Zamknij

Twardość wody we Włocławku. Jaką wodę pijemy?

15:25, 15.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:25, 15.10.2021

Czy twardość wody we Włocławku powinna martwić mieszkańców? Twarda woda zostawia nie tylko niestetyczne ślady na zlewie i słuchawce prysznicowej, ale ma wpływ także na smak i skład wody. Jaka jest jakość wody we Włocławku?

Wedle wszelkich dostępnych badań, woda we Włocławku jest wysokiej jakości. Problemem jest jej twardość.

Czy we Włocławku jest twarda woda?

W całej Polsce poważnym problemem dla konsumentów jest twardość wody. Włocławek nie jest pod tym względem wyjątkiem. Sama woda we Włocławku jest pozyskiwana z zasobów podziemnych. Zaletą tego typu wód jest niski poziom zanieczyszczeń mikrobiologicznych oraz stabilny skład fizykochemiczny. Niestety mają one także swoje wady. To nadmierny poziom wapnia i magnezu, który pochodzi z wytrącających się skał. Woda we Włocławku ze względu na swoje pozytywne właściwości nie jest dodatkowo chlorowana. Jest zdatna do picia, prosto z kranu, bez konieczności jej dodatkowego gotowania. Wielu mieszkańców miasta narzeka jednak na wysokim poziom twardości wody. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców Zazamcza. Nieco miększą wodę odnotowane w ujęciu Krzywe Błota. Najmniej twarda – ze źródła Zawiśle.

Jak zadbać o dobrą jakość wody w kranie?

Termin „twarda woda” oznacza obecność dużej ilości soli metali (magnez, wapń, które tworzą osadzony kamień na ściankach czajników, garnków, wężownic grzewczych kotłów itp. Z biegiem czasu taka woda może uszkodzić cenny sprzęt AGD i sprzęt przemysłowy. Może mieć też niekorzystny wpływ na zdrowie. Dlatego zaleca się zakup specjalnego zmiękczacza wody, wykonanego w formie kompaktowego filtra, aby skutecznie oczyścić z zawiesin i poprawić smak.

Twarda woda z kranu powoduje wiele problemów. Oprócz wyłączania sprzętu AGD negatywnie wpływa na nasze zdrowie i wygląd. Gotowanie i filtracja zgrubna za pomocą dzbanków nie rozwiązują problemu — w cieczy nadal obecne są sole metali.

Typowe powikłania spowodowane zwiększoną twardością wody obejmują:

  • utrata pierwotnej jasności pranych tekstyliów i odzieży;
  • nieprzyjemny posmak;
  • napięcie skóry po umyciu, łuszczeniu i zaczerwienieniu;
  • reakcje alergiczne (wysypka itp.);
  • matowe włosy;
  • zaburzenia pracy przewodu żołądkowo-jelitowego, nerek, wątroby;
  • choroby stawów itp.

Aby uniknąć takich problemów, radzimy zakupić zmiękczacz wody. Zazwyczaj montuje się go na wejściu do instalacji, przed gazowym lub elektrycznym podgrzewaczem wody. W zależności od głównego odczynnika wyróżniamy następujące typy instalacji do zmiękczania wody:

  1. Magnetyczny — przekształca wodorowęglan wapnia w specjalne kryształy, które nie przyklejają się do metalowych powierzchni urządzeń grzewczych.
  2. Z proszkiem polifosforanowym — dostępny w postaci kolb. Pomagają oczyścić wodę na potrzeby gospodarstwa domowego. Nie będziesz w stanie używać go do gotowania. Wyróżniają się łatwością montażu.
  3. Z żywicami jonowymiennymi — są montowane na różnych odcinkach rurociągu. Uznawany za najbardziej skuteczny, wszechstronny i bezpieczny. Żywice skutecznie wchłaniają ciała stałe, a same wkłady można wielokrotnie regenerować, przywracając jakość czyszczenia. Do regeneracji stosuje się roztwór chlorku sodu.

Wybierz zmiękczacz wody który pasuje do Twojego sposobu życia i sprawdź dostępne modele na https://oxyshop.pl/zmiekczacze-wody/. Taki filtr do wody zapobiega tworzeniu się kamienia osadzającego się na wewnętrznych powierzchniach rur instalacji grzewczych i zaopatrzenia w ciepłą wodę, jednocześnie poprawiając wymianę ciepła. Zapobiega pojawianiu się nierozpuszczalnego szlamu i kamienia na armaturze i naczyniach. Zapewniają bezpieczną pracę urządzeń przeznaczonych do podgrzewania wody (pralki i zmywarki, podgrzewacze wody o różnych pojemnościach). Pomagają racjonalnie stosować detergenty (żele, szampony, pudry), zmniejszając ich zużycie. Cena filtrów do zmiękczania wody jest dość przystępna. Ich działanie opiera się na systemie podstawienia jonów za pomocą specjalnych żywic jonowymiennych. Urządzenia działają w trybie automatycznym, nie wymagając stałego monitorowania i kontroli. Wszystkie dane są odczytywane i rejestrowane przez mikroprocesor, który w razie potrzeby może przywrócić zdolność filtracyjną wkładu.

Obecnie najpopularniejsze typy filtrów domowych to

  • dzbanek,
  • jednostka sorpcyjna
  • system odwróconej osmozy.

Jednak istnieją inne modele, które pozwalają usunąć z wody nie tylko bakterie i sole, ale także brud, zanieczyszczenia chemiczne, cząstki metalu itp. Wszystkie można podzielić na kilka kategorii w zależności od metody czyszczenia:

  • Mechaniczne. Służą do usuwania nierozpuszczalnych zanieczyszczeń organicznych i mineralnych. Nie stosuje się odczynników chemicznych, oczyszczanie wody odbywa się w normalnej temperaturze pokojowej. Takie instalacje są używane na początkowych etapach do obróbki cieczy. Niekiedy wykorzystuje się je również do kontroli końcowych etapów czyszczenia.
  • Sorpcja. Do usuwania zanieczyszczeń z wody stosuje się materiały porowate, w których są one związane. Najczęściej stosowanym wypełniaczem jest węgiel drzewny. Ta metoda jest stosowana tylko wtedy, gdy w wodzie pitnej nie ma związków chloru, substancji organicznych. Te opcje zajmują dużo miejsca i wymagają regularnej specjalnej konserwacji.
  • Wymiana jonów. Doskonale radzą sobie z bakteriami i pasożytami, niszczą nawet wirusy. Działają na zasadzie utleniania komórek poprzez interakcję z ozonem. System stosuje się tylko w połączeniu z innymi instalacjami, gdyż tylko sterylizuje wodę, ale nie usuwa innych zanieczyszczeń.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%