Zamknij
REKLAMA

Kreatyna - nieodzowna pomoc w budowaniu mięśni. Poznaj jej tajemnice!

00:00, 27.11.2021 | materiały partnera

Kreatyna to kwas, który jest elementem mięśni szkieletowych oraz podstawowym nośnikiem energii w organizmie. I choć występuje ona naturalnie w mięśniach, mózgu, nerkach czy wątrobie, to podczas wzmożonego wysiłku warto ją suplementować. Bo to właśnie dzięki kreatynie mamy energię do pracy czy ćwiczeń. Jak to się dzieje i co właściwie nam daje keratyna? Sprawdź!

Dlaczego keratyna jest tak ważna w ludzkim organizmie?

Kreatyna zwiększa zdolności wysiłkowe organizmu oraz stymuluje syntezę białek. To pewne, jednak co to właściwie oznacza w praktyce, a właściwie co daje keratyna w praktyce? Otóż wiele. Dzięki niej będziemy nie tylko bardziej wytrzymali podczas treningu, ale poprawimy też wydolność mięśni i narządów – w tym płuc. Z kolei po treningu będzie nam się łatwiej zregenerować. Keratyna bowiem pozwala na szybszą odbudowę mięśni nawet po bardzo intensywnych ćwiczeniach. Ale to nie wszystko. Antykataboliczne i anaboliczne działanie tego kwasu powoduje szybszy wzrost mięśni przy jednoczesnym spalaniu tkanki tłuszczowej. Musimy jednak pamiętać, że efekty nie są gwarantowane od razu i jeśli decydujemy się na suplementację keratyną, trzeba będzie na nie poczekać nawet kilka miesięcy.

Jak stosować keratynę, aby rezultaty były jak najlepsze?

Sposób dawkowania oraz ilość suplementu zawsze powinniśmy dobierać indywidualnie z uwzględnieniem potrzeb organizmu. Najlepiej poprosić o pomoc trenera personalnego lub dietetyka, którzy mają doświadczenie i wiedzą, jak przeliczyć zapotrzebowanie na keratynę w naszej diecie. Większość zaleceń jednak mówi o tym, by przyjmować około 1 g kwasu na 10 kilogramów masy ciała, a dawkę tę rozłożyć na dwie porcje w ciągu dnia. Przykładowo dla osoby o wadze 80 kg, dobowa dawka keratyny to 8 g, podzielona na dwie dawki po 4 g.

To, o czym na pewno musimy pamiętać, to pora przyjmowania keratyny. Nie poleca się bowiem spożywania jej bezpośrednio przed treningiem, gdyż ma zdolność do upośledzania działania cukrów. Najlepiej przyjmować ją po treningu, np. jako dodatek do posiłku regenerującego. Nie ma znaczenia, czy będzie to keratyna w proszku, kapsułkach czy w innej formie. Najważniejsze, by podawać ją w towarzystwie węglowodanów. Wówczas kreatyna dużo lepiej się wchłania, a więc i lepiej działa.

Podsumowując, warto dodać, że keratyna ma różne rodzaje i to, jaki suplement wybierzemy ma naprawdę duże znaczenie dla naszych efektów.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%