Zamknij

Goździk – dlaczego warto posadzić go w swoim ogrodzie?

07:58, 20.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 07:58, 20.05.2022

Goździki to bardzo lubiane i cenione rośliny ozdobne. Są one ozdobą wielu ogrodów. Floryści wykorzystują je do tworzenia zachwycających bukietów. Co warto wiedzieć o goździkach? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc uprawiać te rośliny?

Kilka słów o goździku

Goździk jest rośliną darninową, która zaliczana jest do rodziny goździkowatych. Miejscem jego pochodzenia jest Europa Południowa. W polskich warunkach goździki można uprawiać jako rośliny jednoroczne lub dwuletnie. Pędy goździków mają sinozielony kolor i są pokryte woskiem. Sztywna, wzniesiona łodyga tej rośliny ma tendencje do rozgałęziania się. Lancetowate, całobrzegie liście są ostro zakończone. Tak jak łodyga pokryte są woskiem. Ogrodnicy uprawiają goździki przede wszystkim dla przepięknych kwiatów, które mogą osiągnąć średnicę od kilku do około 10 centymetrów. Występują one w wielu kolorach. Najpopularniejsze są goździki białe i czerwone. Jednak spotkamy także kwiaty różowe, fioletowe, a nawet dwubarwne. Goździki traktowane są jako rośliny ozdobne. Często wykorzystuje się je jako kwiaty cięte (są cenione, gdyż długo stoją w wazonie). Okres kwitnienia goździków rozpoczyna się w maju i trwa do września. Rośliny te wydzielają charakterystyczny, dość intensywny, korzenny zapach (który przez wielu określany jest jako bardzo przyjemny).

Najważniejsze informacje dotyczące uprawy goździkach

Jeżeli poważnie myślimy o uprawie goździków w naszym ogrodzie powinniśmy zapewnić im odpowiednie stanowisko. Rośliny te potrzebują gleby żyznej, wilgotnej, o lekko zasadowym pH. Świetnie sprawdzi się tu podłoże piaszczysto-gliniaste.

W przypadku gdy zależy nam, żeby goździki kwitły obficie, musimy wybrać dla nich bardzo słoneczne stanowisko. Jednocześnie mogą one rosnąć nawet w cieniu, jednak w takim miejscu będą kwitły mniej okazale.

Goździki należą do roślin zazwyczaj uprawianych z nasion. Odpowiedni czas na wysiew nasion to połowa maja (w szklarni można wysiać je wcześniej, bo już w marcu). Jeżeli chcemy iść na skróty i cieszyć się kwitnącymi goździkami natychmiast, możemy zdecydować się na zakup ukorzenionych sadzonek.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku goździków jest regularne podlewanie. Trzeba o nim pamiętać szczególnie podczas upalnych, letnich dni, gdyż goździki nie są w stanie długo wytrzymać bez wody. Pamiętajmy, żeby latem podlewać goździki wcześnie rano lub po zachodzie słońca. Podlewanie w środku upalnego dnia może skutkować ugotowaniem korzeni i śmiercią rośliny. Pamiętajmy, że choć podlewanie jest bardzo ważne, nie możemy z nim przesadzać, gdyż nadmiar wody może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych.

Jeżeli uprawiamy goździki jako rośliny wieloletnie, musimy zabezpieczyć je na zimę. Przed mrozami osłoni je słoma, gałęzie drzew iglastych lub fragmenty kory.

Do nawożenia goździków można wykorzystać wieloskładnikowy nawóz mineralnych.

Goździki są zagrożone szarą pleśnią, dlatego podczas ich uprawy konieczne mogą być opryski.

Kupujemy nasiona goździka

Osoby, które zdecydują się uprawiać goździki w swoim ogrodzie powinny zdecydować się na zakup sadzonek lub nasion. W przypadku zakupu nasion szalenie ważne jest, żeby wybierać tylko te, które charakteryzują się najwyższą jakością. Warto jest postawić na nasiona od sprawdzonych, zaufanych producentów, nawet jeżeli ich cena jest nieco wyższa od ceny rynkowej. Wysokojakościowe nasiona gwarantują nam obfite plony, a także uzyskanie pełnowartościowych, zdrowych roślin. Pamiętajmy, że nasiona goździka muszą mieć aktualny termin przydatności (po jego upływie zdolność kiełkowania zmniejsza się).

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%