Zamknij

Jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu?

12:12, 16.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:12, 16.05.2022

Aby sprawdzić ubezpieczenie pojazdu, wcale nie trzeba dysponować dużą ilością danych. Co będzie Ci potrzebne i jak to zrobić? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Gdzie sprawdzić ważność ubezpieczenia pojazdu? Najlepiej zajrzeć do własnej polisy. Ale jeżeli nie masz jej przy sobie – to przecież i tak ona obowiązuje i możesz to sprawdzić w sieci. Możesz także zobaczyć, czy sprawca kolizji miał wykupione OC. W jaki sposób?

Kiedy i dlaczego warto sprawdzać ubezpieczenie pojazdu?

Każdy samochód poruszający się po drogach publicznych musi być ubezpieczony. Autem bez ważnego OC po prostu nie można jeździć. Dzięki obowiązkowi posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, w przypadku kolizji drogowej osoba poszkodowana może liczyć na wypłacenie odszkodowania z takiej polisy.

W wielu sytuacjach może pojawić się wątpliwość, czy dane auto ma OC. Tak jest przede wszystkim w przypadku zakupu auta używanego (kiedy to zanim je kupisz, chcesz mieć pewność, że ma ono ważną polisę). Tak jest także w przypadku nawet drobnej stłuczki, kiedy to znajomość numeru polisy jest istotna dla szybkiej wypłaty odszkodowania z polisy sprawcy.

Pamiętaj, że sprawdzając OC w bazach danych, od razu widzisz, czy z polisą jest wszystko w porządku. To często znacznie lepsze rozwiązanie niż sprawdzenie samego wycinka z polisy, który trzymany jest w dowodzie rejestracyjnym.

Jakie dane pojazdu trzeba podać, żeby sprawdzić jego ubezpieczenie?

Stan ubezpieczenia pojazdu można sprawdzić w wielu miejscach. Najczęściej takie rzeczy weryfikuje się w bazie CEPIK. Wystarczy odwiedzić stronę historiapojazdu.gov.pl i podać odpowiednie dane, aby zyskać całe mnóstwo istotnych informacji na temat samochodu. Dane, jakie trzeba podać w takim miejscu to: numer rejestracyjny, numer VIN, a także data pierwszej rejestracji pojazdu.

Innym sposobem na sprawdzenie ważności OC jest odwiedzenie strony UFG – www.ufg.pl. Następnie należy przejść do Bazy OC i AC i podać numer rejestracyjny lub numer VIN. W tym miejscu podaje się także datę, na którą sprawdzany jest status ubezpieczenia. Dzięki temu możesz uzyskać informacje o numerze polisy oraz w jakim zakładzie ubezpieczeń pojazd był objęty ochroną na dzień zdarzenia.

Co grozi za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC?

Jak widzisz – sprawdzenie ubezpieczenia pojazdu wcale nie jest takie trudne. Może wystarczyć do tego nawet wyłącznie numer rejestracyjny. Jeżeli akurat nie masz przy sobie polisy ubezpieczeniowej – możesz wygodnie sprawdzić swoje ubezpieczenie na komputerze czy smartfonie.

Pamiętaj o tym, że posiadanie aktualnego i opłaconego ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu. Jeżeli nie masz takiej polisy, możesz się narazić na poważne konsekwencje.

Wystarczy, że auto osobowe jest nieubezpieczone nawet przez zaledwie jeden dzień, a będą Ci za to grozić konsekwencje finansowe – od 1200 zł wzwyż. Jednak taka opłata za lukę w OC to tylko jedna z konsekwencji.

Wiedz o tym, że jeżeli spowodujesz szkodę, nie mając ważnego OC, UFG może ubiegać się o pokrycie kosztów odszkodowania przez Ciebie (regres ubezpieczeniowy). Miej też świadomość, że w przypadku jakiejkolwiek kontroli drogowej, brak OC wiąże się z mandatem oraz… odholowaniem samochodu.

Jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu – podsumowanie

Widzisz, że sprawdzenie ubezpieczenia pojazdu jest naprawdę proste. Taka wiedza może przydać Ci się w wielu sytuacjach. W ten sposób możesz sprawdzić zarówno własne ubezpieczenie, jak i polisę sprawcy kolizji drogowej.

A gdy już mowa o OC, to pamiętaj o tym, że jest to obowiązkowa polisa, zapewniająca podstawowy poziom ochrony. Możesz zdecydować się na pakiet OC i AC, który rozszerza ten zakres. Zobacz, jak to wygląda w LINK4 i przekonaj się, że może to być dla Ciebie bardzo ciekawym rozwiązaniem.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%