Zamknij
REKLAMA

Wysyłka kurierem? Sprawdź, jak dobrze zapakować przesyłkę!

00:00, 07.05.2021 | materiały partnera

Wysyłając paczkę do rodziny, przyjaciół, czy po prostu klienta, musimy ją przed przyjazdem kuriera odpowiednio zapakować. To, w jaki sposób zapakujemy paczkę różnić się będzie w zależności od jej przeznaczenia czy rozmiarów. Warto pamiętać, iż niekoniecznie musimy posiadać odpowiednie opakowanie po danym produkcie, jednak zabezpieczenie, jakie gwarantuje folia bąbelkowa jest nieopisane. W niniejszym artykule prezentujemy kilka podpowiedzi dotyczących właściwego przygotowania paczek.

Czym zabezpieczyć paczkę?

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju towar wysyłamy, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć paczkę, by dotarł on do adresata w odpowiednim stanie. Służy do tego szereg wypełniaczy, takich jak:

  • folia bąbelkowa - najprostszy rodzaj wypełniacza, przydaje się przede wszystkim podczas transportu towarów trwałych i o niewielkich gabarytach. Warto skorzystać z niej między innymi podczas transportu książek
  • folia stretch - jest to charakterystyczna, czarna folia ochronna służąca do owijania transportowanych przedmiotów (cechuje się ona dużą rozciągliwością). 
  • chrupki styropianowe - popularny wypełniacz do paczek, w szczególności o dużych rozmiarach. Celem jego zastosowania jest ograniczenie mobilności przedmiotów podczas transportu.
  • taśma zabezpieczająca - co prawda nie jest to wypełniacz, lecz służy zabezpieczeniu paczki. Skleja się nią jej brzegi, dzięki czemu transportowane przedmioty nie wysuną się w trakcie jazdy.

Dobór odpowiedniej usługi 

Nie każda usługa kurierska jest identyczna - aby kurier odebrał od nas paczkę, musimy odpowiednio określić jej wielkość, przeznaczenie (transport krajowy czy zagraniczny), a także określić jej rodzaj. Najczęściej firmy kurierskie wyróżniają;

  • paczki kopertowe - znane również jako koperty bąbelkowe. Są to paczki bardzo niedużych rozmiarów, wielkości niewiele większej od tradycyjnej koperty (stąd ich nazwa). W ten sposób transportuje się najczęściej gry, płyty muzyczne oraz innego rodzaju drobne akcesoria.
  • tradycyjna paczka kurierska - zazwyczaj firmy klasyfikują tak paczki o regularnym kształcie, oraz o wadze do maksymalnie 25-30 kg. Paczka kurierska powinna być odpowiednio zabezpieczona wypełniaczami, np. chrupkami styropianowymi.
  • paleta kurierska - służy do transportu sprzętu o bardzo dużej wadze - artykułów AGD, mebli, części samochodowych. Jest to najdroższa usługa kurierska - za nadanie przesyłki o wadze przekraczającej 100 kilogramów zapłacimy nawet kilkaset złotych.

Pakowanie w zależności od rodzaju towaru

Kluczową kwestią przy wyborze odpowiedniego opakowania jest rodzaj towaru, jaki chcemy wysłać. Inaczej przecież zapakujemy towary delikatne, takie jak szkło czy porcelana, inaczej kosmetyki, inaczej drobiazgi takie jak płyty CD.

W przypadku tych ostatnich nie ma sensu wysyłanie “prawdziwej” paczki o spektakularnych rozmiarach, ani nawet paczuszki w wersji mini. Doskonale sprawdzają się tutaj koperty bąbelkowe, które zakupić możemy w każdym dobrym supermarkecie. Alternatywą jest odpowiednio grube owinięcie pakowanych przedmiotów materiałem ochronnym, takim jak folia bąbelkowa,  lub ewentualnie zdecydowanie się na tak zwane pudełko-owijkę. Każda z tych opcji powinna być wystarczającym zabezpieczeniem zarówno przed wydaniem towaru kurierowi, jak i w trakcie podróży. 

Jeśli mówimy o transporcie kosmetyków czy dezodorantów, a także towarów które z łatwością ulegają uszkodzeniu, konieczne będzie odpowiednie zabezpieczenie wnętrza paczki. Należy to zrobić w taki sposób, aby podczas podróży wysłane przedmioty miały możliwie jak najmniejszą przestrzeń, w której mogłyby poruszać się w paczce, ocierać o siebie czy obijać. W przypadku wysyłania przedmiotów wykonanych ze szkła lub porcelany dobrym pomysłem będzie zapakowanie każdej sztuki w mniejsze, oddzielnie wypełnione pudełko. Zabezpieczenie dodatkowo może zapewnić także folia stretch.

 

Towary o największych rozmiarach, czyli sprzęt gospodarstwa domowego (telewizory, ekspresy do kawy, komputery itp) należy pakować inaczej, niż wcześniej omawiane rodzaje produktów. Powinien on bowiem zostać nadany w pudłach kartonowych o odpowiednio dużych rozmiarach - nie powinny to być jednak wymiary “na styk”, ponieważ w środku powinna znaleźć się również odpowiednia ilość wypełniacza. Przyda się tu folia bąbelkowa w dość pokaźnej ilości, czy zastosowanie styropianowych wypełniaczy do paczek. Jeśli tylko jest to możliwe, zalecamy rozłożenie wysyłanego przedmiotu na części i zabezpieczenie każdej z osobna - znacznie zminimalizuje to ryzyko uszkodzenia sprzętu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%