Zamknij

Czy RTG klatki piersiowej można wykonać wszędzie?

00:00, 27.10.2021 artykuł sponsorowany
Skomentuj

RTG klatki piersiowej jest jednym z podstawowych badań obrazowych. Zleca się je w przypadku podejrzenia choroby, oceny postępów leczenia lub profilaktycznie w ramach kontroli stanu zdrowia. Badanie można wykonać w każdym państwowym szpitalu oraz w placówkach prywatnych, które posiadają aparat rentgenowski. Jest ono płatne lub bezpłatne.

Co można zdiagnozować za pomocą RTG klatki piersiowej?

RTG klatki piersiowej to badanie diagnostyczne tzw. starej generacji. Mimo że nie jest tak dokładne i nowoczesne jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, to i tak nieustannie jest badaniem często zlecanym. Wykonuje się je bowiem najczęściej spośród dostępnych technik obrazowych. Za pomocą badania diagnostycznego, jakim jest RTG klatki piersiowej, można zbadać układ oddechowy. Jest ono przydatne, jeśli zachodzi podejrzenie istnienia odmy opłucnowej, zapalenia płuc oraz gruźlicy. Dzięki RTG klatki można również zobaczyć, czy nie ma w niej zmian nowotworowych, oraz zbadać wielkość serca. Jest ono niezastąpione, jeśli chodzi o patologie w obrębie układu kostnego, szczególnie po urazach lub wypadkach.

Jak przebiega RTG klatki piersiowej?

RTG klatki piersiowej jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Pacjent wykonuje je, stojąc na wprost oraz bokiem do aparatu. Przekrój narządów jest przenoszony na obraz komputerowy, a następnie opisywany przez radiologa. Całe badanie trwa około 15 minut. Nie potrzeba do niego żadnego specjalnego przygotowania.

Co istotne, nie każdy może wykonać RTG klatki piersiowej. Jest ono przeciwwskazane w ciąży, ponieważ promieniowanie generowane przez urządzenie mogłoby doprowadzić do zakłócenia jej przebiegu. Odstępstwo od tej zasady dopuszcza się jedynie wtedy, gdy badanie jest naprawdę konieczne i lekarz prowadzący pacjentkę wyrazi na nie zgodę.

Czy RTG klatki piersiowej można wykonać wszędzie?

RTG klatki piersiowej nie można wykonać wszędzie, ponieważ nie każda placówka dysponuje aparatem rentgenowskim. Takie sytuacje mają jednak miejsce głównie w przychodniach prywatnych, a nie państwowych. Duże szpitale zawsze posiadają urządzenie do RTG. 

Badanie można przeprowadzić na dwa sposoby. W placówkach, które mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, jest ono nieodpłatne, ponieważ podlega refundacji. W placówkach prywatnych za RTG klatki piersiowej trzeba zapłacić. Jego koszt zależy od miejsca wykonania badania, lecz zazwyczaj jest to kilkadziesiąt złotych. Na RTG wymagane jest skierowanie.

Rentgen to badanie z wyboru. Jego wykonanie nierzadko stanowi wstęp do szerszej diagnostyki. Jeśli obraz jest niewystarczający, a wynik niepewny, pacjenta kieruje się na nowocześniejsze techniki obrazowe. Takimi metodami są np. tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Umożliwiają one dokładną ocenę nieprawidłowości w badanym obszarze. Chory może być też skierowany na inne specjalistyczne badania diagnostyczne, które ułatwią podjęcie leczenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%