Zamknij
REKLAMA

Aminokwasy egzogenne - jak i dlaczego stosować ten rodzaj suplementacji?

14:01, 17.11.2021 | materiały partnera

Aminokwasy egzogenne to jeden z najszybszych sposobów na uzupełnienie aminokwasów po treningu. Ich skuteczność szczególnie docenią te osoby, które decydują się na intensywne i przede wszystkim wycieńczające treningi. Oczywiście konieczne jest też wybranie odpowiedniej opcji spośród tych dostępnych na rynku.

Najlepiej będzie, jeśli aminokwasy egzogenne, które ostatecznie staną się elementem suplementacji, będą dodatkowo wzbogacone o inne elementy — na przykład witaminy, taurynę czy cytrulinę. W ten sposób skuteczniej można sterować energetycznym metabolizmem organizmu, przy okazji dbając o motywację i brak zmęczenia. Zalecana dzienna dawka produktu to 20 gramów.

Jak stosować aminokwasy egzogenne?

Producenci aminokwasów egzogennych zalecają, by ich produkty stosowane były dwa razy dziennie po 10 gramów na porcję. Ta ilość proszku powinna zostać rozpuszczona w 300 mililitrach wody, a żeby przypilnować dokładnego wymieszania całości, zaleca się robienie roztworu za pomocą szejkera lub domowego miksera. W dni treningowe zaleca się spożycie pierwszej porcji na ok. pół godziny przed treningiem, a drugiej porcji tuż po ćwiczeniach.

Aminokwasy egzogenne powinno się stosować także w dni bez treningu. Wówczas jednak przyjmowanie roztworu powinno rozpocząć się rano w postaci pierwszej dawki tuż po wstaniu z łóżka, a drugiej gdzieś pomiędzy największymi posiłkami dnia. Zmianom nie ulegają miary — nadal obowiązuje w tym przypadku norma na pułapie 20 gramów rozbita na dwie „połówki”.

Jak działają aminokwasy egzogenne?

Aminokwasy EAA stosuje się jako świetny budulec. Dlatego też tak szeroko doceniane są wśród osób szczególnie dbające o sylwetkę. Oczywiście jesteśmy w stanie naturalnie je uzyskać z produktów takich jak ryby czy mięso, ale nie zawsze w wystarczającym stopniu. Bardzo dużo osób martwi się, widząc, że ich osiągi i przyrosty zwalniają, ale nie każdy jest w stanie zidentyfikować w tym kłopoty związane z niedoborami aminokwasów. Często dopiero wizyta u specjalisty potrafi rozwiać wątpliwości i w miarę szybko zaradzić niedoborom.

Aminokwasy pełnią kluczową rolę w syntezie białek budujących mięśnie, a także w anabolizmie. Zapobiegają one też procesom katabolicznym, a więc wszystkim tym, które wpływają na rozkład mięśni. A że całość wchłania się relatywnie szybko, bo zaczyna krążyć w organizmie po ok. 30 minutach (stąd zalecenia o wzięciu porcji aminokwasów na pół godziny przed treningiem), możemy mówić o szybkich rezultatach.

Oczywiście działanie zarówno BCAA jak i EAA najlepiej jest poznać, zanim zacznie się stosowanie. Ważną częścią suplementacji i ćwiczeń w ogóle jest ciągłe rozwijanie nie tylko ciała, ale także wiedzy na ten temat. Najlepszym źródłem rad będą zatem osoby wykształcone kierunkowo — na przykład dietetycy i trenerzy, którzy znają rynek jak własną kieszeń. Ich rady mogą wpłynąć zbawiennie na rezultaty treningów, zdrowie organizmu, a nawet i portfel ćwiczącego. Nieprzemyślane wydatki potrafią się w końcu piętrzyć na początku stosowania suplementacji.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%