Zamknij
REKLAMA

E-recepta online – co to jest i jak działa?

13:31, 06.05.2022 | Materiały Partnera

Jeszcze do niedawna funkcjonowały w Polsce recepty papierowe, które lekarz musiał wypisywać ręcznie. Zastąpiły je elektroniczne recepty, a wraz z nimi pojawiła się ciesząca się popularnością e-recepta online. Czym tak właściwie jest ten dokument i w jaki sposób można go uzyskać? Informacje o e-receptach internetowych zgromadziliśmy poniżej.

Co to e-recepta i czym jest e-recepta online?

Znane z lat wcześniejszych recepty papierowe zastąpiła już na dobre e-recepta. Jak wystawić ją w systemie, musi obecnie wiedzieć każdy lekarz, gdyż tylko w uzasadnionych przypadkach możliwe jest przepisywanie leków na drukach papierowych. E-receptą nazywamy receptę elektroniczną, czyli zapis cyfrowy upoważnienia pacjenta do wykupienia w aptece leków wydawanych z przepisu lekarza. Historia wystawianych pacjentowi e-recept zapisywana jest automatycznie w jego IKP.

E-recepta online jest wystawiana przez lekarza w ramach konsultacji przez Internet. Dokument ten jest legalny i nie różni się zupełnie od e-recept wystawianych stacjonarnie. Jedyna różnica polega na formie kontaktu pacjenta z lekarzem, gdyż w przypadku e-recept online kontakt ten odbywa się na odległość, wykorzystując nowoczesne technologie.

Recepta online – jak to działa?

Wystawianie e-recept przez Internet jest opcją możliwą po konsultacjach zdalnych z lekarzem, na przykład na stronie NaszaRecepta. „Zamawianie” recept online za pośrednictwem portali medycznych świadczących usługi prywatne jest bardzo intuicyjne i szybkie. Trzeba jednak nadmienić, że to słowo jest użyte nad wyrost, gdyż e-recepta stacjonarna nie może być po prostu „zamówiona”. Jak to działa konkretnie, omówimy w kolejnym akapicie, a tutaj skupimy się na tym, jak wyglądają konsultacje z lekarzem, gdy odbywają się na odległość.

Podczas tradycyjnej wizyty stacjonarnej u lekarza, z pacjentem przeprowadzany jest ustny wywiad medyczny, a w razie potrzeby wykonywane jest też badanie fizykalne. W przypadku konsultacji przez Internet ustny wywiad lekarski zastępowany jest przez formularz medyczny, który pacjent uzupełnia, odpowiadając rzetelnie na pytania, a lekarz analizuje odpowiedzi. Na tej podstawie jest w stanie poznać aktualny stan zdrowia pacjenta, czy też jego historię medyczną, a w razie wątpliwości może poprosić o dosłanie uzupełniających informacji (np. zdjęcia dokumentacji medycznej). Analiza uzyskanych w ten sposób danych jest podstawą do dalszych decyzji, takich jak np. wystawienie recepty.

Zamawianie” recept online – co należy wiedzieć?

Nie w każdym przypadku pacjentowi wystawiana jest przez Internet e-recepta. Upoważnienia do wykupu leków specjalistycznych wymagają wcześniejszego potwierdzenia zasadności i bezpieczeństwa danej terapii. E-recepty nie można zatem tak po prostu „zamówić” w sieci, jak odbywa się to w przypadku zakupów internetowych. Wizyta stacjonarna u lekarza też nie daje gwarancji, że pacjent otrzyma e-receptę.

Każdorazowo decyzję w sprawie wystawienia pacjentowi e-recepty (bądź jej niewystawienia) lekarz podejmuje indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele czynników. E-recepta online będzie wystawiona w przypadku wskazań do zażycia danego leku i jednoczesnego braku przeciwwskazań do jego stosowania. Niespełnienie tych warunków jest podstawą do tego, by lekarz nie przepisał pacjentowi leków, mimo wcześniejszego opłacenia usługi konsultacji zdalnej. Pacjent opłaca bowiem czas lekarza przyjmującego prywatnie (online), a nie przepisanie leków, ponieważ to zawsze odbywa się bezpłatnie, gdy jest zasadne i bezpieczne.

(Materiały Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%