Zamknij

Zdolność kredytowa a szanse na uzyskanie kredytu – co warto wiedzieć?

10:37, 23.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:38, 23.05.2022

Kwestie związane ze zdolnością kredytową (a raczej jej brakiem) są jednym z najczęściej spotykanych powodów, z których klienci zwracają się do doradców kredytowych, takich jak https://splatakredytow.pl/. Niemal każdy dorosły człowiek więc zapewne przynajmniej kojarzy to pojęcie. W wielu przypadkach brakuje jednak bardziej dogłębnej wiedzy w tym zakresie, która może okazać się przydatna, kiedy pojawi się potrzeba zaciągnięcia zobowiązania finansowego.

Choćby z tego względu, że zdolność kredytowa jest nierozerwalnie związana z szansami na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Dlaczego tak jest i od czego zależy jej wysokość? Czy kredyt z niską zdolnością kredytową też jest możliwy? Na te pytania, a także wiele innych, odpowiedzi można znaleźć poniżej.

Jak i dlaczego zdolność kredytowa wpływa na szanse na uzyskanie kredytu?

Najpierw wypadałoby wyjaśnić, czym właściwie jest zdolność kredytowa. Można zdefiniować ją jako zdolność do uregulowania na czas całości kredytu, zarówno kapitału, jak i odsetek oraz innych osób. Banki i inne instytucje finansowe wyliczają ją na podstawie dokumentów dostarczonych przez klienta, wniosku kredytowego i baz biur informacji gospodarczej.

Na jej wysokość wpływają takie aspekty, jak wysokość dochodów i forma zatrudnienia, koszty utrzymania, ilość osób posiadanych na utrzymaniu oraz wysokość i ilość aktualnych zobowiązań finansowych. Banki preferują kredytobiorców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, natomiast nie oznacza to, że inna konfiguracja (na przykład umowa o pracę na czas określony czy umowa zlecenie) uniemożliwia otrzymanie kredytu.

Zdolność kredytowa może zmniejszyć lub zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu w zależności od jej wysokości. Dlaczego? Otóż pozwala ona bankowi oszacować, na spłacanie jakiego kredytu będzie daną osobę stać, a więc będzie ona w stanie bez problemu terminowo spłacać raty. Im niższa zdolność kredytowa, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że raty zmieszczą się w domowym budżecie i będą co miesiąc opłacane bez jakiejkolwiek zwłoki.

Trudne kredyty – co zrobić, żeby je dostać?

Trudnymi kredytami określa się między innymi takie, w przypadku których na drodze do otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej stoi właśnie niska zdolność kredytowa. Warto jednak wiedzieć, że każdy bank może przyjąć nieco inne zasady w zakresie obliczania zdolności kredytowej (a także jej wymaganej wysokości). W praktyce oznacza to, że jeden bank może nam odmówić z racji na zbyt niską zdolność, ale drugi już zgodzi się na zobowiązanie o takiej samej wysokości.

Kluczowe jest więc, aby ustalić, w której instytucji w danej chwili oferta jest najkorzystniejsza, a przy tym wymagania najbardziej liberalne. Najlepiej nie zajmować się tym samodzielnie, ponieważ bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia nietrudno o popełnienie pomyłki. Lepszym wyjściem jest poproszenie o pomoc eksperta, który specjalizuje się w szybkim i skutecznym pozyskiwaniu atrakcyjnych kredytów. Dokładnie zapozna się z sytuacją, w której znajduje się dany klient i doradzi, jakie rozwiązanie będzie najtrafniejsze.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%