Zamknij

Echo serca płodu – kiedy można wykonać i przed czym chroni

00:00, 28.11.2021 artykuł sponsorowany

Badanie echo serca płodu, nie należy do rutynowych, niemniej jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne. Mimo, że każde badanie jeszcze nienarodzonego dziecka przyprawia trosk, to nie warto się przed nim bronić. Badanie echo serca może bowiem wykryć nieprawidłowości, które mogą być leczone podczas okresu płodowego.

Jak wygląda badanie?

Badanie echo serca na pierwszy rzut oka przypomina USG. Tak jak w przypadku USG, brzuch ciężarnej smarowany jest żelem, a za pomocą głowicy urządzenia przesuwanej po skórze uzyskuje się na ekranie monitora aktualny obraz serca. Aparat do badania echo serca emituje ultradźwięki, które przechodzą przez tkanki i odbijają się dają w efekcie oblicze danego narządu. Co ważne, za pomocą tego badania można nie tylko uzyskać obraz serca, ale także obserwować na żywo jego pracę. Istnieje także dopplerowskie echo serca, badanie to pozwala zaobserwować przepływ krwi przez serce. Nowoczesne aparaty do wykonywania tego badania potrafią zidentyfikować krew wpływająca i wypływająca z serca i nadać jej różny kolor, by ułatwić specjaliście obserwację. Badanie echo serca u płodu trwa zwykle około 15-20 minut.

Co może wykryć echo serca płodu?

Badanie echo serca oraz badanie doplerowskie, wykonuje się po to by ocenić budowę i pracę serca, a wraz z nimi również nieprawidłowości budowy organu lub układu krążenia. Dzięki badaniu diagnozuje się między innymi zaburzenia takie jak arytmia czy wady pracy zastawek.

Kiedy można wykonać echo serca płodu?

Przyjmuje się, że najodpowiedniejszy moment na przeprowadzenie badania echo serca u płodu to 24-25 tydzień ciąży. To tego czasu serce powinno bowiem rozwinąć się na tyle by specjalista mógł zaobserwować ewentualne nieprawidłowości. Z różnych przyczyn echo serca płodu wykonuje się także wcześniej. Niemniej zaleca się by był to przynajmniej 12-13 tydzień ciąży, czyli początek okresu płodowego.

Przesłanki do badania?

Tak jak już wcześniej zostało podkreślone, echo serca płodu nie jest badaniem rutynowym, które zleca się każdej ciężarnej. To też faktycznie może powodować niepokój u przyszłej mamy. Echo serca wykonuje się na podstawie wielu przesłanek:

  • przyjmowanie w ciąży leków zwiększających ryzyko wystąpienia wady serca płodu (np. przeciwdepresyjnych, przeciwpadaczkowych)
  • zdiagnozowana cukrzyca lub nadciśnienie
  • jednokosmówkowa ciąża bliźniacza
  • w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przepływu krwi płodu podczas badania USG
  • wady serca w rodzinie ciężarnej
  • spożywanie alkoholu w ciąży

Co daje wczesne wykrycie wad serca?

Szybka diagnoza ewentualnych nieprawidłowości pracy serca lub wad rozwojowych jest ważna co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, w niektórych przypadkach możliwe jest wdrożenie leczenia także okresie płodowym. Po drugie, taka wiedza pozwala lepiej zaplanować sam poród, a mianowicie wybrać specjalistyczny szpital, który w pierwszych dniach po porodzie zajmie się leczeniem noworodka. Niestety wrodzone wady serca leczy się przede wszystkim metodami chirurgicznymi. Stosunkowo częstymi są zabiegi korekty wady serca – komisurotomia kardiologiczna lub wszczepienie zastawek.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%