Zamknij

Dlaczego warto instalować pompy ciepła?

00:00, 19.07.2021 artykuł sponsorowany

Urządzenia grzewcze najnowszej generacji, takie jak wielofunkcyjne pompy ciepła, to zupełnie nowa jakość w systemach grzewczo-chłodzących. Domy jednorodzinne i budynki użyteczności publicznej, w których na wyposażeniu znajdują się pompy ciepła, uznawane są za przykłady wykorzystania wysoko rozwiniętej technologii, która w niezwykle funkcjonalny sposób ułatwia mieszkańcom czy użytkownikom budynku gospodarowanie ciepłem. Dlaczego warto instalować pompy ciepła i skąd bierze się tak pozytywny ich odbiór zarówno przez samych użytkowników, jak i architektów?

Oprócz ogrzewania — chłodzenie

Zacznijmy od działania pompy ciepła, które nie ogranicza się wcale do ogrzewania. Zapewnienie optymalnej temperatury w pomieszczeniach zimą to wprawdzie główne zadanie pompy ciepła, która pobierając energię z powietrza, wody lub gruntu, zamienia ją na ciepło służące do ogrzewania. Lecz to nie jedyna funkcja, jaką mogą pompy ciepła spełniać. Upalne lato z wysoką temperaturą powietrza na zewnątrz powoduje nagrzanie pomieszczeń wewnątrz budynku — większość z nas miała zapewne okazję przebywać w dusznych, nagrzanych pomieszczeniach biurowych czy zmuszona była do korzystania z wentylatora w domu, gdzie temperatura była niewiele niższa od tej za oknem. Warto wiedzieć, że niektóre gruntowe pompy ciepła wyposażone są w system naturalnego chłodzenia. Istnieje bowiem w niektórych modelach możliwość pobierania ciepła, znajdującego się w pomieszczeniu i przetwarzanie go tak, aby ochłodzić pomieszczenie - do wytwarzania chłodu wykorzystywany jest krążący w kolektorze gruntowym czynnik dolnego źródła. Inaczej rzecz ujmując, niechciany nadmiar ciepła może być podczas upalnych dni oddawany do gruntu.

Ciepła woda użytkowa

Inną korzyścią płynącą z instalacji pompy ciepła jest możliwość efektywnego i ekonomicznego podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Podgrzewanie wody użytkowej odbywa się niejako „przy okazji” podgrzewania wody, która trafia do instalacji grzewczej. Pompy ciepła we Włocławku, które zostały zainstalowane tak, aby można było korzystać z opatentowanej przez firmę Thermia AB technologii gorącego gazu, wskazywane są jako jedne z najlepszych sposobów na tanią produkcję ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła z technologią gorącego gazu przekłada się na bezstresowe, długie kąpiele w wannie i częste korzystanie z prysznica bez wyrzeczeń. Dlaczego? Wystarczy porównać dane: jeśli przyjmiemy, że kąpiel pod prysznicem zużywa około 40 litrów wody o temperaturze około 40°C, a po zainstalowaniu pompy ciepła możemy mieć nawet 545 litrów użytkowej ciepłej wody, dochodzącej nawet do 90°C, to nietrudno o szybką kalkulację na przeważającą korzyść pomp ciepła! Zadowolenie domowników nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w przeciętnym gospodarstwie nawet połowę dziennego zużycia wody stanowi ciepła woda użytkowa do celów sanitarnych.

Oszczędność i ekologia

Pompa ciepła jest dużo bardziej ekonomicznym oraz ekologicznym rozwiązaniem dla domu niż tradycyjne metody ogrzewania. Tradycyjne urządzenia grzewcze, np. piece gazowe czy węglowe, wymagają dostarczenia energii. W tym, przypadku — bardzo drogiej. Czerpią ją bowiem z gazu ziemnego, oleju opałowego, węgla kamiennego. Są to źródła energii nieodnawialne, o ograniczonych zasobach, które ulegają stopniowemu wyczerpaniu. Ograniczone występowanie złóż gazu ziemnego nie jest łaskawe dla portfela — jak wiadomo, ograniczona podaż generuje wyższe ceny. Jednak ceny te rosną też z powodu kosztów pracy, którą trzeba włożyć w sam proces wydobywczy nieodnawialnych źródeł energii. Pompy ciepła zupełnie niwelują zarówno problem wydobywania surowców, jak i wysoki cykliczny koszt ich zakupu. Woda, grunt i powietrze to odnawialne źródła energii, których występowanie jest nieograniczone, a koszt eksploatacji w praktyce żaden. Ekonomia pompy ciepła objawia się również w uldze termomodernizacyjnej, z której właściciele pomp ciepła mogą skorzystać. Ulga przysługuje jako odliczenie wydatków, które zostały poniesione na montaż pompy ciepła od podstawy obliczania podatku. Dodatkowo trwa rządowy program Czyste Powietrze, który można połączyć z ulgą termomodernizacyjną. Czyste Powietrze zakłada dofinansowanie wymiany starych źródeł ciepła na nowoczesne urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Podsumowując, instalacja pompy ciepła jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych metod gospodarowania ciepłem w domu. Ogrzewa pomieszczenia, jednocześnie może pełnić funkcję klimatyzatora, a nowoczesna technologia gorącego gazu zapewnia również efektywną produkcję ciepłej wody użytkowej. Działanie pompy ciepła jest bardzo opłacalne ekonomicznie. Pod względem ekologii zaś pompy ciepła są urządzeniami przyjaznymi środowisku — do działania wykorzystują odnawialne źródła energii, natomiast same w sobie nie generują żadnych zanieczyszczeń.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%