Zamknij

Praca zmianowa - jak zorganizować sobie czas

08:57, 23.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:57, 23.11.2021

Pracujesz w zakładzie, w którym obowiązuje zmianowy tryb pracy? Co to oznacza? To, że każdego tygodnia będziesz chodzić do pracy na inną godzinę, pracując np. w 8-godzinnym cyklu pracy. Zależnie od zakładu, zmiany mogą trwać w następujących godzinach: 6-14, 14-22 i 22-6 nad ranem. Są osoby, które nie wyobrażają sobie pracy zmianowej. Kiedy jednak zostają zmuszeni do jej podjęcia, za wszelką cenę starają sobie zorganizować życie w taki sposób, aby przystosować się do nowych, niełatwych warunków pracy.

Wady pracy zmianowej

Wydaje się, że praca zmianowa ma więcej wad niż zalet. Szczególnie jeśli do tej pory pracowałeś w standardowych godzinach od 7 do 15 i resztę dnia miałeś dla siebie. Taki tryb pracy wpisuje się w naturalny sposób działania ludzkiego organizmu i jest z nim w miarę zgodny. Rewolucja pojawia się wtedy, kiedy musimy iść do pracy na nocną zmianę, czyli w czasie, w którym do tej pory spaliśmy. Dla naszego organizmu może to być prawdziwy szok i wyzwanie. Ograniczona ilość snu, zmęczenie, znużenie, zirytowanie – to naturalne stany emocjonalne dla osób, które dopiero podjęły pracę zmianową i dopiero ich organizm przyzwyczaja się do tego. Czy można mu w tym pomóc i jeśli tak, to w jaki sposób? Jak zorganizować sobie nowy tryb życia, aby godzić pracę z obowiązkami domowymi i czasem dla siebie?

Jak przyzwyczaić organizm do pracy zmianowej

Nie ukrywamy tego, na początku może być naprawdę ciężko, szczególnie jeśli praca nocą nie jest tym, z czym miałeś do czynienia. Jak możesz sobie pomóc? Przede wszystkim lepiej zarządzając czasem. Na pewno pomoże ci własny samochód, dzięki któremu skrócisz czas potrzebny na dojazd do pracy i staniesz się bardziej niezależny. Od czego zacząć? Jeśli nie masz prawa jazdy, koniecznie zapisz się na kurs, zdaj egzamin i zacznij szukać dla siebie samochodu. Wiąże się to z wydatkami rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy. Na początku swojej kariery zawodowej może być ciężko o taką sumę, dlatego z pomocą przychodzi kredyt pozabankowy. Dzięki niemu opłacisz nie tylko kurs prawa jazdy, ale również sfinansujesz zakup samochodu. Kolejna istotna rzecz to zapewnienie sobie dobrego snu. Kiedy śpimy, nasz organizm się regeneruje i wraca do sił. Pomóc w tym może nowe, wygodne łóżko i oczywiście materac. Dobrze jest również odremontować swój pokój, jeśli tego potrzeba. Odświeżone, czyste i pachnące wnętrze sprawia że lepiej się w nim czujemy i poprawia się nasz stan emocjonalny. Relaksujemy się w nim po ciężkiej pracy i odzyskujemy kondycję fizyczną i psychiczną.

Podział obowiązków

Oprócz pracy zawodowej każdy z nas posiada inne obowiązki domowe. Sprzątanie, gotowanie, opieka nad dziećmi. Do tego dojść jeszcze może czas dla siebie, na czytanie książek, realizowanie pasji i treningi. Jeśli jesteś singlem może być ci łatwiej pracować na zmianę. Nieco trudniej wygląda to w przypadku osób mających dzieci. Opieka nad nimi wymaga odprowadzania ze szkoły, wspólnym odrabianiu prac domowych. Tu konieczne będzie podzielenie się obowiązkami ze swoim życiowym partnerem lub poproszenie o pomoc dziadków. Idąc na 1 zmianę do pracy lub odsypiając 3 zmianę, niestety nie łatwo będzie nam zaopiekować się dziećmi tak jak do tej pory. Kilka cennych wskazówek dla osób pracujących na zmiany, to np. gotowanie w większych ilościach na kilka dni do przodu oraz umówienie się z rodzicami innych dzieci, z którymi nasze chodzi do klasy, że na przemian będziecie je zawozić i odbierać ze szkoły, tak aby pasowało to waszemu grafikowi pracy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%