten sposób odwzorujemy naturę. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest kamień naturalny, który symbolizuje trwałość oraz niezmienność. Często w ogrodach japońskich używa się jasnych kamieni o regularnym kształcie. Ścieżki wysypywane są kruszywem. Warto pamiętać o tym, że nie mogą one się ze sobą krzyżować.

Rośliny są również istotne w ogrodach japońskich. Bardzo często wybiera się gatunki zimozielone. Wiele osób decyduje się na posadzenie bylin, które kwitną rzadko oraz mało. Możemy zdecydować się także na posadzenie formowanych drzewek i ustawieniem głazów porośniętych mchem. W ogrodzie nie możemy zapomnieć o postarzonych dekoracjach, takich jak kamienne latarenki, mostki czy figurki.

Dwa style ogrodu japońskiego

Ogród japoński może być aranżowany na dwa sposoby. Wszystkie powyżej wymienione elementy znajdą się w stylu tsukiyama. Oznacza on ogród nad wodą. Dlatego jego centralnym punktem jest strumyk, który tworzy niewielkie oczka wodne obsadzone kamieniami. Pamiętajmy o tym, że wymaga to od nas posadzenia roślin, które lubią podmokły teren.

Drugim stylem ogrodu japońskiego jest karesansui. Są to ogrody suche. Na nie decydują się takie osoby, które nie mają możliwości pociągnięcia wody do ogrodu. Co ciekawe oczka występują również w tej wersji, jednak zamiast wody używa się kamieni. Musi to być drobny i biały kamień. Wysypuje się go nieregularnie w konkretnych miejscach.

Aranżacja ogrodów najlepiej jest zacząć od wody. Jest to bardzo ważny element ogrodów japońskich. Jeżeli nie mamy możliwości stworzenia oczek wodnych, warto określić konkretne miejsca, gdzie umieścimy białe kamyki, imitujące zbiorniki wodne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%