Zamknij
REKLAMA

Spawanie elektrodą - czym różni się od innych technik spawania?

09:49, 18.01.2022 | materiał partnera

Efektywne spawanie pozwala na trwałe połączenie materiałów, ale wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Kluczowa dla spawacza jest metoda dostosowana do oczekiwań. Do najpopularniejszych technik należy spawanie elektrodą, ale nie jest to jedyna opcja. Czym różni się od innych technik i jaki sprzęt będzie nam potrzebny do spawania elektrodami?

Jakie techniki wykorzystuje się do spawania?

Spawanie to wbrew pozorom skomplikowany proces, który można przeprowadzić na kilka różnych sposobów. Powszechnie wykorzystywane techniki spawania elektrycznego to:

  • Spawanie łukiem krytym
  • Spawanie MMA - elektrodami otulonymi
  • Spawanie TIG - łukową nietopliwą elektrodą
  • Spawanie MIG/MAG - w osłonie gazowej

W jaki sposób spawać metodą MMA?

Spawanie elektrodą otuloną (MMA) określa się też jako ręczne spawanie łukiem elektrycznym. Wykorzystując tę metodę, elektroda mocowana w uchwycie stanowi źródło gazu osłonowego. Spawacz widzi jarzący się łuk między prętem a spawanym elementem.

Spawanie elektrodą - czym różni się od innych technik?

Spawanie MMA pod kilkoma względami różni się od innych wymienionych technik. Główna różnica polega na tym, że w trakcie pracy elektroda skraca się. W przypadku metod MIG/MAG oraz TIG odległość między elementem spawanym a uchwytem pozostaje taka sama. 

Jeżeli jednak spawamy elektrodą otuloną, spawacz musi nieustannie przybliżać się do spawanego elementu dla utrzymania stałej odległości między elektrodą a jeziorkiem spawalniczym. Z tego względu technikę spawanie elektrodą wiele osób uznaje za wymagającą wprawy i doświadczenia. 

Kiedy warto spawać metodą MMA?

Spawanie elektrodą może być wykonywane w niemal każdych warunkach. Z uwagi na swoje uniwersalne zastosowanie, technika ta stała się bardzo popularna. Najczęściej sięgają po nią spawacze wykonujący prace na zewnątrz lub tacy, którzy szukają sprzętu spawalniczego łatwego do przenoszenia. Metodę tę można wykorzystywać nawet pod wodą, przy zastosowaniu dodatkowego materiału właściwego dla środowiska pracy. Spawanie elektrodą otuloną powszechnie stosuje się w czasie łączenia rurociągów oraz w niewielkich serwisach lub warsztatach. 

Jaki sprzęt jest niezbędny dla spawania elektrodą?

Żeby zacząć spawanie elektrodą, potrzebujemy podstawowego sprzętu spawalniczego. Zalicza się do niego:

  • źródło prądu spawalniczego,
  • kabel masy,
  • kabel spawalniczy wyposażony w uchwyt elektrodowy oraz
  • elektrody spawalnicze.

W przeciwieństwie do innych metod nie stosuje się gazu osłonowego. Nie jest to konieczne, ponieważ sama elektroda znajduje się w otulinie, która po roztopieniu emituje gaz osłonowy i żużel. Co ciekawe, wiele z urządzeń spawalniczych dedykowanych technice TIG może być z powodzeniem wykorzystywane do pracy z elektrodą otuloną.

Wielu spawaczy wybiera tę technikę ze względu na inwertorowa źródła prądu. Najmniejsze ważą zaledwie 5 kg, więc metoda MMA jest mobilna i naprawdę uniwersalna. Zwykle źródło prądu może zostać podłączone do zwykłego gniazda zasilania, co jest doskonałą wiadomością dla osób, które podejmują się spawania okazjonalnie lub hobbystycznie. 

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%