Zamknij
REKLAMA

Akredytowane Laboratorium Wzorcujące - czym się zajmuje?

00:00, 22.04.2021 | materiały patnera

Korzystając z przyrządów pomiarowych powinno się systematycznie wykonywać ich wzorcowanie. Jest to konieczne, aby znać błędy pomiaru przyrządów z których korzystamy. Wzorcowanie dotyczy wszelkich przyrządów pomiarowych np: suwmiarek czy ciśnieniomierzy, które powinny być cyklicznie sprawdzane pod kątem ich parametrów metrologicznych. Aby wywzorcować przyrządy pomiarowe konieczne jest korzystanie z usług Laboratorium Wzorcującego.

Czym jest wzorcowanie?

Wzorcowanie inaczej nazywane kalibracją to zbiór działań wykonywanych w określonych warunkach. Podczas nich ustala się zależności pomiędzy odwzorowywaniem przez ustalony wzorzec pomiaru wartości wraz z ustaleniem niepewności tych pomiarów, a następnie wykorzystując te informacje ustala się zależności od wyniku pomiaru na podstawie tego wskazania. Celem jest określenie wartości narzędzia zgodnie do określenia jego przydatności do wykonywania pomiarów, jako prawidłowych i zgodnych z ogólnie przyjętymi wzorcami. 

W jakim celu wykonuje się wzorcowanie?

Laboratorium wzorcujące zajmuje się wzorcowaniem przyrządów pomiarowych z różnych dziedzin metrologii. Wzorcowanie, w dużym skrócie, pozwala nam określić jak daleko uzyskany przyrządem pomiar znajduje się od wartości mierzonej.

Jakie przyrządy do pomiarów podlegają konieczności wykonywania wzorcowania?

Laboratorium wzorcujące TENSLAB (https://tenslab.pl/laboratorium-wzorcujace) świadczy usługi wzorcowania dla przyrządów mierzących:

 • ciśnienie,
 • wielkości geometryczne,
 • moment siły,
 • wielkości elektryczne (https://tenslab.pl/wielkosci-elektryczne),
 • technikami NDT,
 • temperaturę i wilgotność względną, 
 • parametry powierzchni.

Pełną ofertę znajdą Państwo na stronie: https://tenslab.pl/oferta/laboratorium-wzorcujace.

Nasze Laboratorium wzorcujące wykonuje pomiary przyrządami wysokiej klasy, przy udziale wyspecjalizowanej kadry, dzięki czemu możliwe jest wykonanie pomiarów z wysoką dokładnością zgodnie z przyjętymi normami. Ze swojej strony zapewniamy pełnię profesjonalizmu jak i poprawność wykonywanych pomiarów. Wzorcowanie przyrządów pomiarowych wykonuje się przez cały okres użytkowania narzędzi, cykliczność nie jest jednak odgórnie określona, dlatego też wzorcowanie należy wykonywać co jakiś czas, według własnego uznania, potrzeb oraz natężenia czynników, które mogą mieć wpływ na sprawność przyrządów. Są to między innymi:

 • wartości dokładności przyrządów,
 • warunki pracy podczas użytkowania przyrządów,
 • zanieczyszczenia wynikające z warunków pracy itd.

Czym jest Akredytowane Laboratorium Wzorcujące? 

Akredytacja jest potwierdzeniem kompetencji dla laboratorium do wykonywania działań w określonym dla niej zakresie. Zakres AP jest załącznikiem do certyfikatu akredytacji i określa zakres kompetencji danego laboratorium. 

Akredytowane Laboratorium Wzorcujące zapewnia nam dokładność wykonywanych pomiarów oraz gwarantuje jakość świadczonych usług. Akredytacja nadawana jest przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA), które jest organizacją zajmująca się oceną wdrożenia i utrzymania systemu zarządzania jakością w laboratoriach. Korzystanie z usług laboratorium akredytowanego daje wiele korzyści, takich jak: 

 • wiarygodność uzyskanych wyników,
 • wysoka jakość wykonywanych wzorcowań,
 • uznanie wyników pomiaru przez firmy zagraniczne. 

Czy warto skorzystać z pomocy Akredytowanego Laboratorium Wzorcującego?

Akredytowane Laboratorium Wzorcujące dzięki zachowaniu nieprzerwanej spójności pomiarowej pozwala nam na wykonywanie wysokiej jakości pomiarów wzorcowanych  przyrządów, co pozwala na zwiększenie jakości wykonywanych przez nas usług lub wyrobów.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%